Grčka tragedija je samo prvi čin 'velike depresije'

Iako mnogi smatraju da se gospodarstvo ponovno budi, Gerald Celente, za kojeg tvrde da je 'ekonomski Nostradamus', najavljuje kako je grčka ekonomska tragedija tek početak 'kraja' koji nas očekuje.

30.8.2010.
10:15
VOYO logo

Dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju Paul Krugman upozorio je prije nekoliko dana u New York Timesu da SAD nipošto nije u fazi oporavka.

arti-201008290085006S njim se slaže i Gerald Celente, utemeljitelj instituta Trend Research i čovjek kojeg bi se, tvrde, posramio i Nostradamus, koji zajedno sa svojim kolegama i dalje predviđa crne prognoze ne samo za Sjedinjene Države nego i za Europsku uniju. Točnije, prognoze ne mogu biti crnje. Zašto vjerovati Geraldu Celenteu?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, on je još u prosincu 2007. govorio o tome da "Ameriku čeka ekonomski 11. rujna", njegov je Institut, među ostalim, predvidio krah burze u Americi 1987. godine, raspad SSSR-a, azijsku krizu 1997. godine…, ali i krizu u Grčkoj, i to puno ranije nego drugi.

Predstavnici Instituta, za razliku od nekih koji navode kako se gospodarstvo oporavlja na krilima Njemačke, smatraju upravo suprotno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Grčka tragedija je samo prvi čin 'velike depresije', koja je, pak, uvod u prvi 'veliki rat' u 21. stoljeću. Pod pritiskom te depresije padat će vlade, u nekim će zemljama doći do revolucija, u drugima će režimi biti nasilni i ekstremni. Novi vladajući bit će uspješni u buđenju domoljubnih osjećaja, ali neće nipošto moći riješiti gospodarske probleme, no naći će svoje žrtvene jarce", tvrde u institutu.

arti-201008260751006Mjere štednje koje se provode diljem Europe nazivaju "ludima", jer se prilikom spašavanja velikih banaka i financijskih institucija nisu primjenjivala stroga pravila, a sad Vlade oštrim mjerama prisiljavaju ljude da rade više, zarađuju manje, odreknu se svih beneficija, plate više poreza kako bi pokrili "loše oklade najvećih investitora u klasi".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog drakonskih mjera štednje do sada su na ulice izlazili građani Grčke, Irske i Rumunjske, no do 2012. socijalni nemiri će se globalno širiti.

"Kad ljudi izgube sve, više nemaju što izgubiti", smatra Celente i prognozira da će se ono što se dogodilo u Grčkoj širiti dalje na cijeli svijet, kako se ekonomije budu urušavale, a državni dugovi rasli. Grčki scenarij najprije se može očekivati u Španjolskoj, Irskoj, Portugalu, Italiji, Islandu, Ukrajini i Mađarskoj te potom u Velikoj Britaniji i SAD-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnogi su svjetsku krizu okarakterizirali kao krizu kapitalizma, no Celente misli da je zapravo riječ o uništenju ljudske prirode, prenosi Novi list.

"Kapitalizam je postao korumpiran i perverzan zajedno s velikim igračima i vladama, koji su zbog pohlepe izdali sustav koji ih je već obogatio. Bit funkcioniranja kapitalizma je distribucija dobara vođena konkurencijom i slobodnim tržištem, a taj je princip zloupotrijebljen i uništen", ističe se među ostalim u izvještaju Instituta, koji prenosi Novi list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedna, također, zanimljiva prognoza, s obzirom na to da se Hrvatska nada skorom ulasku u EU, jest i ona da će 2012. godine postojati opasnost da se Unija raspadne.

Prethodni članci:

arti-201008290085006 arti-201008260751006 arti-201008240570006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brave
Senorita 89
Versailles
Brak na prvu
Samit
default_cta
Tajne vinove loze
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
Brak na prvu Australija
default_cta
Pirata i kapitano
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
VOYO logo