Na Madagaskaru otkriveni najmanji primati

Riječ je o ranije nepoznatim vrstama miševa lemura, najmanjim primatima na svijetu, čije je stanište i opstanak danas ugroženo

14.11.2000.
23:16
VOYO logo


Nove tri vrste pronađene su tijekom znanstvenog istraživanja zapadnih šuma otoka, a otkriće je kasnije potvrđeno genetskim testovima. Inače, lemuri su primitivni primati koji žive u krošnjama, a mogu se pronaći jedino na otoku Madagaskaru i obližnjim otocima Comoro, koji se nalaze uz istočnu obalu Afrike.

Miševi lemuri imaju glave ne veće od ljudskog prsta, a teže tek nekoliko dasetaka grama. Važno je naglasiti da su mnoge od tih životinja, koje imaju duge njuške, hitre udove i oštre okrugle oči, ugrožene, jer se uništava njihovo šumsko stanište. Do sada je na otoku ogoljeno čak 90 posto prvotnih šuma, a tradicionalna poljoprivreda "sruši i spali" nastavlja s gutanjem preostalih jedinstvenih staništa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Madagaskarske šume su dom zadivljujućim vrstama jedinstvenih biljaka i životinja, u koje se ubraja više od 12 000 vrsta biljaka koje cvjetaju, 300 vrsta leptira i skoro 100 vrsta sisavaca. Skoro svi sisavci na otoku su endemi, što znači da ne postoje ni na jednom drugom mjestu na Zemlji!

Lemuri su posebno značajni jer su najprimitivniji živući primati. Neki od njihovih fosila stari su i do 58 milijuna godina. Nove tri vrste lemura su Microcebus berthae, Microcebus sambiranensis i Microcebus tavaratra, a njihovo otkriće je objavljeno u International Journal of Primatology.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Superstar
NOVA SEZONA
VOYO logo