ZNAMO LI ŠTO TO JEDEMO? / Zbog opasnog pesticida ove godine opozvano je čak 68 proizvoda: Cijelu Europu uzbunila je jedna namirnica

Image
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL

Sve je započelo u rujnu prošle godine kada su u Belgiji pronađene kontaminirane sjemenke sezama porijeklom iz Indije

21.11.2021.
10:01
Davor Puklavec/PIXSELL
VOYO logo

S hrvatskog tržišta posljednjih mjeseci povukao se niz proizvoda koji su u sebi sadržavali previsoke koncentracije etilen-oksida, kancerogenog, mutagenog i genotoksičnog pesticida ili preteču navedenog pesticida, 2-klor etanol. Od početka godine s hrvatskog tržišta povučeno je 68 različitih proizvoda iz istog razloga, piše RTL.hr.

Etilen-oksid, inače bezbojan, otrovan i zapaljiv plin koji uništava bakterije, plijesni i gljivice, stavljen je na crvenu listu EU i zabranjen 2015. godine. Osim toga, prema podacima Ministarstva poljoprivrede, u Hrvatskoj ne postoje pisani tragovi da se koristio zadnjih 20 godina zbog čega se postavlja pitanje otkud onda uopće taj pesticid u hrani koja se prodaje u trgovinama u zemlji, ali i diljem Europe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Namirnice uglavnom iz Indije

A odgovor leži u tome što je porijeklo većine namirnica Indija koja etilen-oksid koristi kao pesticid za suzbijanje gljivičnih oboljenja.

U Europi se etilen-oksid koristi za sterilizaciju medicinskih proizvoda za jednokratnu upotrebu (npr. štapići za bris nosa). U proizvodnji hrane taj je plin strogo zabranjen. Ipak, po Europi se svakih nekoliko dana pale "crveni alarmi" zbog otkrića tog pesticida u hrani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
OPREZ! /

Inspektorat opozvao čokoladu zbog etilen oksida; Nije u skladu s uredbom EU; Povlače se i dagnje

Image
OPREZ! /

Inspektorat opozvao čokoladu zbog etilen oksida; Nije u skladu s uredbom EU; Povlače se i dagnje

Sve je započelo u rujnu prošle godine kada su u Belgiji pronađene kontaminirane sjemenke sezama porijeklom iz Indije. Tada je Europska komisija naredila pojačani nadzor. Ubrzo je pojačana koncentracija etilen-oksida pronađena i u sezamu u Francuskoj, Luksemburgu, Nizozemskoj, Italiji, Češkoj, Finskoj, Njemačkoj, Norveškoj, pa i u Hrvatskoj. Razine pesticida u kontaminiranom sezamu bile su do tisuću puta veće od dozvoljene.

Hrvatska je putem RASFF sistema (sistem EU za žurno obavještavanje o opasnim prehrambenih proizvodima) do kraja prošle godine dobila 20 obavijesti o kontaminiranim proizvodima, a neki su proizvodi bili povučeni iz mjera predostrožnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Pojedini proizvodi sa spornim sjemenke sezama kao što su, na primjer, Muesli, granola, grickalice sa sezamom… također su povučeni zbog mjera predostrožnosti, iako nije dokazano da proizvod prekoračuje maksimalno dozvoljenu količine etilen-oksida", navode za RTL.hr iz Državnog inspektorata.

Kontrola uvoza

Zbog sezama je hrvatska granična inspekcija počela kontrolirati pošiljke te namirnice koje pristižu u zemlju te je od 35 uzoraka iz pošiljki koje su poslali na analizu samo u jednom dokazan etilen-oksid koji bi bio opasan za ljude.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

EU je nakon izbijanja problema naredila da svaka pošiljka sezama iz Indije mora imati prateću dokumentaciju u kojoj se potvrđuje da su provedene analize certificiranih nadležnih tijela zemlje koja izvozi sezam. Od tada se i svaka pošiljka sezama i službeno uzima na analizu.

"Zbog cjelokupne situacije na tržištu EU, sanitarna inspekcija je u veljači 2021. godine provela i službeno uzorkovanje sezama te proizvoda sa sezamom radi utvrđivanja etilen-oksida. Inspektori su uzorkovali 13 uzoraka, i to osam uzoraka sjemenki sezama i četiri proizvoda sa sezamom te jedan uzorak mješavine za posipavanje pekarskih proizvoda. U dvije pošiljke sezama te u jednim grisinima, nađen je pesticid“, poručili su iz Državnog inspektorata. Sve je povučeno s tržišta. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon sezama, aditivi...

No, tu nije sve stalno jer je nakon sezama nedozvoljeni pesticid etilen-oksid pronađen i u prehrambenim aditivima - aditivu E410, odnosno brašnu sjemenke rogača. Ponovno se krenulo s povlačenjem proizvoda s polica, a u srpnju ove godine je sazvan sastanak kriznih koordinatora na kojem je dogovoreno povlačenje proizvoda sa spornim aditivom i njemu sličnim aditivima.

Naša inspekcija je tijekom kolovoza krenula u kontrolu uvoznika spornih aditiva ali i nadzor onih koji iste i proizvode u Hrvatskoj. Od deset uzoraka koji su poslani na analizu u pet inspekcijskih nadzora, sve je bilo u redu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ove godine bilo je 68 opoziva

Ipak, navodi RTL.hr, službenih podataka o tome koliko se proizvoda s pesticidom prodalo, a koliko povuklo s našeg tržišta - nema.

Prema podacima Državnog inspektorata, ove godine preko RASFF sistema stiglo je 67 obavijesti, od čega je bilo 68 opoziva. Na listi povučenih proizvoda bili su i kakao, kava, čaj, mlijeko i mliječni proizvodi, orašasti proizvodi, aditivi, čak 8 sladoleda, žitarice i pekarski proizvodi, začini… Većina proizvoda bila je, ipak, povučena radi predostrožnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„U Hrvatskoj ne postoji poseban monitoring Ministarstva poljoprivrede kojim se prati rasprostranjenost samo etilen-oksida, nego se u sklopu Nacionalnog programa praćenja (monitoringa) ostataka pesticida u i na hrani u 2021. godini, između ostalog utvrđuje i prisutnost etilen-oksid u sjemenkama sezama“, naveli su iz Ministarstva poljoprivrede. Za 2021. godinu predviđeno je uzimanje 15 uzoraka u pet gradova, što je veliki napredak s obzirom na to da se do 2021. godine nisu provodile analize za etilen-oksid“, poručili su iz Ministarstva.

Prošle je godine u sklopu monitoringa pesticida u hrani analizirano 311 uzoraka, a ove se godine planira analizirati 550 uzoraka. Za uzorkovanje je osigurano 1,2 milijuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu (HAPIH) navode da je etilen-oksid nađen i u aditivima E412 i E 415, koji se naširoko koriste kao zgušnjivači. Ipak, umiruju potrošače. "Valja istaknuti kako konzumacija hrane, koja sadrži etilen-oksid ne predstavlja akutni rizik za zdravlje, ali postoji povećan rizik ako se hrana, kontaminirana ovom aktivnom tvari, konzumira kroz duže vrijeme“ poručili su iz HAPIH-a.

Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo