Novosadski funkcioneri ne prijavljuju poklone

I viski je mito

28.5.2013.
12:50
VOYO logo

Novosadska javna preduzeća, članovi Gradskog veća, ali i najveći deo pokrajinskih sekretarijata, od osnivanja Agencije za borbu protiv korupcije ovom telu nisu dostavili spisak protokolarnih poklona, bez obzira na to što je prijavljivanje darova njihova zakonska obaveza, navodi Miodrag Sovilj za portal 021.

U periodu od 2010-2013, nijedno novosadsko javno preduzeće nije poslalo Agenciji spisak poklona, što je slučaj i sa članovima Gradskog veća, koji često primaju u goste predstavnike privatnog sektora. Izuzeci su kabinet gradonačelnika Novog Sada, Vlada Vojvodine i pokrajinski parlament, koji su redovno dostavljali izveštaje o poklonima koje su tokom vršenja funkcije dobili od raznih delegacija i gostiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prozivka za nemarne

Kako za 021 kaže predsednik Transparentnosti Srbija Vladimir Goati, budući da praksa obaveznog prijavljivanja poklona ni za tri godine od uvođenja nije zaživela među funkcionerima, jedini lek vidi u oštrom kažnjavanju i javnom prozivanju onih koji to ne čine.

- Tome može da se na put stane samo vrlo oštrim sankcijama. Period prilagođavanja je odavno prošao i mislim da jedino kada političare lupite po džepu ili ih javno stavite na stub srama možete očekivati neki pomak - kaže Goati za Novosadski informativni portal.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sumnja na mito

Budući da javnost nema uvid ko je, kada i sa kojim ciljem funckioneru dao poklon, Goati dodaje da je vrlo moguće da se među neprijavljenim darovima nalaze pokloni raznih interesnih grupa koji bi mogli da predstavljaju mito.

- Ima više štetnih faktora, prvi je, naravno, šteta za budžet. Međutim, to može da bude i prikriveni vid korupcije, poput izmirivanja duga, ulagivanja funkcioneru zarad buduće koristi ili mito - kaže Goati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pokloni, pokloni…

Prema izveštajima Agencije za borbu protiv korupcije, najviše poklona dobio je kabinet bivšeg gradonačelnika Igora Pavličića i to u vrednosti od 74.000 dinara.

Dar koji je ostao u ličnoj svojini bivšeg gradonačelnika su karte za utakmice Dejvis kupa, koje je Pavličiću poslao Teniski savez Srbije. Pokloni koje je Novi Sad dobio za vreme kadrovanja Miloša Vučevića na mestu prvog čoveka grada još uvek nisu objavljeni u registru Agencije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsednik Vlade Vojvodine Bojan Pajtić uglavnom je dobijao darove u ime Vlade Vojvodine, koji su takođe postali javna svojina. Njihova vrednost se još uvek procenjuje, a uglavnom se na spisku nalaze monografije, statue i figure, koje su najčešće darovali predstavnici regija i gradova koji su posećivali Pajtićev kabinet.

Funkcioner, po zakonu, ne sme da zadrži prigodni poklon čija vrednost prelazi pet odsto prosečne mesečne zarade bez poreza i doprinosa, odnosno prigodne poklone primljene u toku kalendarske godine čija ukupna vrednost prelazi iznos od jedne prosečne mesečne zarade. Za kršenje ovog zakona propisana je kazna od 50.000 do 150.000 dinara za funkcionera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To znači da bi funkcioneri morali da prijavljuju svaku flašu viskija koju dobiju i to da je ne prisvoje kao ličnu, već javnu svojinu.

Toma
hABAZIN VS. mAGYAR
Versailles
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Još jedna runda
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Nado
Otok iskušenja
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo