ZLOSTAVLJANJE NA FAKULTETIMA: / Šalju ih po kave i sendviče, daju im negativne ocjene, ne daju da napreduju, a oni šute i trpe

Image

U 2016.

12.5.2017.
7:21
VOYO logo

Zlostavljanje ili neku vrstu mobinga su prijavili asistenti/ce, redovni profesori/ce te znanstvenici/ce s instituta.

Stariji tjeraju mlađe kolege da im donose kave i preparkiravaju automobile

Ivan Hranj, pravnik iz Udruge, kaže da su prijavljene različite vrste zlostavljanja, od ponižavanja i šikaniranja, a uglavnom se radi o tome da stariji kolege mlađe asistente i docente šalju po kave i sendviče, traže od njih da im preparkiraju automobil, a čak im onemogućuju odlazak na seminar ili putovanje u inozemstvo, uskraćuju im potrebnu literaturu, zabranjuju rad u laboratorijima, lažno ih optužuju za plagiranje i slično. No ima i ozbiljnijih optužbi, primjerice onih za seksualno zlostavljanje. Ipak, najčešće se radi o perfidnim oblicima zlostavljanja, što znači da im se onemogućava napredovanje, a u mrežu su uključeni svi, sve do dekana, ističe Hranj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Jednom mi je jedan sveučilišni profesor priznao: “Znate, mi to radimo perfidno, kroz ustanove.” Pa ti tako uzmu laboratorij, promijene raspored, povjerenstvo ne vrednuje rad ili ga ocijeni negativno, pošalju te na teren po kiši i pljusku. Pokušavaš napredovati, ali samo čekaš, čekaš i čekaš... Ako se pobuniš, možeš ostati na cesti i bez posla. Tko će te onda primiti nazad, gdje ćeš napredovati? Važno je biti član čopora, biti 'na liniji'. To je razlog što se mnogi i ne usude prijaviti mobing. Šute i trpe', otkriva pravnik Hranj.

Ima i horizontalnog mobinga, a to je onaj slučaj u kojem profesori rade projekte za gradove, institucije i sl., čiji potpis zna vrijediti i do 200 tisuća kuna pa im kolege u tom slučaju budu smetnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zlostavljani uglavnom šute jer ih je strah za posao

Kako Hranj ističe, često se takvi slučajevi i ne prijavljuju, a udruga pomaže i u tome. Osim što savjetuje žrtve takvog zlostavljanja, pomaže im i u pisanju žalbi i daje savjete kada je riječ i sudskim sporovima. Za sada se samo dvoje profesora odlučilo na sudski spor. Razlog je uglavnom strah za karijere. Sve se brzo pročuje pa je teško doći do novog posla.

Od onih koji su neku vrstu mobinga prijavili, većinom su žene, no ima i muškaraca, a uglavnom se radi o nastavnicima na društvenim i humanističkim fakultetima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja te profesor Zadarskog sveučilišta prof. dr. Igor Radeka obavio je empirijsko istraživanje među članovima sindikata, ali i nekima koji nisu članovi, te zaključio da je potrebno poticanje kulture suzbijanja neprihvatljivih oblika ponašanja i osnaživanje kapaciteta etičkih povjerenstava na matičnim, ali i nacionalnim razinama.

U rezultatima stoji kako je čak 39 posto ispitanika imalo takvo iskustvo u kojem su kolege ili nadređeni sebi pripisali zasluge za njihov rad. Psihičko zlostavljanje doživjelo je 19 posto ispitanih, njih 15 posto je doživjelo prijetnje ili ponižavanje, a petina ispitanika verbalne uvrede od kolega ili nadređenih, piše Slobodna Dalmacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brave
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Molitva prije zore
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Barbapapa
Brak na prvu Australija
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo