ŠVEĐANI NE ODUSTAJU OD PONUDE HRVATSKOJ: / Spremni su spustiti cijenu za svoje Gripene: 'Glasilo HDZ-a nas je sotoniziralo'

Image
Foto: Gripen
3.2.2021.
16:46
Gripen
VOYO logo

Otkako je sredinom prosinca prošle godine posebno međuresorno povjerenstvo predalo hrvatskoj Vladi "Studiju izvedivosti za nabavu višenamjenskog borbenog aviona" po tom pitanju nije se dogodilo bogzna što novo. Iako se očekivalo da će Povjerenstvo donijeti neki zaključak kojeg bi onda Vlada samo potvrdila, zaključak je bio da to tijelo smatra kako je optimalan izbor za rabljeni zrakoplov francuski Rafale, a za novi američki F-16 Block 70/72.

Drugim riječima, piše Poslovni dnevnik, donosena je odluka da odluke zapravo nema i da se odgovornost za izbor prebacuje na Vladu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
BANOŽIĆ OTKRIO KADA BI MOGLA BITI POZNATA ODLUKA O NABAVI BORBENIH ZRAKOPLOVA: /

'Trošak je uvijek prisutan, ali i potreba'

Image
BANOŽIĆ OTKRIO KADA BI MOGLA BITI POZNATA ODLUKA O NABAVI BORBENIH ZRAKOPLOVA: /

'Trošak je uvijek prisutan, ali i potreba'

Šveđani nude i konkretnu ekonomsku suradnju

Iz igre je očekivano ispao rabljeni izraelsko-američki F-16 Barak zbog prethodne neuspješne kupnje tog zrakoplova od Izraela te činjenice da je riječ o vremešnim letjelicama koje bi u trenutku isporuke imale i četrdesetak godina. No, puno veće iznenađenje bilo je otpisivanje švedskog Gripena, iako je odmah na početku bilo očito da su gotovo svi ponuđači jaki igrači, neki geopolitički, a neki ekonomski, te da bi nam gubitnici na natječaju mogli raditi stanovite probleme u političkoj i gospodarskoj globalnoj areni, pipše Poslovni dnevnik.

Iako je su Rafale i F-16 za klasu veći i moćniji, a time i skuplji borbeni zrakoplovi od Gripena, Šveđani su jedini dali i konkretnu ponudu za ekonomsku suradnju. Recimo, vodeći ljudi Saaba, proizvođača Gripena, i švedske agencije za naoružanje FMV, izrazili su spremnost da u hrvatsko gospodarstvo investiraju polovicu ukupne cijene Gripena. Ako se zna da je bazična cijena tih zrakoplova oko milijardu eura, a još toliko bili bi troškovi njegova održavanja, naoružavanja i korištenja, jasno je da bi Šveđani u Hrvatsku investirali oko milijardu eura u nekom obliku offseta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Francuska ponuda je najveći misterij

S druge strane, SAD su ponudile suradnju sa šest neodređenih hrvatskih tvrtki koje bi proizvođač zrakoplova F-16, Lockheed Martin, uvrstio u svoj globalni lanac dobavljača. Francuska je ponuda najveći misterij. Iako se iz neslužbeno stječe dojam da je Rafale favorit hrvatske Vlade, o njihovoj ponudi, kako onoj za zrakoplove, naoružanje i opremu, tako i o mogućoj povratnoj ekonomskoj suradnji ili offsetu javno se ne zna ništa.

Ovih dana se, piše Poslovni dnevnik, u javnosti pojavila poluslužbena informacija, koju nitko ne želi službeno komentirati, da se Šveđani ne misle lako predati jer su uvjereni da je hrvatski tender namješten. Naime, Šveđani prema tom izvoru, nude Hrvatskoj kredit s nula posto kamata i dvogodišnji poček na plaćanje prve rate kredita. Navodno su i svoju dosadašnju cijenu od 900 milijuna eura za čitavi paket (zrakoplove, opremu, naoružanje, obuku i logistiku) spremni dodatno spustiti. Neki izvori govore da namjeravaju pokrenuti i kampanju u Bruxellesu zbog navodnog HDZ-ovog protežiranja jednog ponuđača, očito francuskog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Sotonizacija' Gripena u glasilu HDZ-a

Dokaz za to vide u činjenici da je glasilo HDZ-a u zadnje vrijeme objavljivalo nepotpisane članke, za koje je nejasno jesu li plaćeni ili novinarski, u kojima se, kako tvrde, neargumentirano sotoniziralo Gripen i švedsku ponudu. Na tom su tragu navodno bile i neke stručne i službene ocjene zrakoplova u ponudi gdje su se u prvi plan isticale neke karakteristike koje su općenito manje bitne za izbor borbenog zrakoplova, a u slučaju Hrvatske i irelevantne. Konkretno, tvrdilo se da Gripen C/D pripada skupini lakih lovačkih aviona, neusporedivih s konkurentski američkim F-16 Block 70/72 i francuskim Rafalom.

Zasad se neslužbeno doznaje kako francuska ponuda za rabljene Rafale iznosi oko 930 milijuna eura, dok ponuda SAD-a za F-16 Block70/72 iznosi oko 1,6 milijardi eura. Što se tiče zasad nepoznate vrijednosti francuske ponude, možda na nju navodi podatak da je prošloga tjedna Grčka potpisala ugovor s Francuskom oko isporuke 18 Rafala (12 polovnih i 6 novih) po ukupnoj cijeni od 2,5 milijarde eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 15
Hell's kitchen
Brak na prvu
Azbuka našeg života
Cijena strasti
default_cta
Tajne vinove loze
Ljubavna zamka
Smrt u raju
Pevačica
Obiteljske tajne
default_cta
Brak na prvu Australija
Sumrak saga: Mladi mjesec
Playmobil
Volio bih da sam ovdje
Gajin svet
default_cta
VOYO logo