Zbog darova za krizmu kumovi 'zaduženi do grla'

'Ako im sad moramo kupiti dar vrijedan 2000 ili 3000 kuna, koliko će nam trebati kad se budu ženili?', pitaju se brojni kumovi diljem Hrvatske koji se zbog darova za krizmanike često i zadužuju.

5.5.2011.
19:21
VOYO logo

U župama Varaždinske biskupije počela je podjela sakramenta Svete Potvrde. Prvi su na redu bili polaznici varaždinske škole Tomislav Špoljar, nakon njih mladi u Koprivnici, Nedelišću, Pitomači, Svetoj Mariji... Ovog vikenda na red dolaze Prelog, Lepoglava i Mursko Središće. I tako sve do 26. lipnja, kad će svoj drugi sakrament primiti Ludbrežani. Krizmanici na dar dobivaju Duha Svetoga, no većina ih očekuje i dar od - kuma.

U Prelogu je na oglasnom stupu osvanuo plakat na kojem zlatarna iz Ludbrega nudi zlato, srebro i popust s pitanjem: ''Trebate poklon za kuma, krizmanika ili prvopričesnika?''.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije dvadesetak godina zlatni lančići, satovi i narukvice bili su uobičajeni darovi koje su kupovali kumovi. Danas su takvi darovi zastarjeli ili služe samo kao modni dodatak koji ide iz glavni dar. Ultimativni ovogodišnji hit su prijenosna računala.

''U travnju smo prodali dvadeset računala, što je dvostruko više nego u ožujku. Kupce ne pitamo za što im trebaju, ali pretpostavljam da su to darovi za krizmu'', kažu u čakovečkoj prodavaonici računalne opreme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najviše su se tražila računala u cjenovnom rangu od 2800 do 3300 kuna. Kupovala su se i stolna računala koja se mogu kupiti i za manje od 2000 kuna. Kupuje se i na kredit od šest do 12 rata. Uz računala, na popisu darova visoko su i bicikli te mobiteli, naravno, ne oni za jednu kunu. Pitanje je godine kad će iPhone postati standardni dar za Svetu Potvrdu. Svećenici su, kažu, nemoćni.

''Razgovarao sam i s roditeljima i s djecom i sugerirao im da ne luduju, no mogu samo savjetovati, ali ne i zabraniti kupnju skupih darova. Govorim im da nisu svi u istom materijalnom položaju i da bi se neka djeca mogla osjećati loše kad vide i čuju što drugi vršnjaci dobivaju. Ima primjera da se kumovi zadužuju, uzimaju kredit koji onda mjesecima isplaćuju. A čemu? To nema veze s vjerom! Zar nije dovoljno kupiti jednu knjigu, koja će ostati trajna uspomena na sakrament?'', pita vlč. Đuro Vukalović, župnik u Maloj Subotici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I internetski forumi puni su rasprava o tome što kupiti krizmaniku. Forumaši jadikuju zbog velikog troška, umjesto da se vesele tome što ih je netko izabrao za kuma.

''Ako im sad moramo kupiti dar vrijedan 2000 ili 3000 kuna, koliko će nam trebati kad se budu ženili?'', pitaju. Rasprave o tome ne pretjeruje li se s darovima javljaju sve svake godine, no bez rezultata. Pretjerivanje čak ni recesija nije uspjela zaustaviti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezani članak:

arti-201102150739006

Brave
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Molitva prije zore
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Barbapapa
Brak na prvu Australija
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo