NJIH 330.000 ISELILO IZ HRVATSKE, ALI OVDJE I DALJE DOLAZE K DOKTORU: / Nema više švercanja; državi prekipjelo

Image
Foto: Ilustracija, Davor Puklavec/PIXSELL

Uskoro bi se trebao rasteretiti zdravstveni budžet budući da se Hrvatska pridružila elektroničkom sustavu razmjene zdravstvenih podataka,

19.6.2019.
14:52
Ilustracija, Davor Puklavec/PIXSELL
VOYO logo

Nakon što se Hrvatska prošlog tjedna pridružila elektroničkom sustavu razmjene zdravstvenih podataka (Health Digital Service Infrastructure ili eHDSI) koji međusobno povezuje nacionalne usluge eZdravlja te osigurava kontinuitet njege za građane Europe neovisno o tome u kojoj se zemlji nalaze, elektronička razmjena bi trebala olakšati i poboljšati otkrivanje hrvatskih građana koji su se iselili iz Hrvatske, ali su i dalje osigurani preko HZZO-a te koriste zdravstvene usluge. Prve države s kojima će Hrvatska elektroničkim putem razmjenjivati zdravstvene podatke su Estonija i Finska, a očekuje se da će se u mrežu tijekom godine uključivati i druge europske države, piše Novi list.

Naime, oko 330.000 osoba koje su se iselile iz Hrvatske zadržalo je zdravstveno osiguranje preko HZZO-a, te ga koriste osobno ili posredstvom rodbine i znanaca. Liječnici tako tvrde da čak dvije trećine građana koji rade u inozemstvu i dalje koriste hrvatsko zdravstveno osiguranje, tako da ih prijatelji i rođaci prijavljuju svakoga mjeseca na Zavodu za zapošljavanje i podižu im lijekove koje šalju autobusom u Austriju, Njemačku ili Irsku, budući da je zdravstveno osiguranje tamo skuplje nego u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
VIŠE OD 300.000 ISELJENIKA I DALJE KORISTI NAŠE ZDRAVSTVENO, NO NE ZADUGO: /

'Susjedi im lijekove busom šalju u inozemstvo'

Image
VIŠE OD 300.000 ISELJENIKA I DALJE KORISTI NAŠE ZDRAVSTVENO, NO NE ZADUGO: /

'Susjedi im lijekove busom šalju u inozemstvo'

Mehanizmi kontrole

"Nakon dugih pregovora potpisali smo sporazum s MUP-om i sad se još mora riješiti informatička strana da bi to profunkcioniralo. Slijede pregovori s Poreznom upravom, da se vidi gdje pojedini osiguranik plaća porez i da na temelju toga dobijemo uvid u njegovo mjesto boravka", rekao je Lucijan Vukelić, ravnatelj HZZO-a koji se bori protiv takvog ponašanja budući da šteti osiguranicima koji rade u Hrvatskoj. Pored borbe preko MUP-a i Porezne uprave, treći mehanizam kontrole je elektroničko umrežavanje HZZO-a s Europom.

"Kad iz više baza dobivate podatke, stvari se poslože i tako ćemo lakše iz HZZO-a eliminirati one koji nemaju pravo na hrvatsko zdravstveno osiguranje", zaključuje Vukelić. S obzirom na to da su se mnogi među onima koji rade u inozemstvu u Hrvatskoj vodili kao nezaposleni, pa im je dopunsko osiguranje plaćala država, zdravstveni budžet bi se tako trebao rasteretiti. Iako hrvatski iseljenici u Njemačkoj i Italiji tamo moraju biti zdravstveno osigurani, participacija u zdravstvenim uslugama tamo je daleko veća nego u Hrvatskoj, pa im je jeftinije obaviti to što trebaju kad dođu u Hrvatsku. Irska nema obvezu zdravstvenog osiguranja, ali je nužno prijaviti boravak ako radite tamo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Način funkcioniranja

Međutim, uskoro će procedura biti takva da prije nego što ljekarnik u drugoj državi izda lijek na e-recept, tražit će od pacijenta dozvolu za dohvat njegovih recepata. Kad je dobije, pacijent će platiti punu cijenu lijeka i tražiti povrat novca od svog osiguravatelja u zemlji gdje je izdan recept, piše Novi list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Samit
fnc 15
Gajin svet
Cijena strasti
Hell's kitchen
default_cta
Azbuka našeg života
Tajne vinove loze
Ljubavna zamka
Alvin i vjeverice
Pevačica
default_cta
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Volio bih da sam ovdje
Brak na prvu
Playmobil
default_cta
Sumrak saga: Mladi mjesec
VOYO logo