Jednostavne ideje koje vrede milijarde

Sedam izuma koji su svojim tvorcima promenili život

11.2.2013.
13:52
VOYO logo

Podstaknuti traženjem rešenja za brojne probleme u životu, neki ljudi su došli do različitih ideja koje su nam ulepšale i olakšale život, a oni na njima danas zarađuju milijarde.

U želji da pokaže kako se sa dobrom idejom može daleko dogurati, Forbs je objavio listu proizvoda koji su na početku bili samo jedna od ideja, a sada zarađuju milijarde.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1. Kompanija "Spanax" koja proizvodi donji veš osnovana je 1998. godine sa početnim kapitalom od pet hiljada dolara. Ova kompanija danas vredi oko milijardu dolara, a njeni proizvodi se mogu kupiti u 40 zemlja širom sveta. Sve je počelo idejom Sare Blekli koja nije želela da joj se ocrtava donji veš ispod pantalona, zbog čega je odlučila da dizajnira utegnutije hulahopke u kojima će se žene osećati bolje.

2. Kompanija "Kleenex" 2011. godina vredela je skoro šest milijardi dolara, a njeni proizvodi su se prodavali u 150 zemalja širom sveta. "Kleenex" se inače bavi proizvodnjom higijenskih maramica i uložaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

3. "Corn Flakes Kellogg" nastao je 1894. godine, a ova kompanija je samo na hrani za doručak u SAD u 2012. zaradila 2,8 milijardi dolara. Danas je ovo jedna od najpopularnijih firmi koja se bavi proizvodnjom pahuljica od žita i smrznute hrane.

Kompanija trenutno ima proizvodnju u 18 zemalja, a nalazi se na tržištu u čak 180 država na svetu. Inače ove pahuljice otkrili su braća Kelog, Džon i Vil, koji su sasvim slučajno ostavili lonac pun kuvanog žita da stoji na peći nekoliko dana. Braća su odlučili da od ostatka smese naprave pahuljice koje će im, kasnije se ispostvilo, doneti milijarde.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

4. Post-It osnovan je 1974. godine, a za one koji ne znaju, reč je o papirićima, najčešće u boji, koji su lepljivi na vrhu, a koristimo ih za pisanje poruka koje koristimo kao podsetnik. Na njima je u prošloj godini zarađeno milijardu dolara, piše Forbes.

5. Frizbi je izmišljen 1937. godine a do prošle godine prodato je čak 300 miliona komada. Tvorac frizbija je Valter Frederik Morison koji je došao na ideju da napravi ovu igračku dok je sa devojkom "ubijao vreme" čekajući večeru. Njih dvoje su uzeli poklopac od jedne posude i počeli da se dodaju, a svoj patent Morison je prodao 1955. kompaniji "Whom-0", a 15 godina kasnije zaradio je pola miliona dolara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

6. Na šestom mestu ove liste nalaze se gumene klompe koje su se pojavile 2002. godine, a za samo šest godina na njima je zarađeno neverovatnih 900 miliona dolara, dok je 2011. zarada dostigla milijardu dolara. Iza njih stoje inovatori Skot Simens, Džordž Bodeker i Lindon Djuk Hanson.

Oni su krstareći po Karibima došli na ideju da naprave obuću za sve ljubitelje jedrenja, koja će svima koji se bave tim sportom omogućiti da se kreću po jahtama, a da ne upadnu u vodu. Prvi put su ih pokazali na jednom sajmu i odmah prodali sve što su doneli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

7. Kompanija "James Industries" u 2012. godini prodala je čak 200 miliona primeraka igračke "Slinky". Ova igračka se proteže i može skakti gore - dole, a koristi se i za izvođenje raznih trikova. Izmislio ju je inžinjer Ričard Džejms 1943 dok je radio na elastičnim oprugama, tom prilikom jedna od njih mu je pala na pod i počela da odskakuje, i to ga je navelo da napravo "Slinky".

Brave
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Molitva prije zore
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Barbapapa
Brak na prvu Australija
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo