NBA: /

Philadelphiji sedma pobjeda

Pobjedom nad Bostonom, Sixersi su ostvarili sedmu pobjedu, čime su izjednačili drugi najbolji start u povijesti kluba, koji je u vlasništvu momčadi Philadelphije iz sezone 1966./1967.

13.11.2000.
0:00

Philadelphia i dalje "gura" bez poraza. Nove "žrtve" bili su Celticsi. Sedmom pobjedom Sixersi su se približili na samo jednu pobjedu zaostatka od najboljeg starta u povijesti kluba, koji je postavila već legendarna momčad "Philliesa". Oni su u sezoni 1979./1980. igrali NBA finale u kojem su poraženi od Los Angeles Lakersa predvođenih "rookiejem" Magicom Johnsonom. U to doba dominirala je i momčad Bostona, koja je, ipak, bila puno kvalitetnija od današnjih "Kelta". Philadelphia nije opravdala ulogu favorita, iako je igrala na domaćem terenu. Boston je veći dio utakmice bio ravnopravan. U posljednju četvrtinu ušlo se s izjednačenim rezultatom 56:56, ali Iverson i društvo postavili su stvari na pravo mjesto te su na minutu i pet sekundi prije kraja vodili 80:69. Od tog trenutka pa do isteka utakmice Celticsi su napravili seriju 14:5, a imali su i šut za produžetak. No, Paul Pierce je promašio i Philadelphia je slavila 85:83. Puno prigovora od strane Bostona bilo je na suđenje, jer su smatrali da je na posljednjem šutu Pierce bio zaustavljen prekršajem, no suci se nisu oglasili.

Drugu utakmicu za redom najbolji strijelac Sixersa bio je Eric Snow, koji je odlično iskoristio udvajanja na Iversonu. Ubacio je 25 poena, što mu je učinak karijere. Iverson je, uz loš postotak šuta, postigao 17 koševa, ali je zato imao 7 asistencija. Theo Ratlif dodao je 15 poena i 7 skokova. Trener Brown ponudio je Toniju Kukoču skromnu minutažu. Za 14 minuta Kukoč je postigao 7 poena, te imao 3 skoka i 2 asistencije. Boston je predvodio Paul Pierce s 26 poena i 9 skokova. Walker je bio drugi strijelac s 15 poena, a Vitalij Potapenko ubacio je 12 poena, uz 7 skokova. Celticsima je ovo bio četvrti poraz u nizu.

Phoenix je stigao do šest pobjeda u nizu, a jedini poraz dogodio se uvodnoj utakmici nove sezone protiv Golden Statea. U iznimno zanimljivoj utakmici nanijeli su prvi poraz Miamiju na njihovoj turneji po Zapadnoj konferenciji. Na poluvremenu Sunsi su vodili 11 razlike, ali Heatsi su napravili seriju 26:8 te su krajem treće četvrtine vodili 60:53. Tri minute i 43 sekunde do kraja utakmice Miami vodi rezultatom 79:78, ali od tog trenutka momčadi se izmjenjuju u vodstvu. Minutu prije kraja Delk donosi prednost Phoenixu 82:80, ali samo 11 sekundi kasnije Brian Grant izjednačuje na 82:82. Pobjednički koš djelo je Shawna Mariona, koji dvije sekunde do isteka ubacuje ključno polaganje. "Očajnički" pokušaj Tima Hardawayja za pobjedu završio je na obruču. Shawn Marion, uz pobjednički koš, zabio je 18 koševa. Odmah do njega bili su Clifford Robinson i Jason Kidd s 15, a Tony Delk ubacio je 14 poena. Miamijev organizator igre Tim Hardaway predvodio je momčad s Floride s 19 poena. Anthony Mason dodao je 18, a Brian Grant 14 poena i 11 skokova. Ovom pobjedom Sunsi su postali najučikovitijom momčadi Zapadne konferencije.

"Vidio sam kako vrijeme 'curi', te sam ušao pod koš. Na sreću, moj čuvar je 'zaspao' i dobio sam mogućnost za polaganje. Presjekao sam prema košu i Cliff mi je dodao pravu loptu. Vrlo jednostavno", izjavio je junak utakmice Shawn Marion.

Isiah Thomas, trener Indiane, po prvi je puta igrao protiv svog najdražeg kluba. Najbolji igrač Pistonsa u generaciji koja je krajem osamdesetih osvojila dva naslova NBA prvaka, ovaj se put našao na "pogrešnoj" strani. No, u trenerskom poslu nema mjesta sentimentalnosti, pa je Thomas poduzeo sve kako bi njegova sadašnja momčad pobijedila. Publika u Indianapolisu očekivala je sigurnu pobjedu nad Pistonsima, no momčad iz grada automobila pokazala se "tvrdim orahom". Početkom posljednje četvrtine Indiana je opasno "visila" nakon što je Detroit napravio prednost od 76:68, ali veće iznenađenje spriječio je Reggie Miller, koji je serijom koševa vratio Pacerse u igru. "Klipovi" nisu imali snage za novi preokret, te je utakmica završila u korist domaćina 94:84. Najbolji klupski strijelac Indiane Reggie Miller i ovog je puta pokazao svu raskoš svoga napadačkog "oružja". Postigao je 24 poena, ali je uz to ostvario 6 skokova, 2 ukradene lopte te čak 3 blokade. Jermaine O'Neal dodao je 20, uz 15 skokova. Žan Tabak ubacio je 4 poena, te uhvatio 4 lopte za 13 minuta provedenih na terenu. Najučikovitiji u redovima Detroita bio je bivši igrač Cibone Chucky Atkins s 20 poena, dok je Jerry Stackhouse dodao 19 koševa. Indiani je ovo bio četvrti uspjeh za redom nakon dva početna poraza.