NOGOMET - Kup UEFA: /

Na krilima Balića Osijek izborio 3. kolo

Do najvećeg klupskog uspjeha u povijesti Osječani su došli pogocima Bjelice i Jukića, ali istinski junak bečke utakmice vratar je Osijeka Vladimir Balić.

8.11.2000.
0:48

Predsjednik "sjedi" u zatvoru, klupska uprava ne može utjerati dugovanja od ostalih klubova, a igrači i osoblje kluba nisu vidjeli plaću nekoliko mjeseci. No, Osijek "gazi" sve suparnike u hrvatskom prvenstvu, a nogometna prezentacija koju pruža na najvišoj je razini. U takvom ozračju Osijek je stigao "na noge" Rapidu u uzvratnom susretu 2. kola Kupa UEFA-e. Minimalna prednost iz prve utakmice jamčila je, u svakom slučaju, zanimljiv okršaj na stadionu Gerhard Hanappi.

Početne minute utakmice protekle su u dominaciji nogometaša Rapida, koji su pritisnuli Osječane na njihovu polovicu igrališta. Dalekometnim udarcima pokušavali su vratara Balića uhvatiti "na spavanju", no on se nije dao iznenaditi. I onda je stigao šok za navijače Rapida. Brzu "kontru" po lijevoj strani povukao je Prišć, ubacivši loptu s ruba šesnaesterca na glavu Mitua. Rumunj je odigrao na Bjelicu, kojemu je iz drugog pokušaja uspjelo svladati vratara Maiera za vodstvo Osječana 1:0. Igrala se petnaesta minuta.

Bečani su nakon gola pritisnuli Osijek još jače, ali pokušaji Taumenta, Savičevića i društva završili u sigurnim Balićevim rukama. Osijek se, uglavnom, ograničio na kontranapade. Jedan takav u 25. minuti mogao je donijeti povećanje vodstva, ali Dumitru Mitu bio je neprecizan. Do kraja poluvremena najagilniji domaći igrač 18-godišnji Wallner nekoliko je puta izlazio pred vratara Osijeka, ali iz svih tih dvoboja Balić je izlazio kao pobjednik. S vodstvom Osječana od 1:0 otišlo se na odmor.

Početak drugog poluvremena bio je istovjetan početku utakmice. Rapid je svim silama nastojao postići pogodak, a Osijek se uspješno branio. Gostujuća obrana na čelu s iskusnim Beljanom, Vuicom i Ergovićem funkcionirala je savršeno. I ono malo što su "propustili" ispravljao je Vladimir Balić. Bečani su jalovo napadali, a Osječani su brzim protuudarima pokušavali osigurati prolazak u sljedeći krug. U 64. minuti Mitu je poput "duha" izbio ispred Maiera, no austrijska "jedinica" obranila je njegov udarac.

Po nepisanom nogometnom pravilu, kazna je stigla u 77. minuti u obliku jedanaesterca za Rapid. Bezazleni dvoboj Beljana i Radovića u šesnaestercu sudac je okarakterizirao kao prekršaj za najstožu kaznu. Vratar Balić potvrdio je epitet junaka utakmice obranivši udarac Savičevića s "bijele točke".

Do kraja utakmice Osijek se pokazao boljom momčadi. Potvrdu prolaska u 3. kolo dao je Stjepan Jukić, koji je nakon solo prodora u sudačkoj nadoknadi postavio konačni rezultat.

Osječanima kapa dolje. Odigrali su čvrstu, "mušku" utakmicu. Zaboravili su na sve probleme i igrali za sebe i svoje vjerne navijače, koji su u Beč došli u velikom broju. Teret okršaja iznijeli su oni stariji, "vratar sa sto ruku" Vladimir Balić, njemu uz bok Nenad Bjelica, Ivo Ergović, Damir Vuica, Bakir Beširević i Ivica Beljan. I ostali su bili odlični. Trenerski mag Stanko Mršić za postavljenu taktiku zaslužuje sve čestitke. Nakon danskog Broendbyja "ružno pače" iz Gradskog vrta upamtit će i Rapid. Ždrijeb za 3. kolo Kupa UEFA-e na rasporedu je u petak, 10. studenoga.

Kup UEFA - 2.kolo, uzvratni susret

Rapid - Osijek 0:2 (0:1)

Stadion Gerhard Hanappi. Gledatelja: 9.000. Sudac: Sorin Corpodean (Rumunjska). Strijelci: 0:1 - Bjelica (15), 0:2 ? Jukić (90).