Nedostaje nam 900 liječnika, a bit će još gore

Prema procjenama Hrvatske liječničke komore, samo velikim kliničkim bolnicama nedostaje oko 900 specijalista, u prvom redu kirurga internista, ginekologa i anesteziologa.

22.3.2012.
8:44
VOYO logo

Zbog neusklađenosti obrazovnog sustava s potrebama tržišta rada udio mladih među nezaposlenima je iznad 30 posto, dok je primjerice u Njemačkoj, Austriji i Nizozemskoj ispod 10 posto. Gostujući na zagrebačkom Pravnom fakultetu na taj problem u ponedjeljak je upozorio premijer Zoran Milanović, kao i te istaknuo činjenicu da ćemo zbog manjka liječnika za nekoliko godina morati zapošljavati liječnike iz drugih zemalja.

Sigurno će biti problema u javnoj zdravstvenoj zaštiti, jer će zbog većih plaća dio liječnika emigrirati ili kod privatnika ili u inozemstvo."Liječnika će nam faliti. Naši će odlaziti u Njemačku i Austriju gdje su cijenjeni, a nas će liječiti liječnici iz država gdje je obrazovanje manje kvalitetno", upozorio je premijer. Da je problem ozbiljan potvrđuje u razgovoru za Danas.hr predsjednik Hrvatske liječničke komore dr. Hrvoje Minigo. Kaže da već sad liječnika nedostaje u malim sredinama, ali i u velikim gradovima. Prema procjenama HLK-a, samo velikim kliničkim bolnicama manjka oko 900 specijalista, u prvom redu kirurga internista, ginekologa i anesteziologa. Kada bi htjeli doseći europski standard, gdje na tisuću stanovnika idu 3,6 liječnika, trebali bi zaposliti još 4.000 liječnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Već sada postoji stvarni problem. Nije to katastrofa, zdravstvena zaštita u Hrvatskoj je dobra, ali se moramo spremati za budućnost", kaže dr. Minigo.

Tko će nas liječiti?

Na zagrebački Medicinski fakultet u akademskoj godini 2012./13. na studij medicine upisat će se 60 studenata više u odnosu na prošlu akademsku godinu kada ih se upisalo 300. Problem se ne može riješiti u kratkom roku, jer, objašnjava Minigo, Medicinski fakulteti nemaju uvjete niti kadra koji bi mogao obrazovati značajno veći broj studenata, a problem su i financijska sredstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da će se uskoro u našim bolnicama u većem broju zapošljavati liječnici iz drugih zemalja sasvim je sigurno. Dr. Minigo kaže da "opasnost" nisu liječnici iz zemalja u okruženju, jer medicinski fakulteti u Beogradu, Skopju i Sarajevu obrazuju kvalitetan kadar. No, liječnici iz susjedstva, kao i oni koji se diplomu steknu u Hrvatskoj, zbog većih plaća radije biraju, primjerice, Sloveniju i Austriju, pa će nama stizati liječnici iz tzv. trećih zemalja.

Emigrirat će zbog većih plaća

"Problem je što nema više financijskih sredstava. Sigurno će biti problema u javnoj zdravstvenoj zaštiti, jer će zbog većih plaća dio liječnika emigrirati ili kod privatnika ili u inozemstvo. Može se dogoditi da zbog toga padne kvaliteta liječenja u javnim bolnicama", zaključuje Minigo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatsko zdravstvo moglo bi se naći u još većim problemima kada uđemo u Europsku uniju. Statistike upozoravaju da iz novih zemalja članica između 10 i 15 posto zdravstvenog kadra "bježi" iz zemlje nakon što uđe u Uniju.

Prema informacijama koje imaju u Hrvatskoj liječničkoj komori, na burzi rada trenutačno ima 60 liječnika. Najviše njih živi u Zagrebu, Splitu i Rijeci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Godišnje diplomu liječnika dobije oko 450 studenata medicinskih fakulteta.

fnc 15
Hell's kitchen
Brak na prvu
Azbuka našeg života
Cijena strasti
default_cta
Tajne vinove loze
Ljubavna zamka
Smrt u raju
Pevačica
Obiteljske tajne
default_cta
Brak na prvu Australija
Sumrak saga: Mladi mjesec
Playmobil
Volio bih da sam ovdje
Gajin svet
default_cta
VOYO logo