POSKUPJELI I DO 30 POSTO / Što sve muči male iznajmljivače i zbog čega su podigli cijene smještaja? 'Nemoguća je neka normalna zarada'

Image

Iz Hrvatske udruge obiteljskog smještaja (HUOS) potvrđuju nam kako su cijene ove godine veće od 15 do 30 posto

26.3.2023.
22:32
VOYO logo

Privatni smještaj na moru bit će ovih mjeseci vruća tema možda podjednako koliko i visoke temperature. Ništa novo. U nedostatku razgranate industrije, turizam nam 'krpa' BDP već godinama, a turisti nikako da se zasite hrvatske obale na kojoj se uvijek traži apartman više - nekad za najam, nekad za kupnju jer, sve je poskupjelo, pa tako i ljetovanje. Oni koji imaju nešto novca razmatraju kupnju 'nečega na moru' kako se više ne bi morali 'zezati' s terminima, cijenama i lokacijama. Posebno s cijenama...

Obiteljski smještaj poskupio je, naime, 30 posto, kažu oni koji ovih dana pregledavaju AirBnb i Booking u potrazi za mjestom gdje će ljetovati. Jedan pogled na ove tražilice pokazuje da je za dva tjedna - u špici sezone i na boljim lokacijama - teško pronaći nešto ispod 800 eura. Zrno po zrno - pogača, euro po euro - lijepa zarada na kraju sezone. Barem na prvu, kada se brojke stave na papir - a zbrajaju Hrvati već neko vrijeme koliko se novca 'okreće' na privatnom smještaju, dok iz političkih redova sramežljivo, ali sve češće, izviru teme o nekom obliku dodatnog oporezivanja turističke grane za koju je već bilo komentara da je u povlaštenom položaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
LJETOVANJE PROSJEČNOM HRVATU SAMO SAN? /

Smještaj na Jadranu je još skuplji, negdje i dvostruko više nego u zadnje 3 godine: 'I dalje je sve popunjeno'

Image
LJETOVANJE PROSJEČNOM HRVATU SAMO SAN? /

Smještaj na Jadranu je još skuplji, negdje i dvostruko više nego u zadnje 3 godine: 'I dalje je sve popunjeno'

'Nemoguća je neka normalna zarada'

Iz Hrvatske udruge obiteljskog smještaja (HUOS) potvrđuju nam, cijene su ove godine veće od 15 do 30 posto.

"Prelaskom iz kuna u euro cijene svih artikala na tržištu su poskupjele u prosjeku 30 posto", govori Mirko Bulić iz HUOS-a. Raznim sredstvima za održavanje higijene cijena je, kaže, skočila i do 100 posto. "Zatim čistačice kojima je cijena sata rada bila 50 kuna, sada je 50 eura. Uračunali su to u cijenu i iznajmljivači pa podigli cijene taman toliko koliko su i poskupljenja", dodaje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nije tu kraj poskupljenjima. U nekim destinacijama, boravišna pristojba otišla je do maksimalnih 200 eura, nastavlja Bulić. Tu su još i troškovi odvoza otpada, struje - jer klimauređaji ljeti gotovo da se i ne gase - zatim voda, ali i troškovi održavanja nekretnina. Kreč, lakovi, boje za drvo, sve je to otišlo gore 50 posto, kaže Bulić, a gdje su još i razni drugi zahvati kao što je zamjena posteljine, madraca...

"Uglavnom, nemoguća je neka normalna zarada, ako znamo da je turizam nerentabilna grana privrede u obiteljskom smještaju", napominje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Paušalni porez uništio iznajmljivače?

Iako se nerijetko čini da su iznajmljivači u povlaštenom položaju u odnosu na druge obrtnike ili poduzetnike, lokalna samouprava, siva eminencija i nelojalna konkurencija i ovdje su izvor problema, dok su muke s administracijom, ističe Bulić, konstantne.

"Administracija je bez sluha. Ako odjavite iznajmljivanje u bilo kojem terminu godine, plaćate obaveze kao da ste radili cijelu godinu. Ima li to smisla? Da plaćate nešto što niste odradili ili zaradili?", pita se Bulić misleći pritom na plaćanje paušalnog poreza, koji je iznajmljivačima alternativa za boravišnu pristojbu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada je uveden, kaže nam Bulić, oko 25 posto iznajmljivača odjavilo je svoje poslovanje iz raznih razloga i nepovjerenja. Dvije godine kasnije, obiteljski smještaj eksplodirao je na 'enormnu cifru postelja'.

"Posljedica je propast industrije, stečaji, prijevremene mirovine, invalidske mirovine i ostali socijalni slučajevi, gdje su ljudi bili primorani pronaći drugi izvor prihoda. O strancima koji su poslije ulaska Hrvatske u Europu svoje smještajne kapacitete stavili na tržište, na razne ilegalne načine, nećemo komentirati", govori Bulić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napominje da lokalna samouprava, pak, samoinicijativno opterećuje iznajmljivače u djelokrugu svojih ovlasti.

"Posebni nameti zbrinjavanja otpada, komunalna naknada, komunalije, sudjelovanje u određivanju visine boravišne pristojbe", nabraja Bulić. "Turistička zajednica bira u upravljačka tijela neadekvatne ljude i ne bira ljude koji imaju portfelj iznajmljivača", dodaje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Obiteljski smještaj je vruć krumpir'

Smatra da se u zadnje vrijeme bacaju spinovi i rasprave o porezu za privatne iznajmljivače, što je donijelo pomutnju, nepovjerenje i bunt među iznajmljivačima.

"Defitivno je obiteljski smještaj vruć krumpir za vlast koja želi uvesti reda. Nama se događa turizam", kaže Bulić. "Nerealno je očekivati fer play sa svih strana. Raznorazni problemi se javljaju iz dana u dan, paušal nije trajno rješenje niti je povoljno za iznajmljivače", dodaje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S obzirom na to da privatni iznajmljivači u paušalu daju samo uslugu noćenja, najpogodnije i najpravednije bilo bi, smatra, da plaćaju porez po realiziranom noćenju, što većina njih i predlaže.

Brave
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Molitva prije zore
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Barbapapa
Brak na prvu Australija
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo