'ONI SU U STRAHU': / Antireklama za cjepivo stigla je baš od liječnika, dosta njih ih se ne misli cijepiti? 'Radi se o nesporazumu!'

Image
Foto: RTL/Screenshot

Prema prvim i neslužbenim rezultatima ankete Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo,

16.12.2020.
17:37
RTL/Screenshot
VOYO logo

Skepsa prema cjepivu i cijepljenju prisutna je već duže vrijeme i to uglavnom zahvaljujući antivaxerskim pokretima i teorijama zavjere diljem svijeta. Pa se i struka i politika silno trude uvjeriti građane u važnost cijepljenja jer se kolektivni imunitet može postići tek ako se procijepi velika većina građana, kažu najmanje 60-70 posto. Pa su se i premijer i predsjednik i članovi stožera obvezali na javno cijepljenje kako bi uvjerili građane da je cjepivo bezopasno, a korisno, javlja RTL.

A onda je ovih dana stigla loša reklama za cjepivo, i to baš iz struke: prema prvim i neslužbenim rezultatima ankete Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, čak 50 posto liječnika i 40 posto medicinskih sestara se nije izjasnilo da imaju namjeru cijepiti protiv virusa korone. U nekim bolnicama se cijepiti želi jedva 30 posto osoblja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
OGLASILO SE MINISTARSTVO ZDRAVSTVA: /

Ne slušajte društvene mreže, ne potpisuje se nikakav pristanak na cijepljenje

Image
OGLASILO SE MINISTARSTVO ZDRAVSTVA: /

Ne slušajte društvene mreže, ne potpisuje se nikakav pristanak na cijepljenje

Tko su najveći antivakseri?

U bolnici u Puli vozač hitne hoće, ali njegov doktor ili sestra iz kombija neće se cijepiti. Tako bi se otprilike moglo sažeti prvo istraživanje u kojem je DA cjepivu reklo 34 posto zaposlenih. "Ne znam da su Istrijani najveći antivakseri, govorimo samo o inicijalnom ispitivanju i negdje gdje ljudi u startu imaju određenu rezervu. Istrijani su obično i poznati po tome da stvarno dobro razmisle, tako da ne bih Istru okarakterizirala kao najantivakserskiju regiju u Hrvatskoj", rekla je ravnateljica OB Pula Irena Hrstić.

Još manje od istarskih žele se cijepiti slavonski doktori i sestre. Od 3100 ispitanih zaposlenika, samo njih 943 reklo je da je spremno primiti cjepivo, dakle 30 posto. U zagrebačkim bolnicama u prosjeku je pola zaposlenika skeptičnih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Anketa nije relevantna?

"Liječnici kao i svi ljudi, oni svakako traže prave informacije. Propitkivanje je prirodna stvar", rekao je Edvard Galić, predstojnik Klinike za unutarnje bolesti, KB Sveti Duh. Anketa nije relevantna, smatraju predsjednik liječničke komore i predsjednica liječničkog sindikata. Kažu kako se se istraživanje provodilo nabrzaka.

"Vrlo je kratko vrijeme bilo koje smo dobili za izjašnjavanje tko se želi cijepiti, a tko ne, ne možete vi u devet ujutro poslati poruku ili mail ljudima na odjelima i onda očekivati da se do 12 izjasne hoće li se cijepiti", kazala je predsjednica Hrvatskog liječničkog sindikata Renata Čulinović Čaić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obiteljski doktori nemaju toliko rezerve

"Dio nije ni vidio anketu, dio nije na nju odgovorio jer nije stigao jer radi. Rekao bih da postoji možda neinformiranost s obzirom na brzinu patentiranja i realiziranja ovog cjepiva", smatra Krešimir Luetić, predsjednik Hrvatske liječničke komore.

Istraživanja prema kojem je pola zaposlenih u zdravstvu skeptično provele su se u bolnicama, dok obiteljski doktori nemaju toliko rezerve – uvjeravaju u udruzi koja ih okuplja. Ipak ima i onih koji će reći Ne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ne žele se cijepiti oni koji imaju kontraidikacije, znači alergjie na jaja ili inače reagiraju na cjepiva neugodnim reakcijama, oni su u strahu, ali većina se želi cijepiti. Mnogo liječnika zdravstvenih radnika prehoda hrpu viroza i zbog toga su skeptični trebaju li se cijepiti ili ne", rekla je Vjekoslava Amerl Šakić iz Koordinacije hrvatske obiteljske medicine.

