Kamo ide klima ? odlučit će u Hagu

Pod imperativom, "ne izlazite dok to ne sredite", sastanči 10 000 vladinih birokrata, znanstvenika i poduzetnika iz 150 zemalja.

15.11.2000.
0:30
VOYO logo


Nedavne poplave u Italiji i Velikoj Britaniji, koje neki znanstvenici djelomično povezuju s globalnim zagrijavanjem, istakle su ubrzane klimatske poremećaje i potrebu za hitnom akcijom. A oči su uprte i na razvoj situacije u SAD-u, jer, dok se Gore snažno zalagao za smanjenje emisije, Bush je pokazao veću rezerviranost o tom pitanju.

Robert Watson, čelni čovjek UN međuvladinog panela o klimatskim promjenama, pred delegate je postavio izazov rekavši da je od ledenog doba klima bila vrlo stabilna, zapravo sve je bilo predvidljivo do 20 stoljeća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SAD i zemlje Latinske Amerike nastoje zaobići kvotu emisije, tražeći da investitori zasade proporcionalnu količinu šume koja bi preuzela ispušteni ugljični dioksid. Zeleni su odmah pozelenili i raskrinkali američki prijedlog kao rupu u zakonu, s kojom bi najveći zagađivači nastavili s daljnjim onečišćavanjem i pregazili protokol u Kyotu.

Greenpeace je svoje proteste započeo blokiranjem 150 000 tona ugljena, koji se trebao biti istovaren u Rotterdamskoj luci. Počelo je i glasovanje na mreži i ulični protesti.
- Klima je u opasnosti jer vlade ne zamjenjuju ugljen, naftu i plin čistim izvorima energije poput vjetra i sunca. Vlade koje su se sastale u Hagu trebaju prestati varati narod i posvetiti se ozbiljnom reduciranju plinova koji nas sigurno uništavaju. Javnost to želi, okoliš zahtijeva, a vlade trebaju slušati i zamijeniti fosilna goriva obnovljivim izvorima energije - rekao je Paul Horsman iz Greenpeacea.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Superstar
NOVA SEZONA
VOYO logo