KAKO ĆE VLADA LJUD / IMA NADOKNADITI ZATVARANJE? I dalje traju dogovori, zasad se zna samo ovo - predložena su dva modela

Image
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL

Čini se kako Vlada nije računala na novo zatvaranje dijela gospodarstva, s obzirom na to da je izostao prateći skup gospodarsko-socijalnih mjera

27.11.2020.
9:36
Sanjin Strukic/PIXSELL
VOYO logo

Nakon što je premijer Andrej Plenković u četvrtak predstavio nove epidemiološke mjere, postavlja se pitanje kako će Vlada kompenzirati gubitke svima koji će do 21. prosinca morati ostati zatvoreni. Nakon predstavljanja, u večernjim satima, održan je sastanak nekolicine ministara iz resora vezanih uz gospodarstvo na kojem se pokušalo naći rješenje za zahtjeve poslodavaca.

Na sastanku su potpredsjednik Vlade i ministar financija Zdravko Marić, ministar rada i mirovinskog sustava Josip Aladrović te ministar gospodarstva Tomislav Ćorić raspravljali o tome što bi još mogli ponuditi poduzetnicima osim već stare i dobro poznate mjere od 4000 kuna za sufinanciranje plaća zaposlenika. Jutarnji doznaje kako su ministri razmatrali i prijedloge ugostitelja i rješenja koja su zbog zabrane poslovanja viđena u drugim zemljama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, tek treba vidjeti kako se ta rješenja mogu uklopiti u domaći model, a to bi trebala biti tema današnjeg sastanka Vlade i poduzetnika. Problematično je, naime, to što Hrvatska klizi prema recesiji s dvostrukim dnom, a još nisu poznati rokovi početka korištenja 22 milijarde eura koje su na raspolaganju iz proračuna Europske unije. Dosad je stiglo tek 510 milijuna eura iz programa SURE, koji u osnovi služi za financiranje skraćenog radnog vremena.

Galerija

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

OVO SU NOVE MJERE: Hrvatska se zatvara od subote, donosimo popis i detaljan opis svih mjera koje stupaju na snagu

Image

OVO SU NOVE MJERE: Hrvatska se zatvara od subote, donosimo popis i detaljan opis svih mjera koje stupaju na snagu

Predložena dva modela

U situaciji kada je dio gospodarskih aktivnosti ponovno blokiran, a plana za njihovo obeštećenje nema, ugostitelji okupljeni u nekoliko udruženja predložili su Vladi dva modela pomoći. U prvom modelu traže smanjenje PDV-a na pet posto u trogodišnjem razdoblju, a potom i dugoročno na 13 posto za sve ugostitelje, uz nastavaka potpora od 4000 kuna do travnja sljedeće godine te otpis poreza i doprinosa do 1. svibnja i obeštećenje od deset eura po kvadratnom metru za trošak najma. Očekuju i "Covid-kreditiranje" te druge državne mjere za očuvanje likvidnosti.

U drugom modelu traže osiguranje prihoda poduzetnicima, ali ne samo za radnike i njihove plaće. Žele oprost doprinosa, ali i direktnu dotaciju od 50 posto prihoda iz istog razdoblja lani iz čega bi se isplaćivali radnici. Očekuju i oslobađanje od svih fiksnih obveza tijekom zatvaranja na svim razinama vlasti, što uključuje najamnine, komunalne naknade i komunalne usluge, te ponovno inzistiraju na smanjenju PDV-a i oslobođenju od parafiskalnih nameta. Poduzetnici su, doznaje se, čak plasirali i ideju o isplati 75 posto prihoda iz istog lanjskog mjeseca, po uzoru na njemački model.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A što s onima koji rade?

Upitno je i što će biti s onima čije poslovanje direktno ovisi o radu ugostitelja, poput proizvođača pića i nakladnika, kojima rad nije zabranjen, ali ostvaruju značajan dio prihoda u kafićima i restoranima. Čini se kako u Vladi nisu računali na ovo djelomično zatvaranje, jer su donedavno proklamirali strategiju njegova izbjegavanja u bilo kojem obliku. Pokazatelj toga je i izostanak pratećeg skupa gospodarsko-socijalnih mjera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo