TUŽNA HRVATSKA REALNOST: / 'Imamo rekordan urod mandarina, a nema ih tko pobrati'

Image

Iz tvrtke AgroFructus u utorak su izvijestili kako se ovogodišnji urod mandarina procjenjuje na rekordnih 90 tisuća tona, no i upozorili da ih nema tko pobrati i pripremiti za tržište.

30.8.2016.
11:28
VOYO logo

"Procjena je da će ovogodišnji urod mandarina biti rekordan i iznositi čak 90.000 tona, a mi ne možemo naći radnike koji će te mandarine pobrati i pripremiti za tržište", rekao je predsjednik Uprave AgroFructus grupe Denis Matijević, ujedno vlasnik i najvećeg otkupnog centra u Opuzenu.

Iz AgroFructusa ističu kako im nedostaje 150 sezonskih radnika, a razlog vide u iseljavanju i nemogućnosti uvoza radne snage.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iseljavanje radno sposobnih

"Iz Hrvatske je iselilo više od sto tisuća radno sposobnih, a trend odlaska cijelih obitelji još je u uzlaznoj putanji", ističe Matijević dodavši kako je učinkovitije iskorištavanje uroda ključno za konkurentnost i boljitak hrvatske poljoprivrede. "Ako su proizvođači u tome onemogućeni, urod propada, a s njime i prilika za prosperitet", ističe Matijević dodajući da je 20 dozvola za nova zapošljavanja stranaca u sektoru poljoprivrede i šumarstva prema Odluci o utvrđivanju godišnje kvote dozvola za zapošljavanje stranaca za kalendarsku godinu 2016., daleko od postojećih potreba hrvatskih poljoprivrednika.

Image
VOĆARI NA RUBU PROPADANJA: /

'Mi dobijemo 3 kune, a trgovci prodaju naše jabuke za 12 kuna'

Image
VOĆARI NA RUBU PROPADANJA: /

'Mi dobijemo 3 kune, a trgovci prodaju naše jabuke za 12 kuna'

Apsurdne kvote za strance

"Imamo oko 170 tisuća poljoprivrednih gospodarstava. Prema kvoti koju smo u ovom sektoru dobili na 8500 gospodarstava moguće je zaposliti tek jednog stranca. Apsurdna je i sama pomisao da je to dovoljno", ističe Matijević dodavši kako će se ovaj problem odraziti posebice na male proizvođače.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodaje da su hrvatski poljoprivrednici ionako u nezavidnom položaju spram europskih kolega koje njihove države redovno i sustavno subvencioniraju, a razvojne i poslovne banke pružaju im razne modele financiranja. Također se osvrnuo i na visoka porezna opterećenja u odnosu na zemlje u okruženju te na smanjenu konkurentnost hrvatskih poljoprivrednika s obzirom na više cijene proizvodnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
hABAZIN VS. mAGYAR
Versailles
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Još jedna runda
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Nado
Otok iskušenja
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo