Biste li pristali ovako popuniti kućni budžet?

Među aplikacijama za smartphone ima i takvih na kojima se može nešto i zaraditi. Korisnici skupljaju podatke koji trebaju nekim tvrtkama. Za to dobiju malo novca i puno razonode.

30.8.2013.
18:27
VOYO logo

Thomas Oswald ima neobičan hobi. Ovaj 44-godišnji policajac obavlja sitne poslove, takozvane mikro-poslove. "Vozim se po Münchenu biciklom i obavljam male zadaće, nešto primjerice fotografiram ili pogledam ima li u nekom lokalu bežični priključak na internet (WLAN)", kaže Oswald. Za svaku obavljenu zadaću dobiva bodove ili novac. Za jednu zadaću se može dobiti između jednog i deset eura - a to omogućava aplikacija za smartphone Streetspotr.

Zadatak je prikupljanje podataka koji se prodaju trećoj strani

Korisnik otvori aplikaciju na svom smartphoneu i na planu grada vidi označena mjesta na kojima može obaviti zadaće. Nekad je to fotografiranje jelovnika nekog restorana, nekad treba pogledati prodaju li u nekom fast-foodu određenu vrstu pića, nekad provjeriti može li se u određeni restoran ući s invalidskim kolicima, piše Deutsche Welle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Prikupljene podatke prodajemo svojim nalogodavcima", pojašnjava Dorothea Utzt koja je ideju te aplikacije ostvarila u Njemačkoj. "Naši korisnici su primjerice adresari koji žele imati podatke o radnim vremenima trgovina ili proizvođači navigacijskih uređaja, koji žele napraviti aktualne karte", kaže Utzt. Poduzeća tako dolaze do informacija koje je ranije bilo krajnje teško i skupo prikupiti, a često zbog toga uopće nije dolazilo u obzir.

Svatko tko posjeduje smartphone može dakle postati skupljač podataka. Iako korisnici za to dobivaju vrlo male iznose, ideja je dobro prihvaćena. U Europi ovu aplikaciju koristi više od 210 tisuća ljudi, a njihov broj stalno raste.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Ovdje je riječ o kapitalizmu 3.0.'

No, za Markusa Beckedahla iz Društva za građanska prava "Digitalno društvo" ovaj je poslovni model ipak upitan. "To je novi oblik izrabljivanja. Korisnici čine uslugu poduzećima. Novac koji dobiju nije ni u kakvom odnosu s uloženim vremenom. To je loše plaćeno, nema zaštite na radu, nema sindikata - zapravo je ovdje riječ o kapitalizmu 3.0.", kaže Beckedahl.

Dorothea Utzt ne slaže se s takvim optužbama. Kaže, sve je dragovoljno. "To, naravno, nije posao kod kojega postoji obveza socijalnog osiguranja, ali sve je pravno utemeljeno i nije izrabljivanje", kaže Utzt.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za Thomasa Oswalda ti aspekti ne igraju nikakvu ulogu. Otkako je instalirao aplikaciju Streetspotr krajem 2012. godine Oswald je posjetio više od 450 odredišta, nekad i 40 na dan. Da je za to dobio malo novca za njega je to sporedna stvar. "Ne radi se o zaradi nego o zabavi", kaže Oswald. "Izađem i vidim zanimljive stvari. Vidio sam puno znamenitosti u svom gradu koje ranije uopće nisam poznavao... To je mješavina hobija, ispunjavanja slobodnog vremena i fitnesa. Tko to ne želi raditi, ne mora", smatra Oswald.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Senorita 89
Versailles
Brak na prvu
Samit
Tajne vinove loze
default_cta
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
Brak na prvu Australija
Yu-Gi-Oh sevens
default_cta
Obiteljske tajne
San snova
Cijena strasti
VOYO logo