Shizofrenija ledene kraljice

Što možemo očekivati od žene koju ne dira samoubojstvo psihičkog bolesnika?

31.3.2010.
12:39
VOYO logo

Dogodilo se i to – iz redova koalicijskih partnera HDZ-a začula se kritika na račun premijerkinog rješavanja stambenog pitanja. Ova je važna tema ugušena zaglušujućom bukom oko uhićenja Damira Polančeca, baš kao što su prošloga tjedna transkripti SMS-ova Ive Pukanića smanjili prostor za polemike koje su uslijedile nakon kombinirane objave premijerkinog očitovanja o njenim kvadratima iz 2004. godine te priloga o životu Momira i smrti Branislava Drobca.

Naravno, nisu to bile kritike HSLS-a, čiji je Darinko Kosor poručio da Hrvatska ima ozbiljnijih problema, ili iz redova HSS-a, čiji Josip Friščić općenito ne voli da članovi njegove stranke iznose u javnost mišljenje različito od HDZ-ovog. Radilo se o SDSS-u, što se tek mjesecima nakon ponovnog postavljanja pitanja o Kosoričinim kvadratima i tjednima nakon objave ispovijesti Momira Drobca odvažio iznijeti mišljenje o sudbini te obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O psihičkoj bolesti pomanjkanja empatije

Oni su, jasno, tek jedna od tisuća priča o egzodusu nepodobnih tijekom devedesetih. On se, uglavnom, događao u sredinama gdje je stambeni kvadrat bio na cijeni, osim ako kupac nije bio netko poput naše premijerke, pa se to odvijalo s popustom i prebacivanjem norme broja kvadrata po logici "4 plus 5 nije 9, nego 5". Čak 70 posto ljudi koji su protjerani iz svojih domova kako bi se u njih mogle doseliti Jadranke Kosor, živjelo je u urbanim sredinama gdje je suverenost domovine bila neupitna tijekom čitavog rata.

Ali, kakva su priča Momir i Branislav Drobac! Branislav je bolovao od shizofrenije, teške psihičke bolesti, koju nije najjednostavnije dijagnosticirati jer organski uzroci nisu vidljivi. Psihijatri se slažu oko nekoliko njenih osnovnih obilježja – nerazlikovanje vanjskih od unutarnjih doživljaja, odnosno miješanje mašte i stvarnosti, povremene halucinacije i panični strahovi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jezivo je kako Jadranka Kosor i dalje nema sućut za Branislava Drobca i njegovog brata, osim da putem svojih odvjetnika upotrijebi riječ "nesreća" kada govori o toj obitelji samo kako bi se nadovezala da s njom nema nikakve veze.

Svatko tko je u obitelji ili u neposrednom okruženju imao bolesnika čija je psiha bila nagrižena, od Alzheimera, PTSP-a do depresije, ali i oni koji "boluju" od empatije, naježit će se od pomisli da se takvog jednog bolesnika izmjesti iz doma na koji je navikao i gurne ga se u novo, daleko manje prijateljsko okruženje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Imati moć, nemati sućut

Guranje Drobaca iz stana u kojem su odrasli u stvarnost ružniju od one na koju su navikli, Branislava Drobca je pretjeralo preko ruba prozora na 14. katu stana bez struje i grijanja, posvjedočio je njegov brat. Neka je dobila stan tisuću puta po zakonu, kao odlikovana i stanom nagrađena novinarka mogla je saznati čije su suze potekle da bi se ona ondje smjestila. Kao uvaženi primjerak stranačke bojnice mogla je pokazati neslaganje s tim, jednom otvoriti usta da od svoje stranke napravi pristojniju organizaciju. Kao višegodišnja ministrica "svega što je tužno", kako su je nazivali, imala je vremena i utjecaja za pranje te mrlje sa savjesti.

Kao premijerka imala je u rukama moć promijeniti puno toga, ali se zaustavila pred uskom stranačkom logikom da se o ovakvoj prošlosti ne govori, nego je se poriče. Kao predsjednicu HDZ-a – do čijeg ugleda, navodno, drži, pa se pregovara o izbacivanju Polančeca, dok je iskaznica Berislava Rončevića, čiji je proces u tijeku, neupitna – trebalo ju je biti sram da joj glavni tajnik stranke izjavi ovakvo nešto: "Mislim da potpredsjednik Vlade nema sada što procjenjivati je li premijerka učinila nešto moralno ili ne."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaglušujuća tišina

Branko Bačić je putem Novog lista poručio Slobodanu Uzelcu i da je ono što je imao na duši trebao kazati Kosorici u četiri oka. Kosor i Uzelac znaju jesu li se dotakli te teme u zadnje tri godine, koliko su sjedili za istim stolom u Vladi tijekom nekoliko aktualizacija te gnojne priče o devedesetima. Javnost, pak, zna da ona nije napravila ništa, pisalo se o tome ili šutjelo.

Što možemo očekivati od žene koju ne dira samoubojstvo psihičkog bolesnika? Sa svim kompromisima koje je učinila sa svojom savješću, strankom i bogaćenjem njenih članova, možemo li očekivati beskompromisnu borbu protiv korupcije? Da vjerujemo u njeno razračunavanje sa sramotom devedesetih godina koje, navodno, nije bilo moguće bez izmjena Ustava? Beskompromisnu borbu za civilizirano društvo i njegov prosperitet, duhovni i materijalni? Beskompromisnu zaštitu slabijih, bolesnih i diskriminiranih?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ili da se jednostavno pomirimo sa stvarnošću i očekujemo tek njena tužakanja pred vijećima časti, što udruženja novinara, što koalicije, ukoliko se osjeti povrijeđenom zbog rasprave koja se vodi o njenoj prošlosti i sadašnjosti?

Ta je stvarnost prisutnija kod većeg dijela ovog društva od eventualnog Kosoričinog unutarnjeg doživljaja da se majčinski odnosi prema njemu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
hABAZIN VS. mAGYAR
Versailles
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Još jedna runda
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Nado
Otok iskušenja
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo