NBA: /

Gradski "obračun" Lakersima, poraz Houstona

Gradom "show-businessa" i dalje dominira "stariji brat". Po četrnaesti put za redom Clippersi su utakmicu s Lakersima napustili kao gubitnici, kao što to čine već više od tri godine.

6.11.2000.
16:15

Lakersi su bili jako blizu podsmjehivanja "kako su druga najbolja momčad u gradu", ali Shaquille O'Neal je odlučio drukčije. Postigao je 22 poena u posljednjoj četvrtini što je omogućilo pobjedu Lakersa 108:103. Na ulasku u zadnju četvrtinu Clippersi, druga najmlađa momčad NBA lige, imala je prednost 68:65, no devet minuta prije kraja ta je prednost narasla na 77 :72. Shvativši da bi ovu utakmicu mogli izgubiti, Lakersi su u sljedeće tri minute napravili seriju 12:2, koja im je donijela vodstvo 84:79. To vodstvo Lakersi su zadržali do kraja utakmice. Najučinkovitiji igrač utakmice bio je Shaquille O'Neal s učinkom sezone od 39 poena, uz šut iz igre od 48 %. Tome je dodao 14 skokova i 5 blokada. Kobe Bryant ubacio je 21 poen i ostvario 6 asistencija, a Isiah Rider, ušavši s klupe, omogućio je smanjivanje zaostatka u četvrtoj četvrtini, u kojoj je postigao čak 15 poena. Utakmicu je završio s 22 poena, uz 50 % šuta. Najbolji igrač Clippersa Lamar Odom ubacio je 19 poena, uhvatio 15 lopti, te imao 6 asistencija prije nego je napustio igru zbog šest prekršaja. Dobro su ga pratili Jeff McInnis s 19 poena i 8 asistencija, te Tyrone Nesby s 17 poena i 6 skokova. Ovom pobjedom Lakersi dijele prvo mjesto u Pacifičkoj diviziji s Phoenix Sunsima.

"Bila je to uzbudljiva utakmica. Utakmica za koju nismo predvidjeli da će biti ovakva. Shaq je odigrao odličnu posljednju četvrtinu, iako se u trećoj malo umorio. Pronalazili su načine kako blokirati njegove šuteve i mislim da ga je to motiviralo za završetak utakmice," izjavio je Phil Jackson, trener Lakersa.

Cliff Robinson odlučio je ostati na parketu protiv Houstona nakon što ga je trener Scott Skiles ostavio na klupi u završnim minutama utakmice odigrane noć prije. I to je bila dobra stvar za Phoenix Sunse. Postigao je 30 poena i omogućio Sunsima treću pobjedu za redom. Utakmica je većim dijelom bila u rukama Phoenixa, koji, međutim, nikako nije uspio ostvariti značajniju prednost i odvojiti se od Houstona. U završne minute ušlo se s prednošću Sunsa od pet razlike. Cuttino Mobley smanjuje na 98:95, šutom s poludistance 46 sekundi prije kraja. Slobodnim bacanjima Robinsona Phoenix je utakmicu zaključio u svoju korist 104:99. Uz Robinsona, u redovima Phoenixa istaknuli su se Jason Kidd s 18 poena i 9 asistencija, te Rodney Rogers također s 18 poena. Houston je predvodio Cuttino Mobley s 27 poena. Steve Francis dodao je učinak sezone od 24 poena. Ostali neučinkoviti. Phoenix je nakon poraza na startu sezone ubilježio već treću pobjedu za redom.

Trener Houstona Rudi Tomjanovich naglašava kako je ključ pobjede Phoenixa bio Jason Kidd.

"On predstavlja sve što pobjednik mora imati. Naprosto igra košarku i izgubi se u utakmici. Može ti pomoći na mnogo, mnogo načina."

Uvodnik u NBA sezonu - sezona 2000./2001.