TO JE TO, ULAZIMO U SCHENGEN? / Potrošeno je 200 milijuna eura, i to za 415 vozila, 2 helikoptera, 94 broda...; A uhvaćeno je 250 terorista

Image
Foto: Pixsell

To samo pokazuje koliko je Hrvatska već sada bitan čimbenik sigurnosti Schengena i cijele Unije, a ta će se uloga Hrvatske dodatno jačati njezinim članstvom u Schengenu

26.5.2021.
7:35
Pixsell
VOYO logo

Hrvatska je 1. veljače završila sve predmete oko ulaska u Schengen, a zadnji je bio nadzor vanjske granice. Granica Hrvatske prema Srbiji, BiH i Crnoj Gori duga je 1195 kilometara i najduža je vanjska granica - koju čuva jedna članica Europske unije.

U sklopu ispunjavanja svih preporuka u području nadzora vanjske granice provedene su brojne mjere koje su se odnosile na povećanje broja graničnih policajaca za nadzor granice i njihovo osposobljavanje, nadogradnju svih kapaciteta za zaštitu granice te njezino tehničko opremanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Image
SLOVENSKI MINISTAR SKEPTIČNO O ULASKU HRVATSKE U SCHENGEN: /

'Ne želim širiti pesimizam, ali...'

Image
SLOVENSKI MINISTAR SKEPTIČNO O ULASKU HRVATSKE U SCHENGEN: /

'Ne želim širiti pesimizam, ali...'

Uloženo više od 200 milijuna eura

U provedbu tih mjera, Ministarstvo unutarnjih poslova uložilo je više od 200 milijuna eura iz raspoloživih fondova Europske unije, a najveći dio tih sredstava uložen je upravo u tehničku opremu za nadzor granice. Među ostalim je nabavljeno 415 novih osobnih, terenskih i gospodarskih vozila, 22 multifunkcijska vozila tzv. schengenski autobusi, dva helikoptera AW 139, 94 broda za nadzor rijeka i mora, nekoliko stotina stacionarnih dnevno-noćnih kamera, više od sto ručnih termovizijskih kamera, 18 dodatnih dresiranih pasa, piše Jutarnji list.

Osim toga, golema su sredstva uložena i u razvoj informacijskog sustava. Članstvo Hrvatske u schengenskom prostoru uvjet je za potpuni pristup informacijskim sustavima koji se uvode na europskoj razini (EES, ETIAS i ECRIS-TCN) i njihovu interoperabilnost s postojećim informacijskim sustavima (SIS, VIS i Eurodac). Hrvatska kao zemlja koja nije članica Schengena u ovom trenutku samo dijelom može koristiti te sustave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osobe povezane s terorizmom

Prema podacima MUP-a, samo u prošloj godini Hrvatska je izvršila više od 226 milijuna provjera u SIS-u te je po tome peta država članica EU-a. U okviru tih provjera ostvarila je 9000 pogodaka, a na temelju hrvatskih upozorenja u SIS-u, druge države članice ostvarile su 1356 pogodaka, odnosno pronašle su navedeni broj osoba, vozila, oružja i drugih premeta za kojima se traga.

Hrvatska je u 2020., navode u MUP-u, prijavila 250 pogodaka za osobe povezane s terorističkom prijetnjom za koje su druge države članice unijele upozorenje u SIS. Jutarnji list piše da to samo pokazuje koliko je Hrvatska već sada bitan čimbenik sigurnosti Schengena i cijele Unije, a ta će se uloga Hrvatske dodatno jačati njezinim članstvom u Schengenu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo