'Reakcije iz Srbije na presudu generalima nisu bitne'

'Nama je važno da su generali tu i da odlukom suda obrana i Oluja nisu zločinačke operacije nego legitimni akti. Zločina je bilo i to ne skrivamo.

17.11.2012.
11:01
VOYO logo

"Vukovar je svojevrsni simbol tragedije i stradanja ali sad ima novu priliku da postane još jedan simbol. Grad heroj ima priliku da postane grad uzor pomirenja, suživota i postane topao dom za sve svoje građane bez obzira na vjersku ili nacionalnu pripadnost", rekao je predsjednik RH Ivo Josipović u Vukovaru, gdje je u društvu supruge Tatjane posjetio Ovčaru i položio vijenac na masovnoj grobnici.

Predsjednik se sastao i s predstavnicima Udruge maloljetnih branitelja RH koji traže da im se prizna status dragovoljca, što Josipović smatra utemeljenim. Prokomentirao je i burne reakcije iz Srbije na oslobađajuće presude hrvatskim generalima ističući kako one nisu bitne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska sankcionira zločine

"Nama je važno da su generali tu i da odlukom suda obrana i Oluja nisu zločinačke operacije nego legitimni akti. Zločina je bilo i to ne skrivamo. Ratni zločin ne zastarjeva i pravna država sve takve slučajeve, bez obzira na nacionalnost, mora sankcionirati. Hrvatska je pokrenula do sada više takvih procesa i mnogi od njih su završili po zatvorima ili su još po njima", rekao je Josipović dodajući da protok godina svakako otežava rješavanje toga problema ali da se od njega nikako ne smije odustati.

Podsjetimo u subotu je počelo obilježavanje Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. i 21. godišnjicu stradanja toga grada u Domovinskom ratu. Tim povodom svoj dolazak u Vukovar i prisustvovanje u Koloni sjećanja najavio je i premijer, a pozvani su i generali Ante Gotovina i Mladen Markač.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bitka za Vukovar počela je 25. kolovoza, a završila je 18. studenoga 1991. slomom obrane grada koji je branilo oko 1.800 pripadnika Zbora narodne garde i policije te dragovoljaca HOS-a ustrojenih u 204. vukovarsku brigadu. Do sloma obrane grada poginule su 1624 osobe, a ranjeno ih je više od 2500. U srpske koncentracijske logore odvedeno je oko pet tisuća zarobljenih branitelja i civila, a iz grada je prognano oko 22 tisuće Hrvata i ostalih nesrba. Do danas se traga za 436 nestalih vojnika i civila, a s područja Vukovara su ekshumirane 1.232 žrtve agresije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brave
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Molitva prije zore
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Barbapapa
Brak na prvu Australija
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo