U još 7 država gejeve se kažnjava smrtnom kaznom

Svake godine, 17.

14.5.2010.
12:33
VOYO logo

Ovaj dan obilježava se na svakom kontinentu uz potporu individualaca, organizacija, institucija i gradova.

Tim povodom, i hrvatska udruga Iskorak zatražit će od političkih vođa da se svim sredstvima bore protiv nasilja i diskriminacije prema pripadnicima i pripadnicama seksualnih i rodnih manjina. Također, pozivaju sve građane da ovaj dan iskoriste za podršku miru, ravnopravnosti i različitosti bez obzira na njihovu seksualnu orijentaciju i rodni identitet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, iako je Republika Hrvatska kroz svoje zakonodavstvo prepoznala spolnu orijentaciju kao jedan od temelja po kojima se ne smije vršiti diskriminacija, osnovna ljudska prava za LGBT osobe u javnoj i privatnoj sferi još nisu ostvarena.

Najdrastičniji oblik kršenja prava seksualnih i rodnih manjina, poručuje Iskorak, je fizičko nasilje koje ih svakodnevno pogađa, kako na ulici, tako i u roditeljskim domovima. Većina osoba koje dožive diskriminaciju i nasilje ne podnose prijave protiv počinitelja iz straha od otkrivanja njihovog identiteta, te zbog nepovjerenja u pravnu zaštitu njihovih ljudskih prava u RH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nedavna istraživanja koja su provedena u Hrvatskoj pokazuju da bi npr. 75% ispitanika bilo iskreno razočarano ako bi njihovo dijete bilo homoseksualna ili biseksualna osoba, a 79% bi pokušali objasniti svom djetetu da homoseksualnost ili biseksualnost nije normalna.

Također, 47% ispitanika odgovorilo je da osobe u istospolnoj zajednici ne bi smjele imati pravo na zajedničku skrb za biološko dijete jednog partnera, a 42% ih smatra da su homoseksualnost i biseksualnost bolesti, odnosno poremećaji. "Uzmemo li u obzir da prosječno svaka 10 osoba, a i češće, spada u tu skupinu, postoje velike šanse da je upravo neka, vama bliska osoba ili član obitelji gej ili lezbijka. Zamislite si nekog dobrog prijatelja ili prijateljicu koji su vam dragi, što biste napravili ako saznate da je gej ili lezbijka? Hoće li se išta promjeniti među vama i hoće li on/a i dalje biti vaš prijatelj/ica? Ako ne, što to govori o vama?", pitaju iz Iskoraka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, u više od 80 država diljem svijeta, homoseksualni odnosi su ilegalni, a u nekim zemljama zakoni nalažu da se homoseksualce doživotno zatvara u zatvore. U sedam država na snazi je zakon koji propisuje smrtnu kaznu za homoseksualce.

Čak i u državama gdje homoseksualni odnosi nisu ilegalni, diskriminacija i fizičko zlostavljanje zbog spolne orijentacije su veoma česti, a stanje je još gore za transeksualne osobe koje su više izložene nasilju, te za lezbijke koje su često nevidljive i dvostruko diskriminirane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo