Referendum će državu koštati 70-ak milijuna kuna

Ako sindikati do 23. lipnja skupe dovoljan broj potpisa, procjena je da će se u državnom proračunu morati osigurati 70-ak milijuna kuna za organizaciju referenduma.

16.6.2010.
12:19
VOYO logo

Najveći dio troškova odnosi se na tiskanje glasačkih listića, glasačke odbore te informatičku podršku. Prema Zakonu o referendumu i Ustavu, Hrvatski sabor mora u roku 30 dana od dostave potpisa raspisati referendum, a od objave te odluke do dana održavanja referenduma ne smije proći manje od 20 niti više od 40 dana.

arti-201006150547006To znači, piše Poslovni dnevnik, da bismo referendum najranije mogli očekivati u kolovozu ili najkasnije početkom rujna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, sindikati do srijede, 23. lipnja, moraju prikupiti ukupno 449.506 potpisa, a bilo bi im bolje da skupe i malo više od toga.

Kako kaže Zorislav Ham, član Državnoga izbornog povjerenstva, Sabor će s raspisivanjem referenduma sigurno pričekati 14 dana od dostave peticije jer se svaki potpis mora posebno provjeriti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Za tu je provjeru potrebno barem dva tjedna jer nitko od sindikalista i volontera na štandovima ne može jamčiti da neki agilni građanin nije peticiju potpisao dvaput. U kandidaturama predsjedničkih kandidata uočeno je oko 10 posto potpisa koji se ponavljaju, koje onda brišemo, pa na to treba posebno pripaziti", kazao je Ham za Poslovni.

Kampanja sindikata bit će skromna

Država iz proračuna pokriva održavanje referenduma, no ne i kampanju za koju će biti zaduženi sindikati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Razgovarali smo već o sredstvima koja smo spremni izdvojiti za kampanju za referendum i ona će biti vrlo skromna. Riječ je o nekoliko stotina tisuća kuna koje ćemo potrošiti na letke i na oglase u tiskanim medijima", rekao je Vilim Ribić, predsjednik Matice hrvatskih sindikata.

Iako se priča oko referenduma zahuktala, neki smatraju da će Vlada u svakom slučaju pokušati izbjeći raspisivanje referenduma. Vrlo vjerojatno će Vlada sindikatima ponuditi blaže izmjene ZOR-a ili će ih pridobiti na neki drugi način.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Bez obzira što referendumsko pitanje formalno glasi 'Jeste li za zadržavanje važeće zakonske odredbe o produženoj primjeni pravnih pravila sadržanih u kolektivnim ugovorima?', skriveno je pitanje jeste li za prijevremene izbore, a odgovor na njega Vlada u ovom trenutku ne želi čuti", smatra politički analitičar Davor Gjenero.

Inače, prema sadašnjem Ustavu na referendumu o hrvatskom ZOR-u imaju pravo glasovati i birači u inozemstvu te u Bosni i Hercegovini, što mnogi ocjenjuju apsurdom hrvatske politike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prethodni članci:

arti-201006150491006 arti-201006150240006 arti-201006150650006 arti-201006150442006

Brave
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Molitva prije zore
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Barbapapa
Brak na prvu Australija
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo