Je li ministar zaštite okoliša štetan po zaštitu okoliša?

Zmajlović po pitanju rješavanja problema otpada samo otežava situaciju. Iako je prijedlog Zakona o otpadu prošao i javnu rasparvu i Bruxelles, on je krenuo raditi novi.

3.1.2013.
15:35
VOYO logo

Mihael Zmajlović nedovoljno je aktivan u generalnoj zaštiti okoliša pa tako i po pitanju gospodarenja otpadom. Ocijenio je to član našeg Stručnog tima, predsjednik Zelene akcije Bernard Ivčić nakon što je ministar zaštite okoliša i prirode pompozno najavio kako Vlada radi na zakonu kojim će se propisivati naknade za komunalna poduzeća koja nisu u stanju motivirati građane na odvajanje biootpada ili za odvajanje biokomponente iz miješanog otpada.

Ivčić, jasno, podržava taj zakon, ali napominje kako se to već davno trebalo napraviti. Do kraja 2013., podsjeća predsjednik Zelene akcije, prema europskoj legislativi biootpad na odlagalištima treba se smanjiti 25 posto u odnosu na 1997. godinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čekaju nas penali

"Za Hrvatsku bi to značilo da do kraja godine trebamo smanjiti biorazgradivi otpad na odlagalištima za 500.000 tona. U Hrvatskoj su u procesu izgradnje dva centra za gospodarenje otpadom, a čak i kada bi proradili, ne bismo uspjeli za toliko smanjiti biorazgradivi otpad", kaže Ivčić. Drugim riječima, bit ćemo u problemima, i to financijskim.

"Poljska svaki dan mora platiti 57.000 eura jer nije zadovoljila cilj smanjenja biootpada, Italija na dan mora plaćati 256.000 eura", nabraja Ivčić, dodajući kako se, srećom, ipak radi o većim zemljama no što je Hrvatska pa iznos penala neće biti toliko velik, no i dalje se tu radi o jako velikim novčanim kaznama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sanirali smo tek trećinu odlagališta otpada

Hrvatska, osim toga, nije sanirala ni svoja odlagališta otpada. Od njih 300, sanirano ih je tek stotinu, a i tu nas čekaju penali ako ne zadovoljimo postavljeni uvjet. No, srećom, Hrvatska se tu uspjela izboriti za prijelazno razdoblje koje traje do 2018. godine, ali, upozorava Ivčić, dosadašnji intenzitet saniranja baš i ne budi nadu da ćemo to stići napraviti na vrijeme. "Osim toga, do 2020. moramo odvojeno prikupljati 50 posto komunalnog otpada i 70 posto građevinskog. Ako to ne napravimo, opet plaćamo penale. Znači, moramo puno toga napraviti, a situacija se jako sporo razvija", komentira nam.

Zmajlović je u svim ovim problemima dodatno otežao situaciju. Naime, iako je prijedlog zakona o otpadu već u prvom dijelu 2012. prošao javnu raspravu, dobio pozitivno mišljenje iz Bruxellesa te je trebao krenuti u proceduru u Vladu pa Sabor, to se nikada nije napravilo. Nakon smjene bivše ministrice Mirele Holy, Zmajlović je počeo taj zakon mijenjati i od njega napravio neki drugi zakon. "Javnost nema pojma kako taj zakon sada izgleda, a mi očekujemo javnu raspravu oko njega, koja nikako da se dogodi. S druge strane, 2013. je već došla, a mi ulazimo za šest mjeseci u Europsku uniju poprilično nespremni", zaključuje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naljutio vas je neki potez Vlade? Niste sigurni kako će se novi zakon odraziti na vašu budućnost? Muče li vas komunalna poduzeća neopravdano visokim računima ili lošom uslugom? Imate neki drugi problem o kojem želite mišljenje nekog od članova našeg Stručnog tima? Pišite nam na strucnitim@portal.net.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Samit
fnc 15
Gajin svet
Cijena strasti
Hell's kitchen
default_cta
Azbuka našeg života
Tajne vinove loze
Ljubavna zamka
Alvin i vjeverice
Pevačica
default_cta
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Volio bih da sam ovdje
Brak na prvu
Playmobil
default_cta
Sumrak saga: Mladi mjesec
VOYO logo

Još iz rubrike