Komentar: Zašto bi se Orešković trebao obratiti hrvatskim građanima

Najave nove vladajuće koalicije upućuju na nedostatak konkretnih mjera

Tihomir Orešković
FOTO: PIXSELL

Prve najave promjena i reformi nove vladajuće koalicije nisu ohrabrujuće. One zasad, na sreću, dolaze od manje važnih igrača nove vladajuće većine, poput Reinerove duboko nezdrave inicijative za rehabilitaciju naziva Sabora kakav je nosio tijekom Pavelićeve NDH, ili najava Nikole Grmoje i Bože Petrova iz Mosta kako osobno neće dopustiti osobama sumnjive prošlosti ili onih pod istragom da sjede u novoj vladi, što god to konkretno značilo.

Nevažna populistička najava

Uz to su se javili navodni kandidati za ministra zdravstva koji najavljuju liberalizaciju dijelova zdravstvenog sustava što pozdravljamo, ali i antiliberalizaciju pobačaja, što prilično žestoko ne podržavamo.

Od važnijih aktera nove koalicijske vlade čuli smo, nakratko, Tomislava Karamarka, u relativno nevažnoj populističkoj najavi rezanja plaća saborskih zastupnika i ministara: simboličke mjere nisu u parlamentarnoj demokraciji uvijek beskorisne, no Hrvatska je suočena s predubokim problemima da bi se bilo koji birač mogao zanositi s 25 milijuna kuna planirane uštede na plaćama državnih dužnosnika (u ovotjednom intervju za Telegram Nikica Valentić kaže da bi rezovi trebali iznositi 20 milijardi kuna).

Milijan Brkić je pak najavio vraćanje dostojanstva braniteljima, obiteljima i Crkvi, i to je uglavnom bilo sve što smo čuli nakon sklapanja nove saborske većine. Dosadašnje najave prvih mjera upućuju na nedostatak konkretnih mjera oko kojih bi se mogla okupiti podrška novoj vlasti i na gomilanje simboličkih i revizionističkih mjera kojima bi se ponovno gubilo vrijeme na obnavljanje ideoloških razdora kakve je većina suvremene Europe odavno i rezolutno riješila.

Neobična procedura dolaska na vlast

Jasno, bilo bi naivno i banalno smatrati kako je to sve što je koalicija HDZ-a i Mosta pripremila za sljedećih nekoliko mjeseci, no prva komunikacija prema građanima bila je usmjerena prema prošlosti.

S obzirom na neobičnu proceduru kojom je Tihomir Orešković došao u poziciji da formalno bude na čelu hrvatske vlade, ne bi bilo posve loše da se što prije počne obraćati hrvatskim građanima, objašnjavati svoj svjetonazor i najavljivati ozbiljnije mjere za restrukturiranje. Ili, barem, kao što u novom broju Telegrama predlaže cijenjeni poduzetnik i analitičar Nenad Bakić, da počne širiti optimizam, makar i neutemeljeni.


Komentar je objavljen u tiskanom izdanju Telegrama 31. prosinca 2015.