Svih pet sugovornika RTL-a su liječnici koji će se cijepiti i pozivaju sve ostale doktore i sestre da se cijepe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radi se o nesporazum?

Dr. Vesna Štefančić Martić, predsjednica Povjerenstva za javnozdravstvenu djelatnost hrvatske liječničke komore u HRT-ovom Studiju 4 izjavila je kako se radi o nesporazumu i da se liječnici žele cijepiti. "Istaknula bih da nije riječ o masovnom odbijanju cjepiva. Radi se o nesporazumu, o komunikaciji koja nije u cijelosti bila definirana", kaže dr. Vesna Štefančić Martić, ističući da se hrvatski liječnici žele cijepiti i da prepoznaju važnost cijepljenja kao jedne od najučinkovitijih javnozdravstvenih intervencija.

"Ono što je bio problem u ovoj konkretnoj situaciji je zapravo bilo vezano za jednu komunikacijsku barijeru. Od liječnika i drugih zdravstvenih radnika je zatraženo od strane zdravstvenih ustanova, u organizacijskom smislu, da se u vrlo kratkom roku iskaže interes za potencijalno cijepljenje. Zamislite da ste obučeni u odijelima, da radite s pacijentima oboljelim od Covida, spašavate živote i ulažete veliki trud. Koliko imate realno vremena odgovoriti u kratkom roku na nekakav upit mailom", kazala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To je zapravo posljedica jedne nedovoljno jasne komunikacije između donositelja odluka koji upravljaju organizacijom distribucije cjepiva sa zdravstvenim ustanovama i zdravstvenim radnicima, dodaje. Potreban je zajednički trud i jedna otvorena jasna komunikacija kako bi se interes zapravo definirao", kaže dr. Štefančić Martić i dodaje da je postotak liječnika koji se navodi kao da je odgovorio negativno zapravo samo postotak koji nije odgovorio na upit koji su zaprimili elektroničkom poštom.

Liječnici će prepoznati važnost cijepljenja?

Štefančić Martić kaže da ima informaciju da će Hrvatski zavod za javno zdravstvo kao nadležna institucija na državnoj razini uskoro objaviti informaciju o tome koliki je zapravo interes kolega u zdravstvenom sustavu za cijepljenje. "Ono što mi u Hrvatskoj liječničkoj komori zasigurno vjerujemo je da će liječnici prepoznati važnost cijepljenja kao što su to činili i do sada s cijepljenjima protiv drugih bolesti i da će na taj način svojim primjerom pokazati građanima kako treba pristupati rješavanju epidemije", kaže dr. Vesna Štefančić Martić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Vjerujem da će veliki broj liječnika koji možda sad u ovom trenutku imaju nedovoljno informacija, od Hrvatske liječničke komore i drugih dionika moći dobiti jasne informacije o cijepljenju, te se na kraju odlučiti se za cijepljenje kako bi svojim pozitivnim primjerom pokazati građanima koliko je to važno", rekla je dr. Vesna Štefančić Martić za Studio 4.

Na pitanje smatra li da cijepljenje treba biti obvezno za zdravstvene djelatnike, s obzirom na to da potencijalno mogu ugrožavati najrizičnije skupine, Štefančić Martić kaže da zdravstveni djelatnici i zdravstveni radnici rade na više razina u zdravstvenom sustavu. "Neki rade direktno na Covid odjelima, neki se susreću s pacijentima na različite načine, a neki uopće ne rade s pacijentima. Bitno je istaknuti da je prema objavljenim informacijama i komunikacijom unutar sustava poznato kako cijepljenje protiv Covida-19 neće biti obavezno, pa tako ne postoji informacija da bi ono bilo obavezno za određene skupine", kaže doktorica Štefančić Martić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ove godine zabilježen je povećani odaziv cijepljenja protiv gripe među općom populacijom, međutim zbog napora koji su uloženi u suzbijanje pandemije detaljnija analiza i podatak koliki je odaziv liječnika na cijepljenje protiv gripe nije dostupan.

Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brave
Senorita 89
Versailles
Brak na prvu
Samit
default_cta
Tajne vinove loze
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
Brak na prvu Australija
default_cta
Pirata i kapitano
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
VOYO logo