NBA: /

Patu Ewingu pobjeda protiv bivšeg kluba

Patrick Ewing odigrao je prvu utakmicu protiv New Yorka, nakon petnaest godina provedenih u tom klubu. U dresu Seattle Supersonicsa doprinio je teškom porazu gostiju.

15.11.2000.
16:33

Bio je to zaista neobičan osjećaj za obje strane. Nakon petnaest godina polaganja velikih nada u Patricka Ewinga kako će ih odvesti do naslova, New York Knicksi našli su se po prvi put na suprotnoj strani košarkaškog terena. Marcus Camby, koji je bio predodređen da zamjeni Ewinga, nadigrao je svog učitelja, ali Ewingova nova momčad ostvarila je uvjerljivu pobjedu. Centar Knicksa postigao je 20 poena, uz 17 uhvaćenih lopti, dok je s druge strane centar Sonicsa ubacio 10 poena, uz 9 skokova. Seattle je žestokim ritmom već u prvom poluvremenu "razbio" New York. Početkom drugog Sonicsi su imali 17 poena prednosti i tu je utakmica bila odlučena. Što se utakmica bližila kraju prednost je rasla, a zaustavila se na konačnih 96:75. Kod domaćih Gary Payton ubacio je 25 poena, a tome je dodao 13 asistencija. Istaknuo se i Rashard Lewis s 22 koša. Veliki posao u obrani obavio je Ruben Patterson, koji je zaustavio najboljeg strijelca Knicksa Allana Houstona. Houston je postigao samo 12 poena. Ostali Njujorčani bili su vrlo slabi.

"On nije više velika zvijezda kao što je nekad bio, ali je još uvijek odličan centar. Stvarno smo sretni zbog Patricka. Mogao se vidjeti osmijeh na njegovim ustima nakon utakmice. Siguran sam kako mu je ova pobjeda puno značila," izjavio je trener Sonicsa Paul Westphal poslije utakmice.

Atlanta Hawks ostvarili su prvu pobjedu sezone, ali ne protiv bilo koga. U drugoj utakmici turneje po Istoku prošlogodišnji doprvak Zapadne konferencije Portland "pao" je u Atlanti. Blazersi su dominirali prvim poluvremenom u kojem su imali uglavnom desetak poena prednosti, ali u posljednje dvije četvrtine slika se u potpunosti promijenila. Momčadi su se čak sedamnaest puta izmijenile u vodstvu, a sredinom posljednje četvrtine Hawksi su imali četiri poena prednosti (75:71), i to je prvi put ove sezona da su "Jastrebovi" imali takvu prednost u završnoj četvrtini utakmice. Na osam sekundi prije kraja Rasheed Wallace tricom je donio Portlandu izjednačenje 97:97, ali je dvije sekunde do isteka susreta Jason Terry šutem preko Damona Stoudamirea pogodio za prvu pobjedu Atlante u novoj sezoni. Junak utakmice Jason Terry za 23 minute postigao je 11 koševa, a tome je dodao i 6 asistencija. Lorenzo Wright bio je prvi strijelac Hawksa s 20 poena. Jim Jackson dodao je 14, a Dikembe Mutombo 6 poena, uz 11 skokova. Kod gostiju najučinkovitiji igrač bio je Wallace s 25 poena. Stoudamire je ubacio 14, uz 8 asistencija, dok su Shawn Kemp, Bonzi Wells i Arvydas Sabonis ubacili po 12 poena. Blazersima preostaje još pet susreta na turneji po Istoku.

"Ovo je NBA. Ako momčad ima svih sedam poraza, to ne znači kako ne mogu nikoga pobjediti, " priznalo je krilo Portlanda Dale Davis.

U susretu najboljih momčadi Midwesta pobijedila je ona koja ipak ima naslov NBA prvaka. San Antonio na domaćem je terenu bio bolji od Utaha. Ključ uspjeha opet je bio u rukama centarskog dvojca Robinson - Duncan. Tim Duncan postigao je 15 poena, uz 12 skokova, 7 asistencija i 3 blokade. David Robinson odlično je zaustavio Karla Malonea ograničivši ga na samo 15 poena. Osim toga, stigao je ubaciti 8 poena, te uhvatiti 9 lopti, i blokirati 3 šuta. Uz ovakvu obrambenu igru centara Spursa, "Jazzeri" stvarno nisu imali šanse. Prednost domaćina početkom posljednje četvrtine iznosila je devetnaest razlike, ali Utah je smogla snage smanjiti taj zaostatak na podnošljivih 86:79, što je i konačan rezultat utakmice. U redovima "Mamuza" istaknuo se i Derek Anderson s 15 poena, a kod Jazza "dvocifreni" su bili John Stockton s 14, Bryon Russell s 11 i Danny Manning s 10 poena. San Antonio je preuzeo čelno mjesto u diviziji Srednji zapad s omjerom 6:2, dok Utah zaostaje za jednu pobjedu.

"Oni su jedna od najboljih obrambenih momčadi, zato jer imaju igrače koji se kreću vrlo brzo. Njihovi centri su stvarno vrlo aktivni," realno je procijenio Karl Malone nakon susreta.