KOŠARKA: / O'Neal izveo rekordan broj slobodnih bacanja

I u drugom dvoboju NBA finala momčad iz Los Angelesa nadigrala je Pacerse, kojima su se osvetile osobne pogreške na O'Nealu

10.6.2000.
23:50

Lakersi su u drugoj finalnoj utakmici slavili sa 111:104 (28:28, 24:21, 21:20, 38:35) te sada u seriji do četiri pobjede vode s 2:0. Lakerse je do novog trijumfa ponovno, s 40 poena i 24 skoka, doveo Shaquille O'Neal. Glen Rice i Ron Harper dodali su po 21 poen. Kod Indiane najučinkovitiji su bili Jalen Rose (30 koševa i 9 skokova) i Austin Croshere (24), dok je Reggie Miller ubacio 21 poen, od toga u zadnjoj četvrtini tek dva, zabilježivši i 4 asistencije. Žan Tabak na parketu Staples Centra proveo je dvije minute, za to vrijeme uputio je jedan neprecizan šut, uhvatio jednu loptu, te napravio tri osobna prekršaja.

Treća utakmica na rasporedu je u nedjelju u Indianapolisu, a u njoj najvjerovatnije neće igrati Kobe Bryant. Mlada zvijezda Lakersa ozlijedila se nakon samo devet minuta igre, doskočivši pri jednom skoku na Roseovu nogu. Zbog uganuća gležnja morat će mirovati nekoliko dana.

Drugi finalni susret pamtit će se i po taktici kojom je Larry Bird namjeravao zaustaviti Shaquillea O'Neala, ključni dio fizionomije Lakersa. U posljednjoj četvrtini Bird je skoro izgubio glas (i zaradio tehničku pogrešku), navodeći svoje igrače da fauliraju centra Lakersa, čak i kada on ne bi imao loptu. Taktika temeljena na slabašnom učinku O'Neala s linije slobodnih bacanja ipak se nije isplatila, jer on je u posljednjih 12 minuta od 16 bacanja promašio tek sedam. U prvom poluvremenu od 17 je pogodio tek pet, ali kako je vrijeme odmicalo bivao je sve precizniji.
"Uvijek ću
nastojati dobiti susret, bez obzira na cijenu, pa makar utakmica trajala i četiri sata", izjavio je Bird o taktici koju je O'Neal komentirao kao "veliko priznanje njegovoj igri". Uostalom, "Shaq" je od sinoć čovjek koji je izveo najviše slobodnih bacanja (39) na jednoj utakmici NBA lige. S 18 pogođenih bio je tek jedno bacanje udaljen od rekorda ostvarenog u nekom od dvoboja. Vlasnik rekorda i dalje, još od daleke 1958., ostaje Bob Pettit.