Nekad je nužno odabrati stranu

DRAGO HEDL: Što institucije uopće mogu napraviti da spriječe nečasnu trgovinu saborskim zastupnicima

Nagađanja potencira i Karamarko izjavom da Vlada opstaje, bez Petrova

22.12.2014., Zagreb - U Muzeju suvremene umjetnosti  odrzano primanje predsjednika RH Ive Josipovica povodom bozicnih i novogodisnjih blagdana. Ingrid Anticevic Marinovic. Ravnatelj Uskoka Dinko Cvitan.
Photo: Slavko Midzor/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Kako istječe vrijeme u kojem predsjednik Hrvatskog sabora Željko Reiner na dnevni red mora staviti glasovanje o povjerenju prvom potpredsjedniku Vlade Tomislavu Karamarku, sve su učestalija nagađanja da bi HDZ mogao zaigrati prljavo u namjeri da svog predsjednika sačuva od ponižavajućeg ”nečasnog otpusta”. Takva nagađanja dodatno je potencirao sam Karamarko izjavom kako će sadašnja Vlada opstati, ali bez Bože Petrova, koga naziva ”kamenčićem u cipeli”.

A kako Karamarko nije objasnio na koji će način to pokušati osigurati, unatoč mnogim računicama koje pokazuju da su mu šanse za preživljavanje u Vladi minimalne, njegova izjava opravdano budi bojazni da bi svoj opstanak mogao pokušati ostvariti i kupovanjem zastupnika.

Profesor Nenad Zakošek gostujući na Televiziji N1 upozorio je kako se zbog važnosti svakog glasa u Saboru – jer o Karamarkovoj sudbini, doslovno, može odlučiti tek jedan glas – ”mora pripaziti da se ne dogodi kazneno djelo kupovanja glasova” budući da ”imamo razloga sumnjati da će neki pokušati to učiniti”.

Koga bi se moglo kupiti?

Pozivajući se na visoke izvore u HDZ-u Jutarnji list, pak, spominje takve mogućnosti. Dva zastupnika HDSSB-a, smatraju u HDZ-u, mogla bi se pridobiti ministarskim mjestom, o čemu je Glavaševa stranka sanjala prije prošlogodišnjih izbora i isticala svog člana Željka Krajićka kao ministra poljoprivrede. Glavaš je tada višekratno izjavljivao da se bez HDSSB-a neće moći sastaviti nova hrvatska Vlada, no na kraju ta je stranka dobila samo dva mandata. Sada mu se, teoretski, takva mogućnost pruža.

Dragi Prgometu, navodno, ponudilo bi se mjesto potpredsjednika Sabora, a Radimiru Čačiću jedna od javnih tvrtki. Neki analitičari spekuliraju da bi se moglo kupiti i dio manjinskih zastupnika (Milorad Pupovac, Furio Radin) većim izdvajanjem iz proračuna za potrebe nacionalnih manjina.

Ako je samo dio navedenoga točno, nadležna državna tijela trebala bi itekako motriti što će se događati prije glasovanja o povjerenju Tomislavu Karamarku, kao i u danima iza toga.

Slučaj bivšeg gradonačelnika Vukovara Željka Sabe

Slučaj aktualne saborske zastupnice Marije Budimir i bivšeg gradonačelnika Vukovara Željka Sabe, u to vrijeme također i saborskog zastupnika, morao bi biti model kojim će se mjeriti ti događaji. Kao što je javnosti dobro poznato, u politički neusporedivo manje važnoj stvari, formiranju vukovarskog Gradskog vijeća, Sabo je, temeljem sudske presude, u zatvoru odležao punih sedam mjeseci (presuđen je na 16 mjeseci zatvora, a Vrhovni sud potom je kaznu preinačio na 8 mjeseci zatvorske i 8 mjeseci uvjetne kazne).

I to zbog djela u pokušaju, kada je Mariji Budimir, tek izabranoj vijećnici HDZ-a, na tajno, nezakonito snimljenom razgovoru, nudio neke pogodnosti ako na sjednici Gradskog vijeća, gdje se Sabo borio za većinu, podupre SDP.

Realna opasnost

Komentirajući prvostupanjsku presudu Željku Sabi, početkom rujna 2014. tadašnji vođa oporbe Tomislav Karamarko rekao je kako je ta presuda dokaz da pravna država ipak funkcionira, pa je dodao: ”SDP-ov stav da i nakon prvostupanjske presude stoje iza Sabe je tragičan i tragikomičan, ali to je lažna hrvatska socijaldemokracija koja iza tog naziva krije puno truleži, puno nemorala”.

Preslagivanjem vlasti i stvaranjem nove većine u Saboru, što uz Karamarka, sada kao mogućnost ističe i formalno drugi čovjek HDZ-a, Milijan Brkić, nosi realne opasnosti da bi do spomenutih ili sličnih pokušaja trgovanja mandatima uistinu moglo doći. Dogodi li se to i ne bude li sankcionirano bar onako kako je postupljeno prema Željku Sabi – a što je, vidjeli smo, Karamarko svesrdno podržao – Hrvatska će se naći u situaciji koja se neće bitno razlikovati od državnog udara u kakvoj banana republici.