Margaret Atwood dobila Bookerovu nagradu

Poznata kanadska spisateljica uglednu je nagradu dobila iz četvrtog pokušaja te romanom "The Blind Assassin" osvojila i instantnu kultnu poziciju i 29,980 dolara

8.11.2000.
18:08
VOYO logo


Atwood, je, naime, već tri puta bila na najužem popisu kandidata, ali nagrada joj je izmakla. Ove je godine, međutim, nagrada pripala njoj, iako su do posljednjeg časa velike izglede davali i engleskom piscu japanske provenijencije, Kazuu Ishiguru, koji se nadao ponovno dobiti Bookera, ovaj put za roman "Kad smo bili siročići" (već objavljen i na hrvatskom).

- Zahvalna sam i počašćena - rekla je Margaret Atwood u utorak na svečanoj dodjeli Bookera u Guildhallu u Londonu, ali odmah pokazala kako joj nagrada neće udariti u glavu izjavivši: - Kad dođete na rajska vrata i sv. Petar vas bude pitao što ste radili na zemlji, njega će doista zanimati kako ste dobro pisali, a ne koliko ste nagrada poslagali na polici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Spisateljica, koja se prema Bookeru uvijek držala pomalo suzdržano, naglasila je kako će roman živjeti "dok god bude mladih pisaca i mladih čitatelja".

Na kraju svečanosti Margaret Atwood izjavila je kako će novčani dio nagrade dati za spas ugroženih vrsta te se, na neki način, usporedila s čovjekom koji je spasio Nizozemsku: - Ne znam još točno kojoj ću vrsti pomoći, ima ih tako mnogo. Ne smatram se dobrotvorom, jednostavno stavljam prst u branu tamo gdje nadire voda - rekla je spisateljica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Autorica rođena 18. studenoga 1939. u Ottawi, od oca insektologa koji svoju obitelj vodi da mjesecima živi u šumi, Margaret Atwood počela je pisati sa šest godina. Sa 16 odlučuje da će biti pisac. Gorljiva čitateljica, obrazovanje nastavlja u Torontu i dobiva stipendiju za Harvard. Nakon djela "Survival" (1972.), studije o kanadskoj književnosti, smatra je se glasnogovornicom liberalne ljevice i antiamerikanizma.

Intelektualka nesputane imaginacije, profesorica engleskog u sjevernoj Americi i Europi, objavila je tijekom godina 41 djelo fikcije. Među njezinih deset romana, koji se većinom događaju u Torontu iz njezina djetinjstva, možemo navesti "Life Before Man" (Život prije muškarca), iz 1979., začuđujuću galeriju portreta neskladnih parova, ili pak "Cat's Eye" (Mačje oko) iz 1988. u kojem se nezadovoljna slikarica prisjeća prošlosti. "The Handmaid's Tale" iz 1985. (u hrv. prijevodu iz 1988. "Sluškinjina priča"), jedan od njezinih najvećih uspjeha, događa se u SAD-u podložnom nesmiljenom zakonu evanđelista, sa sluškinjama pretvorenim u strojeve za rađanje.

Knjiga je bila mjesecima najprodavanija u SAD-u i Kanadi. "Žena sam, pišem o ženama, govorim o njima i njima se obraćam, ali nisam feministica", izjavila je Margaret Atwood prije nekoliko godina. "Moj su veliki problem prava ljudskih bića", rekla je ona. Margaret Atwood bila je uostalom osamdesetih godina predsjednica kanadskog ogranka međunarodnog PEN kluba. Udata za kanadskog pisca Graemea Gibsona s kojim ima troje djece, dobitnica je brojnih priznanja.

Djela Margaret Atwood prevedena su na dvadesetak jezika. U Hrvatskoj su joj prevedeni, uz "Sluškinjinu priču", u izdanju Globusa, "Izranjanje" (Mladost, 1991.), "Alias Grace" (Fidas, 1998.) te "Modrobrada" (Znanje 1999.).

Tekst se nastavlja ispod oglasa


Tekst se nastavlja ispod oglasa
Superstar
NOVA SEZONA
VOYO logo