NEMA VIŠE PARA / Četiri razloga zašto je Tomašević rasturio mjeru roditelj odgojitelj: 'Potrošeno je 1,8 milijardi, a broj djece se smanjio'

Image
Foto: Jurica Galoic/Pixsell

U uredu gradonačelnika kažu kako je ova mjera imala dvojben demografski, a po pororačun razoran financijski učinak

7.11.2021.
7:40
Jurica Galoic/Pixsell
VOYO logo

Zagrebačka vlast predvođena gradonačelnikom Tomislavom Tomaševićem posljednjih se dana našla na udaru žestokih kritika. Razlog je ukidanje mjere za roditelje odgojitelje nakon što im dijete završi 7. godinu života, a onima koji imaju mlađu djecu naknada se do tada smanjuje na tisuću kuna mjesečno.

Image
VIŠE OD 2700 RODITELJA MORA NA BURZU /

Tomašević ukida mjeru roditelj odgajatelj, evo što će biti s onima koje već teku: Najavio je još bolnih rezanja

Image
VIŠE OD 2700 RODITELJA MORA NA BURZU /

Tomašević ukida mjeru roditelj odgajatelj, evo što će biti s onima koje već teku: Najavio je još bolnih rezanja

Zbog ove odluke Tomaševića kritizira ne samo oporba, nego i udruge roditelja, pa i mediji. Tako su posljednjih dana popularne teme u medijma upravo demografske mjere u nekim drugim hrvatskim gradovima i općinama, uz naglasak kako je Zagreb mjeru ukinuo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U javno je savjetovanje ovih dana upućena izmjena Odluke o novčanoj pomoći za roditelja odgojitelja, savjetovanje će biti otvoreno 30 dana.

Broj djece - smanjen

Ova je mjera uvedena 2016. godine a u aktualnoj gradskoj vlasti tvrde kako nije dobro definirana. Iz ureda gradonačelnika tako poručuju kako je tijekom provedbe mjere pao ukupan broj rođene djece pa tako demografski ishod mjere namijenjen roditeljima s troje i više djece nije opravdao ulaganja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U vrijeme trajanja mjere, od 2016. do 2020. u Zagrebu je broj treće i više rođene djece porastao za 236, no ukupan broj rođene djece u istom razdoblju se smanjio. Broj statnovnika Zagreba je pak rastao, pa je tako u Zagreb u proteklih 10 godina dobio gotovo 19 tisuća stanovnika kao posljedica migracija.

U Uredu gradonačelnika ističu još jedan aspekt. Djeca korisnika ove mjere nemaju mogućnost pohađanja vrtića, pa tako gube ovaj najraniji dio sociajalizacije. Treća stvar koju ističu jest socijalni ishod mjere zbog dugogodišnjeg izbivanja žena s tržišta rata. Dovodi to, tvrde, u pitanje njihovu ekonomsku neovisnost, što ih čini podložnijima siromaštvu u starosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moglo se sagraditi 27 vrtića

Djeca korisnika ove mjere koja su rane i predškolske dobi nemaju mogućnost pohađanja dječjih vrtića, što je problem jer pravo na priuštiv i kvalitetan institucionalni odgoj i obrazovanje za svu djecu rane dobi smanjuje društvene nejednakosti i kasniji rizik od siromaštva i socijalne isključenosti.

Naposlijetku, kao četvrti razlog ukidanja mjere, Tomašević i društvo navode kako je financijski iznos utrošen na mjeru mogao biti pravednije raspodijeljen za svu djecu Zagreba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na ovu je mjeru od 2016. utrošeno 1,8 milijardi kuna. Prve godine nakon uvođenja koštala je 21 milijun, a 2021. iznosila je 528 milijuna kuna. Tvrde kako bi 2025. iznos potreban za ovu mjeru bio 700 milijuna kuna.

U Uredu gradonačelnika poručuju kako se za dosad utrošena sredstva moglo izgraditi 27 vrtića, a kritičari se pitaju - za koga, odnosno koju djecu?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trenutno ovu mjeru koristi 5808 ljudi, a ukupan trošak za svakog od njih iznosi 7587 kuna, što iznosi 44,1 milijun kuna mjesečno.

Toma
hABAZIN VS. mAGYAR
Versailles
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Još jedna runda
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Nado
Otok iskušenja
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo