Izvješće Europske komisije povoljno, ali bez fiksnog datuma proširenja

Europska komisija predložila je u srijedu nove korake koji bi trebali omogućiti primanje novih članica u Europsku uniju od kraja 2002.

9.11.2000.
2:17
VOYO logo


Europska komisija je usvojila u srijedu na prijedlog povjerenika za proširenje Guentera Verheugena "Strateški dokument o proširenju", koji će biti proslijeđen Europskom vijeću, koje će se sastati krajem godine u Nici.

U dokumentu se predlažu precizne smjernice za preostala poglavlja o kojima se treba pregovarati s najnaprednijim zemljama korak po korak. Komisija predlaže da se pregovori otvore najprije o lakšim poglavljima, a da se teška, kao što su pregovori o poljoprivredi, ostave za prvu polovicu 2002.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komisija je po prvi put predložila "partnerstvo za pristup" Turske. U tom dokumentu navode se prioriteti kojima se Turska mora pozabaviti kako bi ispunila kopenhaške kriterije. Strateški dokument o proširenju i partnerstvo za pristup Turske zasnovano je na redovitom godišnjem izviješću, koje je Europska komisija usvojila također u srijedu za svaku od 13 zemalja kandidata.

EU vodi pregovore s 12 zemlja kandidata (Poljska, Češka, Mađarska, Slovenija, Estonija, Cipar, Malta, Litva, Latvija, Bugarska, Slovačka i Rumunjska), dok s Turskom, koja ima status kandidata još nisu pokrenuti pregovori o punopravnom članstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zemlje kandidati moraju ispunjavati određene kriterije za pristup u članstvo, tzv. kopenhaške kriterije - stabilnost institucija koje osiguravaju demokraciju, vladavinu zakona, ljudska prava i poštivanje prava manjina; postojanje funkcionirajućeg tržišnog gospodarstva i konkurentna sposobnost; sposobnost preuzimanja obveza punopravnog članstva. Europska komisija je u svom izviješću o napretku pojedinih zemalja kandidata uglavnom dala dobre ocjene svim zemljama, s iznimkom Rumunjske.

POLITIČKI KRITERIJI
Jačanje demokratskih institucija, vladavina zakona i zaštita ljudskih prava znatno je poboljšano u proteklih godinu u zemljama kandidatima. Komisija predlaže ubrzane reforme ili jačanje pravosudnog sustava kako bi se osigurala vladavina zakona. Komisija izražava nezadovoljstvo zbog korupcije koja je raširena u većini zemalja kandidata. Nekoliko zemalja mora na zadovoljavajući način riješiti pitanje romske manjine.

EKONOMSKI KRITERIJI
Gospodarska situacija u većini zemalja kandidata u izviješću je ocijenjena dobrom. Gospodarski rast u svim zemljama povećan je u prvoj polovici ove godine u odnosu na isto razdoblje 1999. On se kreće od 2 posto u Litvi, Rumunjskoj i Slovačkoj, oko šest posto u Estoniji, Mađarskoj, Turskoj i Poljskoj. U Bugarskoj, Latviji, Sloveniji, Malti i Češkoj gospodarski rast je iznosio izemđu 3 i 5 posto.

Očekuje se da će prosječni bruto nacionalni proizvod u svim zemljama biti povećan u odnosu na prošlu godinu između 4 i pet posto. Uzimajući oba ekonomska kriterija zajedno - gospodarski rast i bruto domaći proizvod, Komisija izdvaja Cipar i Maltu, u kojima funkcionira tržišno gospodarstvo, sposobno izdržati konkurenciju u EU. Estonija, Mađarska i Poljska su vrlo blizu takvoj ocjeni. Slijede Češka i Slovenija, zatim Latvija, Litva i Slovačka. Bugarska ne ispunjava nijedan ekonomski kriterij, iako je postigla određeni napredak prema tom cilju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rumunjska je postigla ograničeni napredak prema ispunjavanju kriterija, iako je još uvijek daleko od cilja, dok se Turskoj predlaže da poboljša funkcioniranje tržišta i pojača konkurentu sposobnost.

USVAJANJE I PROVEDBA EUROPSKOG ZAKONODAVSTVA Usvajanje europskog zakonodavstva u protekloj godini ocijenjeno je općenito dobrim. Međutim, zabilježen je nedovoljan napredak u uspostavi i jačanju institucija potrebnih za provedbu tih zakona, što se pripisuju nedovoljnoj stručnosti i opremljenosti državne administracije u zemljama kandidatima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Superstar
NOVA SEZONA
VOYO logo