Bankari su i dalje isto pohlepni, kao pre krize koju su izazvali

Istraživanje pokazalo da se mentalitet bankara nije promenio ni malo

20.7.2013.
19:28
VOYO logo

Pre pet godina, u SAD je počela finansijska kriza čije posledice su se osetile širom sveta. Otada se kritički gleda na ulogu banaka. No, bankari svoju delatnost vide kao veštinu u kojoj moral ne znači ništa, piše Dojče vele.

Banke snose deo krivice za pucanje balona na tržištu nekretnina, a njihovi menadžeri su dobijali astronomski visoke bonuse. Da li ih je to podstaklo da promene mentalitet? Ni u kom slučaju - odgovor je koji daje jedna studija objavljena u SAD.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Džordanu Tomasu još odzvanja u ušima skandiranje aktivista pokreta "Okupiraj Volstrit". Sada sedi na 33. spratu poslovne zgrade u istom tom Volstritu - i pokazuje nam najnoviju studiju svoje firme Labaton-Suharov.

Ona se bavi moralom u američkom bankarskom sektoru. Njeni rezultati su poražavajući: "Izgleda da situacija mora da postane još gora da bi se nešto promenilo - ukoliko sada nešto ne učinimo."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

250 brokera, bankara, menadžera hedž-fondova i analitičara je anonimno naručilo ovu analizu. Njena suština glasi: pohlepa živi - moral je za kukavice. Gotovo 40 odsto ispitanih sa manje od deset godina iskustva u poslu navodi: "Jasno, za decet miliona dolara bi prevarili - i to bi za njih bilo sasvim u redu, ukoliko ne bi bili uhvaćeni. Takav mentalitet je veoma uznemirujuća pojava."

Tomas je ranije radio kao advokat u berzanskom nadzoru. Sada se stara o "zviždačima" u finansijskom sektoru i čudi se tolikoj pohlepi među mladim bankarima. Ništa bez laži i prevare

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Ja sam poput mnogih drugih mislio da upravo mladi još veruju u dobro i da žele da budu drukčiji od svojih prethodnika - kaže Tomas.

A ti prethodnici su uništili američku finansijsku industriju 2008. godine. Kako glasi naravoučenije? "Zaboravi na to" - kaže Lin Staut, profesorka privrednog prava na univerzitetu "Kornel".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ona dodaje to ima katastrofalne posledice. Više od polovine ispitanih bankara je ubeđeno da njihovi konkurenti lažu i varaju. Trećina ispitanih smatra da onaj ko ne vara ni ne može da bude uspešan. A tu su i astronomski bonusi. 28 odsto ispitanih smatra da su upravo bonusi motiv da se vara u poslu.

Za Džordana Tomasa, autora studije, poražavajuće je i to što za mnoge ispitane bankare dobrobit njihovih klijenata nije na prvom mestu. Onaj ko ne zastupa svoje klijente, zastupa još samo sebe samog. Volstrit pet godina posle finansijske krize: svet grđi nego ikad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Autori: G. Švarte/S. Bojić

Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo