ŠTO JESTI KAD NAS TRUJU SA SVIH STRANA? / Oznake 'eko' i 'bio' masno ćete platiti, no one ne znače da jedete zdravo

Image
Foto: Thinkstock, deyangeorgiev

Što jesti kad nas truju sa svih strana, kome uopće vjerovati, pitaju se potrošači.

28.2.2017.
22:06
Thinkstock, deyangeorgiev
VOYO logo

Problem je, međutim, što asortiman u trgovinama zdrave hrane nije za džep jednoga prosječnog hrvatskog kupca, a kamoli umirovljenika. Nedavne inspekcijske akcije pokazale su kako nam veliki trgovci prodaju meso sumnjivog podrijetla, te da ni markica "OPG", koja predstavlja obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo, nije nužno jamac zdravstvene sigurnosti i kvalitete proizvoda.

Proizvodi u bio dućanima su skuplji

Većina proizvoda koje konzumiramo na svakodnevnoj bazi još je uvijek dvaput skuplja u bio dućanima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Iz pozicije proizvođača mogu reći da se radi o skupljoj proizvodnji jer je nisko prinosna, s puno više radnih sati od konvencionalne i, što je najvažnije, koja se kod nas trži u manjim količinama što poskupljuje manipulativne troškove. Primjerice, transport većih količina jeftiniji je nego kad su u pitanju male... Znatno nam je skuplji i repromaterijal, odnosno preparati koje koristimo. U svakom slučaju, trenutačne cijene ekoloških proizvoda su opravdane, a one će padati s njihovom većom zastupljenošću na tržištu', rekla je za Slobodnu DalmacijuAntonija Gomezelj, predsjednicu udruge "EKO Dalmacija", koja se i sama bavi ekološkom proizvodnjom povrća.

Slobodni uzgoj

Ako kupite, primjerice, jaja iz slobodnog ekološkog uzgoja, morate računati na to da će vas ona koštati duplo skuplje od onih iz kaveznog uzgoja. Njihova nutritivna vrijednost trebala bi, međutim, biti neupitna jer se radi o jajima dobivenima od 'slobodnih koka nesilica koje žive na obiteljskoj farmi u prirodnom okruženju voćnjaka', istaknula ja Gomezelj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako želite kupiti posebno suncokretovo ulje namijenjeno za prženje morat ćete posegnuti dublje u džep, no suncokretovo uloje u 'bio' dućanima sadržava značajniju koncentraciju oleinske kiseline, pa je, samim time, i zdravije.

Slično je i s kozmetikom. Ako ne želite na svojoj koži ili kosi silikone, parabene, alkohole i druge štetne sastojke to ćete morati i platiti. Dječji šampon od 250 mililitara, koji ćete u drogerijama naći i za 15 kuna, u trgovinama sa zdravim proizvodima platit ćete triput više, ali ćete djetetovu kosu tretirati organskim preparatom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Domaće nije isto što i ekološko

'Interes je sve veći i dosta kupaca danas zna što je ekološki proizvod. Ipak, još jako puno treba raditi na edukaciji jer mnogi i dalje brkaju pojam ekološko s domaćim. “Domaće” nam zapravo ne govori ništa o tome kako je nešto proizvedeno, dok iza ekološkog stoji certifikat kojim se dokazuje da je ta hrana proizvedena pod stalnim nadzorom i bez upotrebe kemikalija', objašnjava Antonija Gomezelj i ponavlja kako se u "bio" dućanima prodaje isključivo hrana s certifikatom koji je kupcima dokaz njezine ispravnosti i kvalitete.

Eko proizvode najlakše ćete prepoznati po oznaci koja ga svrstava među 'čiste' namirnice. Označavanje ekoloških proizvoda znakom EU je obavezno pod uvjetom da se znak može stavljati samo na proizvode s ekološkim statusom. Postoji i hrvatski ekoznak pa tako označavanje ekoloških proizvoda hrvatskim znakom nije obavezno, nego predstavlja mogućnost stavljanja na proizvode ako to subjekt uključen u ekoproizvodnju želi, piše Slobodna Dalmacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo