Traži 330.000 kuna odštete, država mu nudi 40.800!

Koliko stoji godina dana nečijeg života, koju je taj netko neopravdano proveo iza rešetaka služeći kaznu za nešto što nije počinio?

11.6.2012.
15:21
VOYO logo

Željko Nimac je vojni umirovljenik, koji je u zatvoru proveo godinu dana, izdržavajući kaznu za razbojstva koja nije počinio. Pedesettrogodišnjak, koji je preko odvjetnika Milenka Umičevića i Ljiljane Planinić podnio spomenuti zahtjev za odštetu, tražeći 330.000 kuna, odbio je ponudu države, odlučivši pravdu ipak istjerati u sudskom postupku.

Sud vjerovao zaposlenicama pošte

Nimčeva priča, ili bolje rečeno kalvarija, počela je 2002. kada je uhićen zbog sumnje da je orobio dvije pošte. Teretilo ga se da je 21. kolovoza 2002. orobio poslovnicu pošte u Odranskoj, a zatim 5. rujna 2002. i poslovnicu na Drvinju. Nimac je od početka tvrdio da nije počinio to za što ga se sumnjiči, tvrdeći da je u vrijeme razbojstva bio na sasvim drugom mjestu. Iako je imao svjedoke, koji su njegove tvrdnje potvrdili, na sudu mu to nije pomoglo. Sud je umjesto Nimčevim alibi-svjedocima, više vjerovao djelatnicama pošte koje su tvrdile da su ga prepoznale kao počinitelja. Osuđen je na dvije i pol godine zatvora, piše Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanemarili nalaz vještaka

Njegov odvjetnik Umičević žalio se na presudu upozoravajući na nalaze vještaka koji su Nimca isključili kao mogućeg počinitelja. Vještaci su do tog zaključka došli analizom snimki nadzornih kamera prema kojima su utvrdili da je počinitelj visok između 170 i 180 cm, dok je Nimac visok 186 cm. Stoga su tvrdili da uza sva moguća odstupanja Nimac ne može biti počinitelj. No takvu argumentaciju branitelja Vrhovni sud nije prihvatio, povisivši Nimcu kaznu na tri i pol godine.

U međuvremenu Nimac, i dalje tvrdeći da je nevin, 2008. godine odlazi na izdržavanje kazne, a njegov odvjetnik ne odustaje od pravne bitke. Piše raznim sudskim instancama upozoravajući na pravne nelogičnosti te traži obnovu postupka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novo suđenje bilo je u siječnju 2010., a tijekom tog postupka Nimac je konačno čuo ono što je čekao osam dugih godina – nije kriv. Jer vještaci su ponovili nalaz s prvog suđenja, a fotogeometrijska vještačenja potvrdila su da Nimac ni visinom ni oblikom glave nikako nije mogao biti počinitelj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brave
Senorita 89
Versailles
Brak na prvu
Samit
default_cta
Tajne vinove loze
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
Brak na prvu Australija
default_cta
Pirata i kapitano
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
VOYO logo