Philadelphia, Utah i Cleveland jedini neporaženi

Sixersi su dostigli najbolji start u posljednjih šesnaest godina.

10.11.2000.
1:14

Philadelphia je još uvijek "vruća". Gradom je zavladala euforija nakon pete pobjede zaredom. Nove žrtve bili su "Klipovi" iz Detroita. Utakmica je lišena neizvjesnosti već u prvom poluvremenu. Sredinom druge četvrtine Sixersi su imali 27 poena prednosti. Igra kojom je "razbijen" Detroit bila je gotovo savršena. U tom razdoblju najveće ovacije doživjeli su Iverson i Kukoč, koji su krajem prve četvrtine izveli akciju za najveće košarkaške sladokusce. Kukoč je presjekao napad Pistonsa i dodao Iversonu, koji je povukao par koraka i odigrao iza leđa povratnu loptu na Tonija. Tada je "Pink Panther" izveo jednu od svojih mastorija, odigravši s dvije ruke preko glave za polaganje Iversona. Dvorana je ustala na noge i s oduševljenjem popratila ove poteze istinskih genijalaca košarkaške igre. Egzibicijska igra nastavila se i u trećoj četvrtini što se osvetilo Philadelphiji. U posljednjoj četvrtini Detroit stiže na poen zaostatka, no to je bio znak da momčad trenera Browna ubaci u višu brzinu i utakmicu privede kraju rezultatom 103:94. Allen Iverson bio je posebno raspoložen za igru. Ubacio je 28 koševa, ali je imao i 8 asistencija. Eric Snow odigrao je najefikasniju utakmicu života postigavši 23 poena. Vernon Maxwell dodao je 15, Tyrone Hill 14, a Theo Ratliff 13 poena. Toni Kukoč šuterski nije bio raspoložen, ali je zato imao 4 skoka, 4 asistencije i 2 ukradene lopte. U redovima Pistonsa najistaknutiji igrači bili su Stackhouse s 36 i Atkins s 24 koša.

"Mi nismo nikad igrali ovako, čak ni na treningu," rekao je trener George Irvine o prvom poluvremenu Philadelphije.

Cleveland Cavaliersi pobuđuju najveće zanimanje ljubitelja NBA lige. Momčad kojoj su mnogi predviđali najgoru sezonu u posljednjih desetak godina, proživljava zvjezdane trenutke. Pobjedivši New York stigli su do četvrtog trijumfa sezone. Ukoliko ostanu neporaženi i u sljedeće četiri utakmice, izjednačit će najbolji start u povijesti kluba. Utakmica s Njujorčanima bila je "na rubu" do posljednje sekunde. Tri minute prije kraja "Cavsi" su imali šest poena prednosti, no minutu i pol prije kraja ta je prednost prepolovljena. Zahvaljujući brzopletosti Knicksa, Cleveland je uspio sačuvati prednosti i pobjediti 99:97. Klupa domaćih nadigrala je rezerve New Yorka 44:15 i to je bio ključ uspjeha. "Konjanike" su predvodili Andre Miller i Matt Harpring s po 16 poena. Svoj udio u trijumfu dali su i Lamond Murray s 13, te Wesley Person s 12 koševa. Kod Njujorčana Houston je postigao 25, ali je promašio posljednja četiri šuta. Glenn Rice je dodao 23 poena.

"Siguran sam kako mnogi u ligi podižu obrve govoreći 'Čekajte malo, stanite, što to radi Cleveland?', ali mi nismo loši kao što ljudi misle," izjavio je Chris Gatling, krilo "Cavsa".

Obračun bivšeg i aktualnog NBA prvaka u "Alamo Domeu" bio je pravi sudar "divova". S jedne strane dva metra i 17 centimetara visoki Shaquille O'Neal, a s druge dva metra i 13 centimetara te dva metra i 17 centimetara visoki Duncan i Robinson. Ovakav raspored snaga donio je na kraju prevlast San Antonija. Ovaj dvoboj najbolje je okarakterizirao Robert Horry, krilo Lakersa.

"S vremena na vrijeme i Supermen naleti na kriptonit."

Obrana na O'Nealu bila je odlična. Čovjek koji ove sezone u prosjeku postiže 32 poena, u ovoj utakmici ograničen je na samo trinaest. Obavivši posao na O'Nealu, "Mamuze" su mirno zaključile susret rezultatom 91:81. Tim Duncan postigao je za domaće 22 koša, uz 17 skokova. Derek Anderson ubacio je 16, a Malik Rose 13. Shaquille O'Neal je možda zaustavljen u napadu, ali je dominirao obranom Lakersa uhvativši 17 lopti. Kobe Bryant bio je najefikasniji s 32 poena i 8 asistencija, dok je Horace Grant dodao 14 poena.

Još dvije vijesti stigle su iz NBA lige. Dikembe Mutombo, centar Atlanta Hawksa, oporavio se od blažeg oblika malarije i bit će spreman za utakmicu protiv Phoenixa 9. studenog. Žan Tabak nije bio na razini svojih dosadašnjih igara u dresu Indiane. U pobjedi protiv Milwaukeeja sudjelovao je sa sedam minuta bez većeg učinka.