VIJEST

Hrvatska dobila svoju verziju Jurskog parka. Prije par dana otvoren je u Istri

FOTO: PR

U sklopu kampa Mon Perin u Balama otvoren je zabavno-edukativni park posvećen dinosaurima. Zove se Paleo Park i iza svega stoji impresivna priča

Godine 1992. na obali Bala, u uvali Colona pronađene su kosti dinosaura, uključujući i leđni pršljen Histriasaurusa, svijetu najstarijeg poznatog člana grupe sauropoda (dugovrata, biljojeda) zvane Rebbachisauridae. Osim toga, pronađeni su tu i ostatci dinosaura mesojeda i velikog sauropoda kojeg povezujemo s Brachiosurusom. Zbog ovog velikog i impresivnog pronalaska, na Svjetskom kongresu paleontologa 1995. godine u Pekingu, Bale su tako uvrštene u Svjetski popis paleontoloških nalazišta.

Tako je baljansko nalazište, koliko je poznato, postalo i jedino nalazište u svijetu koje okamenjene ostatke ovih reptila skriva pod morem, a pretpostavlja se da su fosili dinosaura stari čak 130 milijuna godina dok se na bazi fosila pronađenih u ostalim krajevima Istre vjeruje se da je na ovom području živjelo bar deset vrsta dinosaura.

Sve to skupa bio je logičan motiv za izgradnju paleontološkog parka, prvenstveno radi edukativnog-istraživačkog, ali i zabavno-rekreacijskog karaktera, a sam okoliš zadao je i tematiku parka koji je službeno otvoren prije nekoliko dana. Zove se Paleo Park, za čiji su projekt zaslužni arhitekti iz studija NFO u suradnji s IF Projektom, i nalazi se u sklopu kampa Mon Perin. Sam novo otvoreni kompleks prostire se na čak 16.199 četvornih metara uklapajući se pritom u okoliš, ne narušavajući prirodnu konfiguraciju terena.

Sastoji od ulazne recepcije, bazena s vrućom kupelji, zatvorenog ugostiteljskog objekta, natkrivenog vanjskog šanka, sanitarnih čvorova, sunčališta i suvenirnica. Naravno, uz bazene je postavljeno i šest skulptura dinosaura u prirodnim veličinama, a fora je i kako su u sklopu dječjih pješčanika izložene kosti dinosaura. Kod samog nastajanja vodilo se računa o tome da se ne naruši sam ambijent, a pritom se morala sačuvati i autohtona vegetacija, pa je okoliš uređen mediteranskim biljem.

U svakom slučaju, za Paleo Park možemo reći kako je odličan turistički primjer iskorištavanja zadane, impresivne priče u komercijalna svrhe, ali s dozom edukativnog karaktera prezentiranog na zabavni način. Cijena ulaznice u park za goste kampa je 20 kuna, za one koji nisu gosti 30 kuna, a za djecu do 10 godina ulaz je besplatan. Kako izgleda sam park donosimo u sklopu članka.