Insajder i bivši Vatreni: 'Oni nemaju ništa protiv 2:2!'

Legenda Vatrenih Nikola Jerkan otkrio nam je zanimljive insajderske informacije o moćnoj Furiji.

18.6.2012.
7:24

Čeka nas utakmica generacije - Hrvatska protiv svjetskih i europskih prvaka, na EURU, u odlučujućoj borbi za četvrtfinale. Kako ocjenjujete hrvatske šanse protiv Španjolske?

Pa slušajte, Španjolci u startu izgledaju kao veliki favoriti, svi su ih već proklamirali kao nove europske prvake. Oni i protiv nas jesu favoriti, ali imamo svoje šanse.

Koje su to šanse?

A čujte, kako igrati protiv njih? Prvo treba biti jako strpljiv i organiziran, oni će sigurno imati posjed lopte, kontrolu igre, ali mislim da oni u toj kontroli igre daju dosta vremena protivniku da se organizira i da se vrati. Mi njima trebamo odgovoriti na pravi način, a imamo igrače koji bi to mogli. Mislim da ih možemo iznenaditi, pogotovo s obzirom na neke njihove probleme u obrani. Po mojim informacija Pique nije baš najbolje igrao u zadnje vrijeme i sumnjam da bi uopće igrao da je Puyol na prvenstvu. S te desne strane je i Arbeloa i mislim da bi mi po toj strani mogli nešto napraviti, jer im je to jedina slaba točka. Mi se ne smijemo totalno povući, nego ih držati visoko i sustavom iz drugog poluvremena protiv Italije pokušati iznenaditi iz drugog plana.

Španjolska igra slično kao Barcelona. Kako ih spriječiti da naprave svojih sedam, osam stopostonih prilika?

Da, stil španjolske reprezentacije je Barcelonin stil igre, to je evidentno. To je takav tip igrača, igraju sitni pas, dosta kombinacija, dosta kreativnosti, ali i u toj krativnosti daju vremena i protivniku da se konsolidira. Mislim da mi ne smijemo napraviti ono što smo izveli protiv Talijana u prvom poluvremenu. Previše smo ih respektirali i da su oni iskoristili svoje šanse, rezultat bi bio drugačiji. Protiv Španjolaca je moguće napraviti jedan određeni presing, ali samo kroz jedan period utakmice, pa onda opet promijeniti taktiku. Možda Slaven to i pokuša napraviti, ali bit će teško sve skupa. Sjetite se kako je Chelsea pobijedio Barcelonu - 99 posto utakmice posjeda lopte i šansi je imala Barcelona, a Chelsea je imao nevjerojatnu sreću. E, ali to se događa rijetko.

Ispada da je najveća nada Hrvatske da se Španjolci ispromašuju?

Ma oni će sigurno imati dominaciju u igri i velike šanse, ali mi moramo imati odgovor na to, mi moramo imati igru prema naprijed. To znači da ih moramo iznenaditi na kontre, s brzim loptama, preciznom igrom i ubacivanjem iz drugog plana. Osim toga, Španjolci su nešto slabiji u prekidima i to moramo iskoristiti. Mi imamo dosta dobre skakače, a Casillas, iako veliki vratar, nije najbolji u tim izlascima. Uz to, kao što sam rekao, ta desna strana im je slaba točka, i tu netko iz drugog plana, recimo Pranjić, mora to iskoristiti, jer će oni naše napadače sigurno jako dobro pokrivati.

Biste li išta mijenjali u našem sastavu?

Ne. Sastav iz drugog poluvremena protiv Talijana je dobro funkcionirao, kad je Rakitić došao u sredinu, tu smo dominirali i iz toga su izašle prilike. Mislim da mi Španjolcima ne smijemo sasvim predati loptu, nego i tražiti našu igru. Tu je i velika uloga Modrića, na njega i Rakitića će Španjolci sigurno obratiti posebnu pažnju.

Vi ste naš insajder u Španjolskoj. O čemu prije utakmice najviše pišu španjolski mediji?

Evo, uoči utakmice se uglavnom priča o mogućnosti rezultata 2:2. Sad je baš bila provedena jedna velika anketa, pitali su navijače što misle i oni nisu bili protiv takve solucije. Naravno, njima taj rezultat odgovara. Međutim, po svim procjenama, mislim da će Španjolci ovog trenutka ići na čistu pobjedu, tako da su sve kalkulacije suvišne. Makar, ako se prisjetimo, takvi dogovori su se događali i na prošlim prvenstvima, a to se može dogovoriti i u toku utakmice. Recimo ako bude 2:1 ili sličan rezultat u zadnjih 15, 20 minuta, igrači se nekako prirodno dogovore među sobom i to je to. Šta sad?

Znači, prosječni Španjolac nema ništa protiv tih 2:2?

Ma ne, javnost je za to, tim više što se radi o Talijanima, koji bi ispali. Španjolci nisu baš neki simpatizeri Talijana, budući da znaju da su oni prvi koji namještaju i da su uvijek u nekim aferama.

Kad biste igrali, što biste stavili na kladionici?

Ja bih igrao 2:2, hahahaha