Koliko su važni europski izbori i koliko je demokracije u EU?

Često se u predizborno vrijeme pitamo koliko su hrvatski građani politički pismeni, koliko shvaćaju važnost izbora ali i odgovornost koje im donosi pravo glasa.

10.4.2013.
8:45
VOYO logo

Profesor na zagrebačkom Fakultetu političkih znanosti, politolog i predsjednik Vijeće GONG-a, dr. Berto Šalaj, koji je istraživao tu temu, ističe kako smo mlada demokracija i da opća politička pismenost naših građana nije na visokoj razini.

"Građani nemaju dovoljno znanja o političkim procesima, a posebno spremnosti da se aktivno uključe u politički proces. Što se tiče Europske unije ta je pismenost još i niža jer nisu ni imali mogućnosti upoznati se sa svim aspektima djelovanja EU", ističe Šalaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nema konkretnih istraživanja koliko građani ozbiljno shvaćaju prve hrvatske izbore za EU-parlament. Kaže kako uočava nerazmjer između tvrdnji političara da su ti izbori izuzetno važni i toga koliko su se potrudili educirati građane. Zato pesimistično procjenjuje da će odaziv na izbore za EU-parlament biti nizak.

"Građanima nije objašnjeno zašto bi trebali izići na te izbore, a zbog općeg nezadovoljstva s politikom i političarima izbore gledaju kroz prizmu; zašto bi kandidatima za EU-parlament dali dati glas da dobiju 8 tisuća eura plaću, a da sami građani od toga nemaju ništa. Naravno da to nije dobra situacija", naglašava politolog Šalaj. Zato smatra da je predizborna kampanja trebala biti duža kako bi između ostalog poslužila i u edukativne svrhe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O kampanji za europske izbore koja traje, Šalaj kaže kako u medijima ne obiluje informacijama, a u novoj se situaciji, dodaje, nisu snašle ni političke stanke. Ne znaju kako voditi kampanju i što u njoj isticati. Poruke im pomalo zvuče banalno. No i za političke je stranke, kaže, to edukativan proces.

"Tako je na žalost bilo i s referendumom o članstvu Hrvatske u EU. Sve se pokušava zbrzati i odraditi kao formalnost. Nema za nas važnije stvari od članstva u EU i mi o tome moramo razmišljati", upozorava naš sugovornik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No kada govori o samoj predstavničkoj demokraciji u Europskom parlamentu, Šalaj smatra da je ono tijelo koje ne donosi najvažnije odluke u Uniji.

"Europski parlament pa i EU pate od demokratskog deficita iako su, povijesno gledajući, ovlasti i uloga EP-a u politici Europske unije rasle. Ako bi morao reći, nisam trenutno zadovoljen stanjem demokracije u EU. Ona se mora nastaviti demokratizirati. Zbog toga je sada prilika da i mi sjednemo za stolom i da zajedno suodlučujemo kakva će ta Europa biti."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako Hrvatska u EU-parlament šalje tek 12 svojih predstavnika koji će raditi unutar europskih političkih obitelji i neformalnih koalicija, ne možemo imati iluzija da ćemo imati utjecaj jedne Njemačke ili Francuske, ali u svakom slučaju, dodaje Šalaj, naš glas će se čuti. Zato bi bilo važno, predlaže, da naši europarlamentarci u Brisel dođu s inovacijama o tome kako bi demokracija u EU mogla bolje funkcionirati.

Primjeri Grčke, Cipra ili Španjolske pokazuju kako građani nisu zadovoljni trenutnim načinom funkcioniranja demokracije u EU te sve više traže neposrednije odlučivanje. Europarlamentarci bi zato, navodi Šalaj, trebali više komunicirati sa svojim građanima i biračima te biti više otvoreni prema njihovim idejama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zato bi i naši kandidati za EU-parlament trebali imati razumijevanje šireg konteksta i gospodarske i političke situacije u kojoj se EU trenutno nalazi.

"Moraju imati neku viziju Europe koju će nam ponuditi; je li to Europa koja će se temeljiti samo na kapitalu i interesima ili je to Europa građana i solidarnosti? Mislim da bi bilo dobro da naši zastupnici kažu nešto tome kako vide budućnost EU i, naravno, gdje je tu pozicija Hrvatske."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sada je, naglašava Šalaj pravo vrijeme za raspravu o budućnosti Eu i ulazimo li u nju zato što imamo nekog interesa ili zato što želimo graditi bolju budućnost s drugim narodima. Na građanima je sada, smatra, da odaberu najbolje ljude koji će znati štititi hrvatske interese ali i graditi Europu.

"Bez sudjelovanja građana u političkim procesima ovu ćemo gospodarsku krizu samo produbit, a ne ju nadvladati." Šalaj ne misli da u EU ulazimo da bismo isključivo slušali briselske upute.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Naši zastupnici moraju aktivno pokazati da znaju voditi računa ne samo o interesima Hrvatske nego i o načelima demokracije i socijalne pravde. Samo tako mogu imati značajniju ulogu u EU-parlamentu. Ako tamo budu samo promatrači, onda je možda i svejedno tko tamo ide."

Politička je kriza u Europi velika i stvari se u Europskoj uniji preslaguju, stoga je, zaključio profesor na zagrebačkom Fakultetu političkih znanosti dr .Berto Šalaj, vrlo bitno da u trenutku tog preslagivanja mi za briselskim stolom imamo najkvalitetnije ljude.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema europskom građanstvu je projekt Hrvatskog pravnog centra, koji provodi s partnerom Adriatic Mediom d.o.o te pridruženim partnerima – lokalnim radijskim stanicama. Projekt financira Europska komisija (koja ne odgovara za sadržaj emisija i članaka).

Senorita 89
Versailles
Brak na prvu
Samit
Tajne vinove loze
default_cta
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
Brak na prvu Australija
Yu-Gi-Oh sevens
default_cta
Obiteljske tajne
San snova
Cijena strasti
VOYO logo