Zmaj od golfa

Golf igralište Crveni vrh u prvoj je godini rada potrošilo pola milijuna kubika vode, koliko i cijela Županija! Vransko jezero presušuje i postaje slano. Ipak, golf tereni nastavljaju nicati.

11.9.2012.
16:13
VOYO logo

Samo dva dana nakon stupanja na dužnost, 15. lipnja, ministar okoliša Mihael Zmajlović odobrio je početak postupka procjene utjecaja na okoliš golfersko apartmanskog naselja na Srđu.

Osim što procedura, prema njegovoj prethodnici Mireli Holy, ali i lokalnim aktivistima iz inicijative Srđ je naš, nije čista, još je zanimljiviji dokaz kako državna administracija može raditi i ljeti, piše H-alter. Kada ima volje, dakako.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stručnjaci za golf

Unatoč godišnjim odmorima, još je u lipnju imenovan sastav povjerenstva za procjenu studije utjecaja na okoliš. U njega su, pored ukupno kvalificirane 263 osobe i niz osoba iz lokalnih samouprava, izabrani baš Željko Cvrtila iz Ministarstva turizma i Snježana Đurišić iz Ministarstva graditeljstva

Ovaj je dvojac u funkciji predsjednika i potpredsjednice povjerenstva već odobrio golf terene u zaštićenom krajoliku Motovuna ili onaj uz sam rub Parka prirode Vransko jezero, a u sastavu povjerenstva ponavlja se i isti član Ministarstva poljoprivrede.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Golf popio vode koliko i ostatak županije

Golferski planovi po Hrvatskoj sada su već narasli na gotovo stotinjak terena, a već je prvo igralište pokazalo kolike su zapravo količine vode potrebne za takav zahvat. Prema podacima Zelene Istre, golf igralište Crveni vrh u prvoj je godini rada potrošilo 500 tisuća kubika vode, koliko cijela Županija potroši u godinu dana.

Krajem kolovoza poljoprivrednici iz okolice pobunili su se jer je jezero, koje su koristili za napajanje stoke stoljećima, presušilo prvi put u poznatoj povijesti. Inspekcija je ustanovila da je za zalijevanje golf terena crpljena voda iz podzemlja što je dovelo do isušenja jezera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pomor ribe

Vransko jezero presušuje.

"Vodostaj jezera je toliko nizak da je vodokaz prekrilo blato, ispod pet centimetara. Bio bi još i niži da nije mora koje mjesecima prodire u jezero. U jednu ruku to je spas, jer nismo presušili, a u drugu ruku - salinitet je porastao do 15 promila. Za Vransko jezero normalno je oko 1-2 promila, pa se ovako pretvaramo u morski ekosustav. Posljedice se već vide, masovni pomor riba, eutrofikacija, pojava morskih algi u jezeru", opisuje trenutno stanje stručna voditeljica Parka prirode Ana Katalinić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak, u Ministarstvu zaštite okoliša na apele su ljetos odgovorili na sljedeći način:

"Studijom utjecaja na okoliš već utvrđeno da količine vode koje se planiraju eksploatirati radi navodnjavanja ne predstavljaju mogući utjecaj na sveukupni sliv Vranskog jezera".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Više o temi pročitajte na H-alteru.

Brave
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Molitva prije zore
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Barbapapa
Brak na prvu Australija
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo