RASPODJELA NOVCA IZ FONDA ZA OPORAVAK BIT ĆE PREPUŠTENA DRŽAVI: / Nema ograničenja za pomoć poduzetnicima

Image

Raspodjela novca iz Fonda za oporavak prepuštena je Zagrebu, budući da državi nije postavljeno striktno ograničenje o tome koliko može usmjeriti u javne, a koliko u privatne investicije

5.3.2021.
10:05
VOYO logo

Bruxelles prepušta Zagrebu odluku o raspodjeli novca iz Fonda za oporavak, piše u petak Jutarnji list, ističući kako nema ograničenja za pomoć poduzetnicima. U sastavljanju nacionalnog plana za oporavak i otpornost (NPOO), preko kojeg je Hrvatskoj iz EU dostupno oko 45 milijardi kuna za oporavak od koronakrize, državi nije postavljeno striktno ograničenje o tome koliko može usmjeriti u javne, a koliko u privatne investicije, odnosno takva podjela u europskoj regulativi uopće ne postoji.

Image
DIREKTOR HUP-A O MJERAMA: /

'Živjeli smo u optimističnom uvjerenju pa će ih popustiti, pa smo doživjeli hladan tuš'

Image
DIREKTOR HUP-A O MJERAMA: /

'Živjeli smo u optimističnom uvjerenju pa će ih popustiti, pa smo doživjeli hladan tuš'

HUP traži usmjeravanje novca na izravne bespovratne potpore ulaganjima privatnog sektora

To proizlazi iz odgovora Europske komisije, nakon što je Hrvatska udruga poslodavaca objavila kako traži da barem 50 posto od dostupnog novca vlada usmjeri na izravne bespovratne potpore ulaganjima privatnog sektora, a ne da većina od 45 milijardi kuna završi kod korisnika u javnom sektoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema tumačenju koje su ranije iznijeli hrvatski pregovarači, a objavio Jutarnji list, poduzetnicima bi kroz NPOO bilo dostupno u vidu izravnih bespovratnih potpora, subvencija kredita te jamstava maksimalno 4,5 milijarde kuna, odnosno samo 10 posto ukupnog iznosa. Hrvatski pregovarači su se pritom pozvali na ograničenje koje postavlja Komisija.

ZvonimirSavić, premijerov savjetnik i nacionalni koordinator za NPOO, kaže ipak da bi u privatnom sektoru na kraju moglo završiti oko 30 posto od 45 milijardi kuna, kad se uračuna i sudjelovanje kompanija u predviđenim javnim projektima, od istraživanja i razvoja, energetske tranzicije i razvoja inovativnog turizma do jačanja lanaca opskrbe hranom, donosi Jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brave
Versailles
Senorita 89
Brak na prvu
Samit
default_cta
Molitva prije zore
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
Barbapapa
default_cta
Brak na prvu Australija
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
VOYO logo