Manchester City pobijedio je na svom Etihadu gradskog rivala United 1:0 i tako se dva kola prije kraja izjednačio s njim na vrhu engleskog prvenstva.

30.4.2012.
13:52

Manchester. Stadion: Etihad. Sudac: A. Marriner

Strijelac: 1:0 - Kompany (45 +1)

Manchester City: Hart, Zabaleta, Kompany, Lescott, Clichy, Nasri (od 90. Milner), Barry, Toure, Silva (od 82. Richards), Tevez (od 68. De Jong), Agüero

Manchester United: De Gea, Smalling, Ferdinand, Jones, Evra, Park (od 59. Welbeck), Carrick, Scholes (od 77. Valencia), Giggs, Nani (od 82. Young), Rooney Stoper i kapetan domaće momčadi, belgijski reprezentativac Vincent Kompany, zabio je u prvoj minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena jedini pogodak na utakmici pogodivši glavom nakon ubacivanja Davida Silve iz kornera s desne strane. Silvi je to bila 14. ovosezonska premierligaška asistencija i prvi je asistent lige, dok je Cityju to bio 14. ovosezonski pogodak nakon kornera, što je najbolji učinak među premierligaškim klubovima.

Bili su igrači Roberta Mancinija u svakom pogledu bolja momčad od one Sir Alexa Fergusona, koja nije uputila niti jedan jedini udarac u okvir gola Joea Harta. Dogodilo se to Crvenim vragovima prvi put u Premierligi nakon utakmice protiv Arsenala 16. svibnja 2009. godine. Prema golu Unitedovi su nogometaši pucali svega četiri puta.

szólj hozzá: Man City Man Utd 1:0 Kompany

S druge strane, City je uputio na gol Davida De Gee 15 udaraca, od čega tri u okvir gola. Tijekom svih 90 minuta Fergusonova je momčad bila zabrinjavajuće nedostojan suparnik moćnijemu domaćem sastavu, te stoga osam prosutih bodova prednosti, koliko je United imao viška u odnosu na City, u četirima posljednjim kolima uopće ne treba čuditi.

Dva kola prije kraja City je na vrhu ljestvice, bodovno poravnat s Unitedom. Budu li bodovna stanja jednaka i na kraju sezone, naslov će pripasti Građanima. U posljednjim dvama kolima City najprije gostuje kod Newcastlea, a potom dočekuje QPR. United najprije dočekuje Swansea, a potom ide u goste Sunderlandu.

Kraj utakmice. City je pobijedio United 1:0 i izjednačio se s njim na vrhu prvenstvene ljestvice. Kako se u Engleskoj gleda gol- razlika Građani su dva kola prije kraja na čelu kolone.

90' +3 - Posljednja izmjena na utakmici. Umjesto Nasrija ušao je Milner.

90' - Igrat će se pet minuta sudačke nadoknade.

88' - Clichy odlično pucao, De Gea još bolje obranio. Došla je jedna lopta do braniča Cityja na rub kaznenog prostora. On je pucao u suprotni donji kut, ali se vratar Uniteda odlično ispružio i odbio loptu.

82' - Izmjena kod Cityja i Uniteda. Kod domaćina umjesto Silve ušao je Richards, a kod Vragova umjesto Nanija u igri je Young.

79' - Zbog prekršaja na Barryju požutio je Carrick. Veznjaku Cityja čak je morala biti ukazana pomoć.

79' - Umjesto Scholesa ušao je Valencia.

77' - Došlo je do sukoba Alexa Fergusona i Roberta Mancinija uz aut liniju. Razlog jedan prekršaj igrača Cityja na centra igrališta.

76' - Pokušaj Agüera iz okreta. Dobio je Argentinac loptu okrenut leđima i s braničem Uniteda iza sebe, ali je nekako pucao, međutim potpuno neopasno.

72' - Odličan udarac Tourea sa 18-19 metara. Povukao je veznjak Cityja loptu i došao gotovo do ruba kaznenog prostora Uniteda. Opalio je ali je to prohujalo pokraj vratnice.

70' - Jones je srušio Barryja i dobio je zbog toga žuti karton.

68' - Prva izmjena kod Cityja. Umjesto Carlosa Teveza u igri je Nigel De Jong.

62' - Oštar udarac Tourea iskosa s lijeve strane. Veznjak Cityja bio je gotovo u mrtvom kutu, ali njegova oštra lopta natjerala golmana Uniteda da reagira nogom i odbije loptu.

59' - Prva izmjena kod Uniteda. Umjesto Parka u igri je Welbeck.

58' - Nasrijev pokušaj pokraj gola. Nakon udarca iz kuta i puno odbijanja lopta je došla do nečuvanog Francuza na 10 metara iskosa, ali je njegov pokušaj u suprotni kut završio daleko od gola.

53' - Yaya Toure ušao je u sučevu knjižicu. Zbog zadržavanja igre i prigovaranja sucu veznjak Cityja dobio je žuti karton.

49' - United je krenuo odlučnije u nastavak. Giggs je poslao oštru loptu iz kuta u kazneni prostor Cityja, ali nesigurnu reakciju Harta nije kaznio nitko.

46' - Počelo je drugih 45 minuta. Treneri se nisu odlučili raditi nikakve zamjene.

Kraj prvog dijela. City je bolju igru okrunio golom u prvom minuti sudačke nadoknade, kada je glavom pogodio Kompany.

45' +1 - GOOOOOOOLLL za City. Nakon udarca iz kuta s desne strana Davida Silve, pred golom Uniteda najviši je bio Vincent Kompany koji je pogodio glavom za vodstvo domaćina 1:0.

40' - Novi pokušaj Agüera. Pokušao je ovog puta Argentinac s lijeve strane, ali je njegov udarac branič Uniteda blokirao i lopta se odbila u korner. Nakon udarca iz kuta otklonjena je opasnost ispred gola Crvenih vragova.

36' - Velika prilika za Agüera. Lijepo su kombinirali igrači Cityja, i onda je Nasri s desne strane ubacio u sredinu, ali je Agüero prilično loše reagirao i propala je prilika za domaćine.

30' - United stisnut na svoju polovicu. City je u potpunosti zagospodario terenom, međutim obrana Uniteda je jako zgusnuta i teško domaći igrači dolaze do prilike za udarac. Pokušavaju igrom kratkih pasova, ali uvijek fali završni udarac.

25' - Agüero opalio preko gola. Lopta se puno odbijala, a na kraju je došla na noge napadača Cityja na nekih 10 metara desno iskosa, ali je on pucao visoko iznad gola.

24' - City je pritisnuo United. Domaćini su dominiraju na terenu, ali zasad obrana gostiju odolijeva napadima Cityja i De Gea nema previše posla.

20'- Kompany je prvi igrač sa žutim kartonom. Vrlo čvrsto ušao je branič Cityja u Rooneya.

16' - Lijep prolaz Nasrija. Nanizao je Francuz nekoliko igrača Uniteda i dao lijepu loptu u prostor za Teveza. Argentinac je bio malo desno, te se odlučio na oštro ubacivanje, ali je obrana Uniteda odbila loptu u aut.

11' - Pokušaj Nanija. Sa 30 metara pokušao je veznjak Uniteda, ali otišlo je to daleko od gola.

9' - Još jednom je United zaprijetio iz prekida. Ponovno je iz kuta nabacio Nani, ali Kompany bio najviši i otklonio je opasnost pred vratima Harta.

6' - Prva prijetnja Cityja. Pokušao je David Silva sa 20 metara, ali je obrana Uniteda blokirala udarac.

2' - Gužva u šesnaestercu Cityja. Evra je izborio korner, a nakon ubacivanja Nanija došlo je do gužve u kaznenom prostoru domaćina. Na kraju je Carrick pucao, ali točno u braniča Cityja. Igrač Uniteda čak je tražio kazneni udarac, ali sudac je samo odmahnuo rukom.

1' - Počela je utakmica. City je krenuo prvi s centra.

Manchester City je ove sezone na svom Etihadu odigrao 22. utakmice, a samo je jednom propustio pobjediti. Igrači Roberta Mancinija u 17 utakmica premierlige zabili su čak 51 gol pred svojim navijačima.

U prvom prvenstvenom dvoboju ove sezone City je razbio United na Old Traffordu sa 6:1 i u slučaju pobjede u derbiju izjednačio bi se s njima na vrhu ljestvice. Zbog bolje gol-razlike Građani bi preuzeli vrh.

Crvene vragove može tješiti da su dobili preostala dva ovosezonska dvoboja. U Community Shiledu su slavili 3:2, a istim su rezultatom slavili i u FA kupu u siječnju.

Što se napadačke forme obje momčadi tiče ona je fantastična. U posljednja dva dvoboja i City i United zabili su osam golova. Građani su prvo zabili šest Norwichu, a onda dva Wolvesi. Obje su utakmice igrali na gostovanju. Vragovi su imali dvije domaće utakmice. Villu su dobili 4:1, a s Evertonom odigrali 4:4.

Ova 129. utakmica ima ogromnu važnost, tri su kola do kraja Premiershipa, a United stiže na gradski derbi sa tri boda prednosti. Ukoliko ostanu neporaženi, bit će na milimetar od naslova, ali pobjeda City gura u prednost zbog bolje gol-razlike. Preuzet će prvo mjesto, ali igrače Uniteda brine 'šira slika'.

'Ukoliko City počne pobjeđivati, bit će ih jako teško zaustaviti. Moramo ih zaustaviti prije negoli se to dogodi. Tako se stvaraju velike momčadi, osvajanjem prvog trofeja. Prošle su sezone uzeli FA Cup. Ako ove sezone uzmu prvenstvo, bit će to previše samopouzdanja za takvu momčad. Osvajanjem Premier lige pokrenuli bi revoluciju, a ona je uvijek bila usmjerena protiv Uniteda', kazao je Patrice Evra.

Društvo s Old Trafforda itekako zna kako se osvajaju trofeji, ovo bi im bio 20. naslov prvaka. Velika prepreka će im biti Carlos Tevez, igrač koji je sigurno najveći dužnik u redovima Manchester Citya otkad je 2009. godine došao na Etihad za 30 milijuna eura. Međutim, stvari su se popravile, a raspucani Argentinac najavljuje da će dati sve za momčad.

"Moj odnos s menadžerom je u najboljem redu. Bio je jako dobar prema meni nakon svega i više nemamo nikakvih problema. On želi osvajati naslove, a ako ja mogu u tome pridonijeti, onda ću naporno raditi da to i ostvarim. Puno se toga pisalo ove sezone o meni, ali to je sada sve iza mene. Svi u klubu imaju sada isti cilj. Roberto, ja, moji suigrači... Svi želimo naslov prvaka. To je sve što mi je trenutno bitno kao igraču i osobi", poručila je glavna opasnost za gol Uniteda omaleni Argentinac Carlos Tevez.