JE LI VLADA POTIHO ODUSTALA OD PRODAJE HEP-A? / 'Sama prodaja bez ikakvog projekta nije dobra'

Image
Foto: PIXSELL
6.3.2018.
19:41
PIXSELL
VOYO logo

Ministar državne imovine Goran Marić ovih je dana u razgovoru za Novu TV kazao kako ne vidi potrebu da država privatizira Hrvatsku elektroprivredu (HEP). Pritom je naglasio da HEP nije u njegovom resoru te da on nije ni član Skupštine HEP-a niti Nadzornog odbora, no njegova je izjava ipak znakovita jer je prvi član Vlade koji je nakon dužeg vremena iznio stav o privatizaciji HEP-a i k tomu se usprotivio istoj.

U istom je razgovoru rekao da bi se moglo privatizirati 25 posto HEP-a ako bi to poduzeće trebalo novac za određene investicijske projekte za koje nema sredstva, no naglasio je da "sama prodaja, bez ikakvog projekta, nije dobra".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
HDZ I HNS SE DOGOVORILI: /

U prodaju ide više od 25% HEP-a: 'Od tog se novca neće kupovati Ina'

Image
HDZ I HNS SE DOGOVORILI: /

U prodaju ide više od 25% HEP-a: 'Od tog se novca neće kupovati Ina'

HNS i Dalić za zagovaraju privatizaciju HEP-a

Ideju o privatizaciji HEP-a, odnosno prodaji 25 posto dionica putem inicijalne javne ponude (IPO) Vlada premijera Plenkovića prvi put je iznijela potkraj 2016. godine i to kao način da se pribave sredstva potrebna za tada najavljen otkup MOL-ovih dionica u Ini. Novi list piše kako se HDZ dotad uvijek jasno očitovao protiv privatizacije ijedne dionice HEP-a.

U međuvremenu se, po svemu sudeći, odustalo od ideje da se prodajom 25 posto dionica HEP-a otkupi MOL-ov udio u Ini, no sama ideja o prodaji četvrtine HEP-a još uvijek tinja, a nju je zagovarao i HNS, sadašnji HDZ-ov koalicijski partner još dok je bio u koalicijskom 'braku' s SDP-om. Novi list piše kako se za početak privatizacije HEP-a zalaže i potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva Martina Dalić koja je u više navrata rekla da je izlazak HEP-a na burzu te "izlistavanje ostalih državnih kompanija na burzi jedan od načina da se poboljša sustav upravljanja, a da se od toga istodobno kroz dionice i dividende ima koristi".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U HDZ-u prevladava struja koja se protivi prodaji

Oprečni stavovi ministra državne imovine Marića i ministrice gospodarstva Dalić oko privatizacije državnih kompanija i nisu neka novost. No, sam premijer Andrej Plenković nikada nije jasno kazao, a ni Vlada se službeno očitovala o tome planira li se privatizacija HEP-a. Novi list piše kako službeni stav o tom pitanju nisu dobili niti od HNS-a, a ni iz Ministarstva zaštite okoliša i energetike na čijem je čelu Tomislav Ćorić. Ćorićevo je ministarstvo u studenome predstavilo prijedlog Zakona o vodama koji omogućuje povratak vodnih građevina poput hidrocentrala pod okrilje HEP-a, a ne države, što je također jedan od preduvjeta za privatizaciju.

Što se samog HEP-a tiče, to poduzeće zbog niske zaduženosti dosad nije imalo problema s kreditiranjem svojih investicija. Primjerice, HEP je bez problema osigurao kredit za projekt Plomin, od kojeg se u međuvremenu odustalo, pa ni kredit nije realiziran.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S obzirom na trenutnu političku situaciju oko Agrokora, piše Novi list, dio ministara procjenjuje da premijer neće tako skoro krenuti u prodaju dionica HEP-a, a da će sve glasniji biti oni u HDZ-u koji se protive prodaji najvažnije domaće kompanije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo