ZAVRŠIO NOVINARSKI PROSVJED: / 'Hrvatska je rekorder po broju sudskih tužbi protiv medija, a HRT vodi križarski rat'

Image
Foto: Marko Prpic/PIXSELL

Novinarski prosvjed ste pratili uživo na Net.hr-u

2.3.2019.
12:17
Marko Prpic/PIXSELL
VOYO logo

M i smo novinari koji želimo raditi u interesu javnosti, a ne biti ničija produžena ruka kako ove, tako i prethodnih i budućih vlasti, poručio je u subotu predsjednik HND-a Hrvoje Zovko ispred Banskih dvora, gdje su predstavnici Novinarskog društva pročitali svih osam zahtjeva koje su uputili Vladi. Novinarski prosvjed na kojem se okupilo nekoliko stotina ljudi tako je završio oko 14 sati.

Nakon što su svoje nezadovoljstvo izrazili ispred Ministarstva kulture i Sveučilišta u Zagrebu te Gradske uprave, kojoj su i gradonačelniku Milanu Bandiću poručili da ni nisu imuni na vrijeđanje i ponižavanje novinarki i novinara, više od tisuću prosvjednika pod sloganom "Oteli ste medije, novinarstvo ne damo!" okupili su se pred zgradom Vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tamo je Zovko poručio kako, iako smo zemlja parlamentarne demokracije, mjesto odlučivanja i moći je u Vladi, "Sabor je nažalost preslab, Vlada premoćna". Istaknuo je kako novinari Vladi žele dati do znanja da moraju promijeniti odnos prema novinarstvu, prema medijima, omogućiti novinarima da u normalnim uvjetima rade svoj posao

Galerija

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

NOVINARI PROSVJEDOVALI U ZAGREBU: 'Oteli ste medije, novinarstvo ne damo!'

Image

NOVINARI PROSVJEDOVALI U ZAGREBU: 'Oteli ste medije, novinarstvo ne damo!'

Mi ništa ne dramatiziramo niti smo slatki

"Mi ništa ne dramatiziramo, niti smo slatki. Uostalom, ovo je pitanje svih hrvatskih građana, ovo nije pitanje samo nas novinara", rekao je Zovko, a potom je zajedno s ostalim predstavnicima HND-a pročitao novinarske zahtjeve . Prvim traže ukidanje protuustavnih internih akata u medijskim kućama kojima se novinarima zabranjuje da bez suglasnosti nadređenih javno progovore o pritiscima i ograničavanjima novinarske slobode, koje trpe u medijima za koje rade.

Zahtijevaju i da se u Zakon o medijima ugradi odredba prema kojoj novinar ima ne samo pravo, nego i obavezu svoje strukovne udruge i javnost upozoriti na pritiske kojima je izložen u mediju u kojem radi te da mu se zbog tog upozorenja ne može dati otkaz, raskinuti suradnja, umanjiti plaća ili pogoršati status.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Traže i da se detaljno revidira procedura izbora članova Vijeća za elektroničke medije i da u taj proces bude uključena i zainteresirana javnost i Hrvatsko novinarsko društvo, jedina relevantna i reprezentativna strukovna organizacija u Hrvatskoj.

Image
Foto: Pixsell
Image
Foto: Pixsell

Prosvjedna povorka

Prosvjednici traže ostavku vodstva HRT-a

Zbog "programske i kadrovske devastacije Hrvatske radiotelevizije, promoviranja poraženih ideologija, sumnjivog trošenja javnog novca i sudskog progona novinara i medija" prosvjednici tražimo ostavku vodstva HRT-a. Zahtijevaju da se odmah pristupi izmjeni Zakona o HRT-u "koji taj javni medij stavlja u službu političke većine umjesto u službu javnosti", a o državnih vlasti da odustane "od te vrste političkog plijena".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Zahtijevamo da HRT bude neovisan o vladajućoj politici i da se njegovim novinarima omogući da slobodno rade svoj posao", stoji u zahtjevima. Traže i, kako kažu, prekid dugogodišnje prakse ignoriranja i kršenja onih odredbi Zakona o medijima koje su namijenjene zaštiti profesionalnog integriteta i autonomije novinara, donošenje statuta u medijskim kućama, osnivanje neovisnog regulatornog tijela koje bi nadziralo provedbu Zakona i poštivanje statuta.

Među njihovim zahtjevima je i promjena postojećeg modela financiranja lokalnih medija prema kojem lokalna vlast izravno odabire medije kojima će dodijeliti javni novac i odlučuje o iznosima potpora, odnosno da se osmisli model javnih potpora lokalnim medijima koji bi ih učinio neovisnim o lokalnim vlastima čiji rad prate i propituju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zahtijevaju da se pronađu, procesiraju i kazne napadači i nalogodavci prijetnji i napada na novinare, da Vlada što prije pokrene sustav izravnih javnih potpora koje će poticati novinarski rad, a ne profit. "Mi novinarstvo smatramo javnim dobrom koje je potrebno čuvati i odnositi se prema njemu s posebnom pažnjom. A vi?", zaključuju novinari.

TIH: Osigurati uvjete za kvalitetno novinarstvo, koje danas u RH ne postoje

Potporu prosvjednicma u priopćenju je dao i Transparency International Hrvatska, iz kojega ističu kako je potrebno osigurati uvjete za kvalitetno novinarstvo, "a koje danas u Hrvatskoj ne postoje".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Novinari moraju imati sigurnost u obavljanju svoje profesije. Prije svega ugovore o radu da bi mogli biti neovisni i slobodni u odgovornom obavljanju svog posao. Potplaćenost i egzistencijalna nesigurnost prisiljavaju ih da svoju struku zanemare kako bi pogodovali vlasnicima medija, te svoje novinarske radove poslušno oblikovali na način koji će odgovara onima za koje su napisani", tvrde u TIH-u. Upozoravaju da je današnje novinarstvo svedeno na marginaliziranje važnih društvenih tema, jer su novinari su uglavnom prisiljeni izvještavati o političkim obračunima te o pojedinačnim slučajevima građana iz crnih kronika o kojima se danima raspravlja.

"Svakodnevno izvještavanje o tim negativnostima utječe na opće povećavanje nezadovoljstva građana, te doprinosi padu njihovog povjerenja u političke institucije i političare, kao i u njihovu budućnost u vlastitoj zemlji. Zbog toga svakodnevno svjedočimo velikom odlasku građana u one države koje obećavaju sigurnost i normalne životne uvjete, jer toga na žalost za obične građane u Hrvatskoj za sada nema", navode u toj organizaciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Pixsell
Image
Foto: Pixsell

'Novinarstvo ne damo'

Novinarski prosvjed završio je oko 14 sati predajom zahtjeva Vladi. Sveučilište u Zagrebu također vodi križarski rat protiv novinara i medija, poručio je predsjednik Hrvatskog novinarskog društva (HND) Hrvoje Zovko, prije nego je više stotina novinara-prosvjednika od Ministarstva kulture, gdje su predali svojih osam zahtjeva, doveo ispred HNK, nedaleko zgrade Sveučilišta.

"Za ministricu kulture (Ninu Obuljen Koržinek) stanje na HRT-u i u svim drugim medijima je normalno, redovno, kao da ne živimo u zemlji u kojoj se novinari sudski proganjaju, prijeti im se, cenzura je svaki dan vidljiva", istaknuo je Zovko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što je ujutro HRT optužio da vodi "križarski rat" protiv novinara i medija, za isto je potom prozvao i Sveučilište u Zagrebu, "još jednu instituciju koja se financira novcem svih vas, koja također vodi križarski rat protiv novinara i medija, na sramotu ove države i na sramotu cijele EU i normalnog svijeta".

Ispred HNK Zovko je poručio kako je ovaj prosvjed glas novinara protiv uništavanja novinarstva kao javnog dobra. "Zasuti smo brojnim tužbama, sudski nas se proganja, svaka protuha u ovoj državi nas može tužiti, dobiti za ugled i čast tužbom. Javne institucije vode križarski rat protiv novinara. Mnoge naše kolegice i kolege su obespravljene. Prijeti nam se, maltretira, premlaćuje se naše kolegice i kolege po svim dijelovima RH", upozorio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'U interesu građana, ne politike'

"Mi smo novinari u interesu hrvatskih građana, ne politike - Dosta", kazao je te hrvatskim građanima poručio da su novinari njihov glas, glas javnosti, a ne politike "koja nas već godinama želi uništiti".

"Hrvatska država je rekorder po broju sudskih postupaka protiv novinara i medija. Nije neka pohvala, ali drago mi je, a vjerujem i svima vama što ovdje osim svih hrvatskih medija su i brojnih svjetski i ova slika će otići u svijet. Da svi vide kako u zemlji, u srcu Europe, članici EU, na ponos i diku toj istoj EU se uništava novinarstvo, proganjaju novinari, premlaćuju", dodao je te poveo prosvjednike prema Markovu trgu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bernardić: Novinari u RH više su po sudnicama nego redakcijama

Prosvjedu se među inima pridružio i predsjednik SDP-a Davor Bernardić te poručio kako su danas u Hrvatskoj novinari "više po sudnicama nego po redakcijama“, nedopustivim ocijenivši nedopustivim da se sloboda medija i govora svake godine sve više srozava. "Preko tisuću novinara u Hrvatskoj danas je u sudskim postupcima. Zapravo, češće su u sudnicama nego u redakcijama. To je katastrofalno i samo je pokazatelj stanja slobode govora u Hrvatskoj i stanja slobode medija koje se svake godine sve više srozava", istaknuo je Bernardić.

Kao najbolju prosvjednu poruku vladajućima nazvao je sam slogan prosvjeda "Oteli ste medije, novinarstvo ne damo!". Upitan što treba mijenjati u budućnosti kako bi se situacija popravila, Bernardić je odgovorio kako treba depolitizirati HRT, odnosno onemogućiti politički utjecaj na javni servis".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Osim toga, treba spriječiti zlouporabu instituta tužbi protiv novinara, treba depolitizirati Vijeće za elektroničke medije i treba uvažiti sve zahtjeve HND-a koje su oni naveli. Zbog toga sam i ja danas ovdje, sudjelujem u prosvjedu u znak solidarnosti s novinarkama i novinarima u Hrvatskoj“, poručio je.

13.30 Okupljeni građani su stigli na Markov trg. "Svaka protuha u ovoj državi može vas tužiti za ugled i čast, a vi ste samo objavili istinu", rekao je Hrvoje Zovko, predsjednik HND-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nažalost, Sabor je preslab, a Vlada premoćna. Mi želimo uručiti naše zahtjeve i reći im da moraju promijeniti svoj odnos prema novinarstvu i medijima. Mi samo želimo raditi svoj posao, ne dramatiziramo i nismo slatki. Ovo je pitanje svih hrvatskih građana, nije samo pitanje nas novinara", kazao je Zovko i pročitao osam zahtjeva koje će uručiti Vladi, javlja N1.


Tekst se nastavlja ispod oglasa

12.50 Prosvjednici su se na putu za Markov trg, zaustili pokraj rektorata Sveučilišta u Zagrebu kao jedne od institucija koja najčešće tuži medije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa


12:35 Prosvjednici su stigli pred Ministarstvo kulture, a ministrici Nini Obuljen Koržinek ostavljena je kuverta sa zahtjevima prosvjednika, javlja N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa


12.05 Prosvjed je počeo, policiji je prijavljeno da će doći 200 ljudi. Ispred hrvatskog novinarskog društva se okupilo nekoliko stotina građana koji kreću u prosvjednu šetnju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ne mogu nas tužiti, koliko mi možemo pričati", rekao je predsjednik HND-a Hrvoje Zovko.

Na prosvjedu su se pojavili i oporbeni političari, bivši ministri, saborski zastupnici, među kojima su viđeni Ranko Ostojić, Bojan Glavašević, Mirando Mrsić, Joško Klisović...


Novinarski prosvjed "Oteli ste medije, novinarstvo ne damo!", u organizaciji Hrvatskog novinarskog društva (HND), počeo je u subotu u 12,05 sati pred zgradom zagrebačkog Novinarskog doma kako bi, u prosvjednoj šetnji, osam zahtjeva protiv cenzure ostavili Ministarstvu kulture u Runjaninovoj ulici i nakon toga ih uručili Vladi na Markovu trgu.

U HND-u su, uoči prosvjeda, potvrdili kako su obavijestili Vladu i premijera Andreja Plenkovića da će im uručiti osam zahtjeva protiv cenzure među kojima su zahtjevi da se prekine zlouporaba sudskih tužbi, zahtjevi za zakonsku zaštitu novinara koji upozoravaju na pritiske kojima su izloženi, depolitizicija Vijeća za elektroničke medije, ali i razrješenje vodstva Hrvatske radiotelevizije i hitne izmjene Zakona o HRT-u.

Osim toga, u HND-ovim zahtjevima su i osiguranje provedbe Zakona o medijima i provedba statuta medija, onemogućavanje lokalnim šerifima da uzurpiraju medije, pronalaženje i procesuiranje napadača na novinare te uvođenje javnih potpora za kvalitetno novinarstvo.

Novinari izašli na ulice

"Novinari izlaze na ulicu pritisnuti golemim brojem sudskih tužbi protiv novinara i medija kojih je u ovom času više od 1160, političkim pritiscima i pritiscima oglašivača, prijetnjama novinarima, ugrožavanjem profesionalnih prava i standarda, nepoštivanjem medijskih zakona i izostankom ozbiljne medijske politike", ističu u HND-u.

Najavljeni prosvjed uslijedio je nakon što je sredinom veljače više od trideset udruga civilnog društva pokrenulo dvotjedni bojkot HRT-a te najavilo kako neće sudjelovati u programu javne radiotelevizije, pojavljivanjem u studiju ni davanjem izjava, a sve u znak podrške tuženim novinarima i medijima.

Bojkotu su se kasnije pridružili sindikati i oporbene stranke među kojima su SDP, Amsterdamska koalicija, Start i Klub nezavisnih zastupnika, a predsjednik SDP-a Davor Bernardić u petak je potvrdio kako će, u znak solidarnosti s novinarima, doći na prosvjed.

Šetnja prema Ministarstvu kulture i Markovom trgu

Predsjednik HND-a Hrvoje Zovko u petak je, nakon dodjele Nagrade Miko Tripalo za 2018. Novinarskom društvu, zbog borbe za ostvarivanje slobode medije i zaštite novinara, kazao da na prosvjed poziva sve kojima je stalo do slobodnih medija, ali je ponovio i kako je to novinarski prosvjed. Istaknuo je i da se HND u startu ograđuje od bilo kakvih pokušaja politizacije i onih koji će, kako je posebno naglasio, "isticati stranačke zastave".

"Nenormalno je da jedna vlada koja želi biti proeuropska šutke gleda kako se uništava novinarska profesija. Mi želimo da hrvatski građani shvate da slobodni mediji i novinari omogućavaju da imaju pravo na slobodno i pravodobno informiranje. I zato očekujemo da u subotu građani u što većem broju dođu na prosvjed s kojeg ćemo poslati vrlo jasne poruke", poručio je Zovko na ovotjednoj konferenciji za novinare na kojoj je najavljen prosvjed.

Novinarski prosvjed krenuo je u 12.05 sati pred Novinarskim domom, nastavit će se šetnjom prema Ministarstvu kulture pa natrag do zagrebačkog Sveučilišta i središta Zagreba te će završiti na Markovu trgu.

Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo

Još iz rubrike