Nova jugoslavenska vlada proizvod kompromisa DOS-a i SNP-a

Nova jugoslavenska vlada, izabrana u subotu navečer,

5.11.2000.
19:26
VOYO logo

Sastav vlade je sljedeći:
Premijer Zoran Žižić (SNP)
Zamjenik premijera Miroljub Labus (G17)
Ministar vanjskih poslova Goran Svilanović (DOS)
Ministar unutarnjih poslova Zoran Živković (DOS)
Ministar obrane Slobodan Krapović (SNP)
Ministar finacija Dragiša Pešić (SNP)
Ministar pravosuđa Momčilo Grubač (DOS)
Ministar gospodarstva Danilo Vuksanović (SNP)
Ministar telekomunikcija Boris Tadić (DOS)
Ministar sporta Vojislav Andrić (DOS)
Ministar transporta Zoran Sami (DOS)
Ministar poljoprivrede Saša Vitošević (G17)
Ministar vjera Bogoljub Šijaković (SNS)
Ministar za manjine Rasim Ljajić (DOS)
Ministar zdravstva Miodrag Kovač (SNP)
Ministar bez portfelja Velimir Radojević (SNP)

DOS je morao odustati od ideje da se formira vlada stručnjaka, a SNP se morala odreći dosadašnjeg koalicijskog partnera Socijalističke partije Srbije (SPS). To su bili prvi ustupci jedne i druge strane, potrebni da bi se vlada što prije formirala, jer o tome, kako se stalno ističe, ovisi pritjecanje pomoći iz inozemstva. Obje strane svjesne su neprirodnosti ove koalicije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

DOS bi više volio da u Saveznoj skupštini i u vladi sjede prestavnici legalne vlasti u Crnoj Gori, vladajuće koalicije predsjednika Mila Đukanovića, nego crnogorska oporba, koja je uz to poznata po prosrpskoj orijentaciji i podaništvu bivšem predsjedniku SRJ Slobodanu Miloševiću.

Premijer Zoran Žižić nije oduševljen novim partnerima, ali izgleda da je njemu i njegovoj stranci ipak najvažnije da, u inat vladajućim strukturama u Crnoj Gori, imaju važnu ulogu na jugoslavenskoj razini, u namjeri da će tako pridonijeti očuvanju zajedničke države. DOS je uspio za potpredsjednika vlade postaviti ekonomskog stručnjaka iz nevladine udruge "G17 Plus" Miroljuba Labusa, koji će voditi i poslove vezane za gospodarske odnose s inozemstvom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

DOS-u su pripala i dva važna resora - vanjskih i unutarnjih poslova. Po izričitoj želji predsjednika SRJ Vojislava Koštunice, ministar vanjskih poslova je Goran Svilanović, predsjednik Građanskog saveza, do nedavno asistent na Pravnom fakultetu u Beogradu. Analitičari procjenjuju da se Svilanović bolje uklapa u Koštuničinu politiku kombinacije nacionalizma i demokracije, od Žarka Koraća, koji je bio kandidat za ovu dužnost, ali mu je nedostajala prva komponenta - nacionalizam. To ne znači da je Svilanović srpski nacionalist tipa Koštunice, ali je svakako Koraćeva uloga u borbi protiv srpskog nacionalizma puno teža, pa i preteška za Koštunicu.

Korać je izabran za potpredsjednika Vijeća republika jugoslavenskog parlamenta. Ministar unutarnjih poslova postao je Zoran Živković, potpredsjednik Demokratske stranke i doskorašnji gradonačelnik Niša. Živković ima završenu Višu ekonomsku školu, privatni je poduzetnik i voli, kako kaže, "akcije". Zaslužan je za pretvaranje "crvenog" Niša u jedno od glavnih središta djelovanja srbijanske oporbe.

Za ministra obrane postavljen je Slobodan Krapović, liječnik iz Cetinja, član vodstva SNP-a, nepoznat u političkom životu Srbije. Njegov izbor dokaz je orijentacije na jačanje civilne kontrole nad vojskom. Vlada od 16 članova, od kojih je devet iz DOS-a ili "G17 Plus", ima glavnu zadaću da vrati zemlju u međunarodnu zajednicu i da osigura gospodarsku pomoć. Žižić je kao jedan od prioriteta naveo i očuvanje zajedničke države Srbije i Crne Gore, no, o tome će najmanje odlučivati ova vlada koju ne priznaje crnogorska vlast.

Za formiranje demokratskih institucija i za demontiranje Miloševićevog režima važni su izbori za Skupštinu Srbije, zakazani za kraj prosinca. Na njima se očekuje trijumf DOS-a, koji će sam formirati vladu i ona će biti glavni pregovarač sa srpske strane u rješavanju srpsko-crnogorskih odnosa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Superstar
NOVA SEZONA
VOYO logo