STRUČNJAK ZA KIBERNETIČKU SIGURNOST: / 'Govor mržnje s društvenih mreža lako se može preliti na ulice'

Image

'Kada netko objavi komentar koji predstavlja govor mržnje, vi ćete vjerojatno za sat ili dva imati na desetine i stotine komentara koji predstavljaju govor mržnje.

19.10.2020.
10:35
VOYO logo

Hrvatska policija ima alate za obavljanje digitalne forenzike koji omogućuju fiksiranje i analizu svih vrsta digitalnih dokaza na mobitelima i računalima, a između ostalog i povrat obrisanih podataka. Kazao je to za RTL Danas Renato Grgurić, voditelj Službe kibernetičke sigurnosti Ravnateljstva policije.

U tom smislu, kaže, hrvatska policija može napraviti sve što mogu i policije drugih država.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
[VIDEO] MUP OBJAVIO SNIMKU NAPADA NA MARKOV TRG: /

'Ispucao je streljivo i nakon reakcije policajca u pokretu je zamijenio okvir i opet zapucao'

Image
[VIDEO] MUP OBJAVIO SNIMKU NAPADA NA MARKOV TRG: /

'Ispucao je streljivo i nakon reakcije policajca u pokretu je zamijenio okvir i opet zapucao'

Policija ima alate da otkrije nasilje i mržnju na internetu

Grgurić nije želio komentirati konkretan slučaj napada na Markovu trgu prošloga ponedjeljka pa tako nije konkretno odgovorio i na pitanje je li policija provjerila sve koji su pisali komentare u kojima su podržavali taj čin. Ponovio je tek da "hrvatska policija ima alate koji bez poteškoća fiksiraju sadržaj koji ukazuje na prijetnje ili poticanje na nasilje i mržnju".

"Nakon svega što se dogodilo policija aktivno analizira sadržaj i u svim situacijama u kojima postoji sumnja da bi sadržaj se mogao okarakterizirati kao govor mržnje ili neko drugo kazneno djelo, postupa i provodi kriminalistička istraživanja pa i sada dok razgovaramo", kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Prijetnji je uvijek bilo, ali sada se više seciraju'

Posao policiji u traženju takvih sadržaja, kaže, olakšavaju dvije stvari.

"Jedna je sama regulacija društvenih mreža. I u Hrvatskoj, temeljem Zakona o elektroničkim medijima i u drugim zemljama gdje sjedišta imaju najjače društvene mreže poput Facebooka, Twittera i YouTubea, omogućuju da policije surađuju s društvenim mrežama, od njih traži podatke i analiza ih i potom utvrđuje tko stoji iza profila pa čak i u situacijama kada su profili lažni i kada se ne može u realnom vremenu utvrditi o kojoj se osobi radi", kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grgurić je također kazao kako je prijetnji predstavnicima vlasti uvijek bilo, ali da ih sada i policija i mediji "više seciraju".

"Kada se na internetu pojavi govor mržnje bitno je u suradnji s pružateljima internetskih usluga pokušati taj sadržaj u što kraćem vremenu maknuti ili barem učiniti nejavnim na društvenim mrežama. Jer kada netko objavi komentar koji predstavlja govor mržnje, vi ćete vjerojatno za sat ili dva imati na desetine i stotine komentara koji predstavljaju govor mržnje. Tu se radi o spirali nasilja koju je potrebno što prije zaustaviti jer se ono s društvenih mreža lako može preliti na ulice", kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo