SDP-ovih deset točaka socijalnog preokreta

Više od 40 posto korisnika socijalne pomoći radno je sposobno, a puno ih je koji uz tu pomoć istovremeno zarađuju od neregistriranog posla.

20.4.2011.
12:17
VOYO logo

Kako je za tjednik Globus objasnila SDP-ovka Milanka Opačić, u njihovoj socijalnoj strategiji bi djeca i rodilje zadržali sva dosad stečena prava, iako ona za državu nisu jeftina. No, u svim drugim područjima SDP planira uvesti promjene, koje će – ukoliko dođu na vlast – pretočiti u zakonska rješenja.

"Temelj naše socijalne politike bit će zapošljavanje jer je to najbolja mjera za izlazak iz siromaštva i socijalne isključenosti. Što se više ljudi vrati u svijet rada, to će socijalna politika biti uspješnija", kazala je Opačić predstavivši 10 'točaka preokreta' u socijalnom sustavu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1. Decentralizacija socijalne skrbi Općinama i gradovima prepustiti dio poslova koje sada obavljaju državni centri za socijalnu skrb, jer lokalna zajednica najbolje može prepoznati probleme i potrebe svojih građana.

2. Pretvaranje komunalne naknade u porez za socijalu Za financiranje decentraliziranih poslova socijalne skrbi općinama i gradovima treba osigurati i novac. To bi se učinilo tako da se komunalna naknada zamijeni porezom na imovinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

3. Uvođenje socijalnih iskaznica Nakon informatizacije sustava, na 'čipiranoj' iskaznici bili bi svi podaci o svakom korisniku socijalne pomoći na temelju kojih bi se utvrdila i njegova prava.

4. Uvođenje registra posvajatelja i udomitelja Registar bi bio baza podataka iz koje bi se vidio točan broj potencijalnih posvojitelja. Svaki centar socijalne skrbi imao bi uvid u registar kako bi mogao odabrati posvojitelje koji najbolje odgovaraju djetetu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

5. Uvođenje vaučera za invalidne osobe Osoba s invaliditetom dobila bi vaučer na kojemu bi bio iznos novca koji mu pripada po zakonu. Novac ne bi bio unaprijed namjenski određen, kao sada, nego bi invalid sam odlučio na što će potrošiti novac koji mu pripada.

6. Osnivanje centara za brigu o zlostavljanoj djeci Sada takav centar postoji samo u Zagrebu (Poliklinika za zaštitu djece), pa je nužno osnovati barem još dva centra, jedan u Slavoniji i jedan u Dalmaciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

7. Uvođenje servisa dadilja za brigu o djeci Dadilje bi prošle stručnu edukaciju i dobile licencu za taj posao, a roditelji bi dobili provjerenu i stručnu osobu koja će brinuti o njihovoj djeci. Tako bi se djelomice riješio i problem manjka mjesta u vrtićima i jaslicama.

8. Uvođenje servisa gerontodomaćica za stare i nemoćne Riječ je o projektu servisa za starije građane, čime bi se potaklo i zapošljavanje žena koje danas teško mogu naći posao. Projekt bi se mogao financirati i novcem iz fondova EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

9. Gradnja hospicija Socijalno-zdravstvene ustanove koje bi brinule o teško bolesnim osobama o kojima obitelji više nisu u stanju skrbiti.

10. Modernizacija centara za socijalnu skrb Ustanove socijalne skrbi treba ekipirati, kvalitetnije opremiti i osigurati kontinuiranu edukaciju socijalnih radnika. Treba uvesti i odgovornost za socijalne radnike koji ne pružaju adekvatnu pomoć.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezani članci:

arti-201103190040006 arti-201103250217006 arti-201104040010006 arti-201103250471006

Brave
Senorita 89
Versailles
Brak na prvu
Samit
default_cta
Tajne vinove loze
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
Brak na prvu Australija
default_cta
Pirata i kapitano
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
VOYO logo