OPORBA REŠETALA MINISTRA O INI / Žestoka Vidović Krišto poručila Filipoviću: 'U Njemačkoj bi zbog ovakve afere odletio i portir'

Image
Foto: Screenshot

HDZ-ov ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović bit će saslušan u vezi Ine na saborskom Odboru za gospodarstvo koji je u tijeku

31.10.2022.
11:11
Screenshot
VOYO logo

HDZ-ov ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović bit će saslušan u vezi Ine na saborskom Odboru za gospodarstvo koji je u tijeku. U odboru većinu imaju HDZ-ovi zastupnici, a vodi ga HDZ-ov Žarko Tušek poznat po aferi "Kaj bi štel biti" u kojoj je nudio tajno financiranje kampanje i funkcije današnjem nezavisnom gradonačelniku Oroslavja Viktoru Šimuniću.

"Možda je riječ saslušanje malo gruba, ali to se tako zove. Mi smo se odlučili, obzirom na Inu, da pozovemo vas ministre da date odgovore na određena pitanja, i odlučili smo se ne baviti prošlošću. Način na koji su se sklapali pojedini ugovori, a javni okidač bilo je pola milijarde kuna koji se nekim čudom našlo na računu jednog našeg umirovljenika, traži od nas svih da problem Ine ne stavljamo pod tepih", uvodno je rekla Anka Mrak Taritaš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski građani vlasnici su 44 posto Ine, dodala je te rekla da danas tu kompaniju vidimo kroz niz malih benzinskih pumpi. "Ono što nas zanima, a sigurno i građane, je kako i što dalje?", rekla je. "Troje ljudi imenovano je na šest mjeseci. Bilo bi dobro znati koje su njihove obveze i zadaće", dodala je. Napomenula je da ih zanima hoće li se Ina baviti daljnjim eksploatacijama i što je s rafinerijama Sisak i Rijeka? "Danas države vode računa da imaju rafinerije koje proizvode barem dizelska goriva, a naša rafinerija u Rijeci neće raditi", rekla je Mrak Taritaš dodajući da hrvatska javnost ima pravo znati kakav je plan za dalje.

'Prodaja Ine bila je jedna od najvećih pogreški'

"U startu ću reći da je jedna od najvećih pogrešaka hrvatske politike bila prodaja Ine. U nastaloj situaciji pokušavamo izvući maksimum kako bismo zaštitili hrvatske građane. od članova uprave odabrani su Miro Skalicki, Hrvoje Šimović i Marin Zovko. Kriteriji su bili izvrsnost i stručnost", rekao je uvodno Filipović. "Oni će raditi na modelu korporativnog upravljanja koji je nužno promijeniti. Skandal se dogodio jer sustav upravljanja u Ini ne funkcionira. Radit ćemo na promjeni tog modela na način da se upravljanje u Ini dovede u okvire Zakona o trgovačkim društvima", dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Zasad u Nadzorni odbor ne idu odluke koje bi trebale ići. Sada jako mali broj stvari ide u Nadzorni odbor jer je tako napravljen sustav. Sad se mora napraviti iskorak. Dugoročni plan je zaštita hrvatskih građana i interesa u Ini. Neću o tome detaljno danas govoriti. Što se tiče događanja u Ini posljednjih šest mjeseci. Vlada RH donijela je odluku da se sve raspoložive količine plina u Ini moraju prodavati HEP-u koji ih prodaje hrvatskim školama, bolnicama, vrtićima i tako smo stabilizirali poremećaje u opskrbi.

Smijenjena je cijela uprava nakon skandala, i mađarski i hrvatski članovi Ine. A ja sam kroz sastanke s Mol grupom operacionalizirao tu poruku", rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetio je da su cijene goriva niže zbog intervencije Vlade. Rekao je da je riješen i problem GPZ Opskrbe radi priljeva velikog broja novih korisnika. "Neovisno o ovoj kriznoj situaciji, zelena tranzicija nema alternativa i očekujemo da Ina nastavi u tom smjeru", dodao je. Podsjetio je da je Vlada donijela odluku o povećavanju kapaciteta LNG-a i jačanju plinovodne mreže.

Image
OVO SE PLENKOVIĆU NEĆE SVIDJETI /

Vučemilović traži da Vlada dokaže da nije umiješana u aferu Ina: 'Moguće je da je Škugor imao snažno političko zaleđe iz vrha'

Image
OVO SE PLENKOVIĆU NEĆE SVIDJETI /

Vučemilović traži da Vlada dokaže da nije umiješana u aferu Ina: 'Moguće je da je Škugor imao snažno političko zaleđe iz vrha'

Grmoja Filipoviću: 'Bit ćete pozvani na Antikorupcijsko vijeće'

Nikola Grmoja je nakon Filipovićeva uvodnog govora rekao da to nije tema saslušanja. "Dobro je da ste to napravili jer ste pokazali zašto ste došli u kontrolirane uvjete gdje gospodin Tušek vodi sjednicu. Dobit ćete poziv doći na Antikorupcijsko vijeće gdje neće biti kontrolirani uvjeti", rekao je Grmoja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Željko Pavić rekao je da se čulo jako malo o Ini. "Nije točno da Nadzorni odbor ne može kontrolirati Upravu. Zadatak uprave je da donese strategiju. Nadzorni odbor mora kontrolirati Upravu kako je donijela tu strategiju. Na internetu tako piše, što je zbunjujuće, na sastanak Skupštine uvijek dolazio drugi član. Jeste li to vi? Zbunjujuće je i da članovi Uprave nemaju informacije o tome što se događa u korporaciji. Postoji sustav koji omogućava uvid u sve podatke. Članovi Uprave mogu direktno pristupiti podacima i vidjeti što se događa s poslovanjem", rekao je. Dodao je da ni članovi Odbora nisu imali uvid u podatke, što je zbunjujuće. "Kako je moguće da predsjednik Uprave onda nije znao za podatke koji su bili sporni i da nitko mjesecima nije uočio da se plin prodaje po 20 eura, a cijena na tržištu je 200 eura? Samo se pritisne tipka i vidi se razlika. Jeste li novim članovima Uprave dali drugačije zadatke i idete li na sastanke s njima mimo Nadzornog odbora?", upitao je.

Filipović: 'Članovi Uprave koji su otišli neće dobiti otpremninu'

"Jako mali broj odluka dolazi na suglasnost Nadzornog odbora i to se mora promijeniti. Kako netko nešto nije vidio? Jer stvari ne funkcioniraju. Naši članovi Uprave će raditi na tome jer je napravljen Odbor direktora upravo da se izbjegne ono što Uprava treba raditi, a sve to kako bi se smanjio utjecaj Hrvata u Upravi Ine", rekao je Filipović. Dodao je da je Vlada u koordinaciji s članovima Uprave, ali da im ne može diktirati kako će upravljati korporacijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nije normalno da četvrta razina odlučivanja može donositi odluke teške dvadesetak milijuna eura. Te odluke mora donositi Uprava, a Nadzorni odbor dati ili uskratiti suglasnost. Na tome ćemo inzistirati", rekao je Filipović. "Više se neće smjeti događati da se odluke spuštaju na najnižu razinu i da se tako zaobilazi Uprava", dodao je.

Mrak Taritaš zanimalo je što je s otpremninama za članove Uprave koji su otišli. "Oni neće dobiti otpremninu, otišli su bez otpremnine", rekao je Filipović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Orešković: Mađari imaju glas koji vrijedi dvostruko

Dalija Orešković ministru je rekla da je neistinito i koruptivno prikazao što je glavni problem u upravljanju Inom. "Glavni problem je to što je na temelju koruptivne radnje Ive Sanadera mađarskoj strani dana ovlast preglasavanja. Da pojednostavnim, mađarska strana i mađarski direktor imaju glas koji vrijedi dvosturko. Ono što je problem HDZ-ove vlade je činjenica da taj ugovor nije spremna poništiti", rekla je Orešković dodajući da je vrlo neobično i da se rijetko događa da se najveći pravni autoriteti usuđuju javno komentirati činjenicu da hrvatska strana ima mehanizam, a za njim ne poseže. "Ne postoji prihvatljiv način da se vi dogovarate s Mađarima, a da hrvatska javnost o tome ništa ne zna", poručila je Filipoviću.

Filipović je rekao da to što ona govori može biti okarakterizirano kao "navijanje za protivničku momčad". Također je rekao kako DORH ima drugačije mišljenje o ugovoru s Mađarskom te da bi, da se stvari mogu tako lako napraviti, već bile napravljene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Filipović odnosu sa Škugorom: 'Pa nije mojoj mami uplaćeno 23 milijuna kuna'

Stjepo Bartulica pitao je ministra o njegovu odnosu sa Škugorom te je li istina da se s njim sastajao u jednoj zagrebačkoj konobi i o čemu su razgovarali. Također je pitao kako je upoznao Gorana Husića.

"To je teška laž. Nikad u životu nisam s tim čovjek jeo, razgovarao o Ini ni bilo kakvom plinu. Pa nije mojoj mami uplaćeno 23 milijuna kuna ni bilo kome iz moje obitelji. Napisima nekog tabloida se neću baviti", rekao je FIlipović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Interes hrvatskih građana

Sandra Benčić rekla je da ne shvaća kako će se mijenjati korporativni model upravljanja koji paše Mađarima dok oni imaju mogućnost preglasavanja. Rekla je da se situacije kakve su bile u ovoj aferi mogu dogoditi opet jer zakon to omogućava komunalnim tvrtkama koje imaju mješoviti sustav opskrbe i distribucije.

"Ima puno prostora za napredak kad se govori o zakonskoj regulativi energetskog sustava. Na tome ću raditi, ti zakoni su me zatekli, naslijedio sam ih. Ima puno prostora za napredak i radit ću na tome da se sve anomalije koje se mogu dogoditi promijene. Što se tiče modela upravljanja, tražit ću da se on stavi u okvire Zakona", rekao je Filipović dodajući da će učiniti sve da se to promijeni, kroz razgovor, ali da treba imati na umu da glavnu riječ vodi mađarska strana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ništa nije sveto pismo kad govorimo o tom sporazumu. Stavit ćemo interes hrvatskih građana na prvo mjesto. Ovaj skandal poruka je da moramo krenuti u pravom smjeru, a to se može samo promjenom modela upravljanja", rekao je Filipović Sandri Benčić.

Grmoja optužio Filipovića za sukob interesa

Nikola Grmoja pitao je ministra je li se izuzeo od glasanja o izvještaju o 2021. jer je bio u sukobu interesa. Filipović je tražio da mu kaže kada je to točno bilo. "Ima stotinu izvještaja. Sudjelovao sam na dvije sjednice NO-a, jedna je bila konstituirajuća, to je sjednica kad se skupite, sjednete, kažete to je Nadzorni Odbor. Na drugoj sjednici nisam podržao usvajanje zapisnika sa sjednice na kojoj su se usvajali poslovni planovi za 2022. jer nisam sudjelovao i nisam radio na izradi tih poslovnih planova. Nisam podržao izvještaj o nadzoru poslovanja za 2021. Dio mađarskih članova je negodovao zašto to ne prihvaćam, a nisam jer nisam sudjelovao u tome", objasnio je Filipović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Financijski izvještaj je podržao, kaže, jer je jedan ugledan revizor rekao da je sve u redu. "nigdje nije naveden plin ni bilo što oko plinskog poslovanja, to sam podržao", kaže Filipović.

"Sasvim je jasno da je ministar obmanjivao hrvatsku javnost dok je istovremeno glasao za izvješće revizije i financijski izvještaj za 2021. Za glasati o nečem takvom se valjda morate informirati i ovo je jasan dokaz da snosite odgovornost za ono što se događalo jer ste digli ruku i podržali izvještaj o onome što se događalo", rekao je Grmoja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Za razliku od vas, ja ne obmanjujem javnost, rekao sam što nisam podržao. Na jednoj sjedinici nisam podržao dvije odluke", rekao je ministar ponavljajući da jedan od najuglednijih svjetskih revizora u izvješću nije naveo ništa o plinu.

Mrak Taritaš: Ministar naslijedio bahatost i bezobraštinu od Ćorića

Anka Mrak Taritaš rekla je da je jako nezadovoljna jer je ministar došao nepripremljen i da nisu dobili odgovore na sedam pitanja koja su bila jasna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kad je Filipović naslijedio Ćorića, očito je naslijedio i njegovu bahatost i bezobraštinu. Ovo nisam vidjela ni na jednom Odboru i ne bih htjela da se ovaj Odbor pretvori u to. Molim vas da stanka bude formalno u trajanju od 10 minuta", rekla je. Tušek je stanku odobrio.

Grmoja: Jasno je da ste se nalazili sa Škugorom

Dalija Orešković poručila je da Odbor nije iznad Sabora, a Tušek joj odgovorio kako nitko nije ni rekao da je iznad Sabora. Grmoja je objasnio kako je stanku zatražio kako bi dokazao da je u pitanju predstava u režiji vladajućih. "Niste mi dopustili postaviti pitanje nego ste svako pitanje tretirali kao posebnu repliku. Da tako radimo na Antikorupcijskom vijeću, ne bismo nikad dobili odgovore", rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ministre, jako ste se uznemirili kad vas je kolega Bartulica pitao jeste li se nalazili sa Škugorom. Znate li što ste rekli? Da niste s njim jeli i da niste pričali o Ini. Sad je jasno da ste se očito nalazili sa Škugorom. Hoćete li to konačno priznati? Ja vam preporučujem da priznate nakon stanke. Odgovorite konačno na to pitanje", rekao je Grmoja.

O riječkoj rafineriji

Nakon pauze, Mirela Ahmetović je ministru rekla kako je pet mjeseci bio u Nadzornom Odboru Ine i nije kritizirao rad Uprave. Citirala mu je i njegov znanstveni rad te tražila da objasni nesklad između svojih stavova i djela. Tražila je i da ministar objasni kako je donesena odluka o prestanku rada rafinerije u Rijeci te je li sa Škugorom razgovarao o HEP-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se tiče odluka o rafineriji, Filipović kaže kako je na sjednici Nadzornog Odbora postavljao pitanja i kritizirao kašnjenje kapitalnih ulaganja, među ostalima i u rafineriju Rijeka. Rekao je kako zatvaranje rafinerije u rijeci nije nikakva uputa Vlade nego je planiran remont i modernizacija rafinerije i da je to odluka Uprave.

"Meni je bilo bitno da se osigura neometana opskrba naftnim derivatima u Hrvatskoj. Ina je osigurala do početka veljače, a radi se na tome da se osiguraju količine za do trenutka kad će modernizirana rafinerija krenuti s radom. Možda je prisutan dojam da sad nije trenutak za modernizaciju, ali za rad rafinerije je potrebno vakumsko plinsko ulje koje se nabavlja iz Rusije i rafinerija se mora modernizirati kako ne bi više bilo potrebe za njim", rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O tužbi bivših članova Uprave

Na pitanje hoće li Vlada tužiti bivše članove Uprave, Filipović kaže kako će vidjeti kakvi će biti rezultati revizije i da će odluke donositi sukladno tome.

Ministar kaže kako je u potpunosti irelevantno s kim je on i o čemu razgovarao. "Važno je što sam napravio i što sam radio. Mojoj mami nije uplaćena nijedna lipa, a kamoli milijuni. Znam da vas to ne veseli, ali to su činjenice", rekao je Filipović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Filipović je, odgovarajući Anki Mrak Taritaš, rekao kako je pet mjeseci u Nadzornom odboru bilo dovoljno da se stekne uvid u neku problematiku, a ne da postane stručnjak za energetiku.

O zajedničkoj nabavi plina

Filipović je rekao i kako bi novi burzovni indeks koji je donio EK trebao smiriti cijenu plina te da je donesena odluka o zajedničkoj nabavi plina koja će omogućiti da više članica zajedno nabavlja plin.

"Mora postojati solidarnost i sve su države članice dužne potpisati ugovore sa susjednim zemljama. Razgovaramo i s drugim državama", rekao je.

Ministar vjeruje u uspjeh

Na neke stvari ministar nije htio odgovoriti, kaže Mrak Taritaš koja je pitala Filipovića je li spreman promijeniti neke stvari u Statutu, koje bi dovele do promjene načina upravljanja. Dotaknula se i teme rafinerija, a Filipović je ponovio ono što je ranije govorio o rafineriji u Rijeci.

"Cilj je što veća proizvodnja hrvatskog plina i na tome ćemo inzistirati", rekao je te ponovio kako misli da je prodaja Ine najgori potez hrvatske politike, ali da je to nešto što je on zatekao i ne može to promijeniti preko noći. Ipak, Filipović kaže kako vjeruje da će u ciljevima uspjeti.

Vidović Krišto: 'U Njemačkoj bi zbog ovakve afere odletio i portir'

Vidović Krišto rekla je kako bi u nekoj drugoj zemlji vlada već morala odstupiti, a veliki broj ministara bi bio procesuiran. Dodala je i da će se to i dogoditi kada "deblokiramo pravosuđe". Pitala je Filipovića je li razmišljao o podnošenu ostavke jer je izgubio kredibilitet za obnašanje funkcije. Zbog ovakve afere u Njemačkoj bi odletio i portir, rekla je.

"Ako imate ikakve saznanja da netko radi kako ne treba, to trebate prijaviti. Malo mi je čudno da nitko ovdje ne dovodi u pitanje mađarsku stranu. Mi se ovdje nalazimo, točno ste rekli, ima li netko sa 49 posto vlasništva u nekoj firmi ovlasti da radi ovo što radi MOL. Što se tiče poništenja ugovora, DORH i Katedra za međunarodno pravo su mišljenja da se ne može ići u tom smjeru. Revizija pred švicarskim sudom je bila nepovoljna", kaže Filipović.

Ministar je odgovorio i na opsežno pitanje Dalije Orešković. Rekao je kako će provjeriti postoji li mogućnost da se javno objave mišljenja DORH-a i Katedre za međunarodno pravo.

Govoreći o Antikorupcijskom vijeću, Filipović je rekao kako je ono kompromitirano svjedočenjem USKOK-ova osumnjičenika. Dodao je i kako smatra da je smiješno kada netko dođe s naknadnom pameću i govori što je trebalo raditi.

Preprodaja plina

Sandra Benčić pitala je što sprečava opskrbljivače i distributere da plin koji kupe po povoljnoj cijeni prodaju kome žele. Ništa u našim zakonima ih ne sprječava da to naprave, rekla je. "Najsignifikantnija rečenica u aferi je ona koju je Škugor rekao kad su ga uhapsili: 'Pa to se tak radi u Ini'. Nije problem u lopovima u Ini sa stranačkom iskaznicom, nego da su im zakoni to omogućili", rekla je Benčić. Zatražila je da se Vlada obveže da će dati prijedloge zakona koji će onemogućiti onima koji pružaju javnu uslugu da preprodaju svoje viškove na slobodnom tržištu nego isključivo HEP-u. Time će se spriječiti malverzacije, kaže.

Filipović je odgovorio da je uredbom propisano da se plin kupljen po fiksnim cijenama može koristiti samo za javnu uslugu te je ponovio da zakonski okvir treba unaprijediti.

Ahmetović: Jedan čovjek u godinu dana uspio ukrasti Ininu godišnju dobit

Majda Burić upozorila je kako Antikorupcijsko vijeće ne bi smjelo organizirati javna saslušanja. Ministru je zahvalila na dolasku i rekla kako se u šest mjeseci na mjestu ministra susreo s puno izazova, a pohvalila ga je jer je osigurao mirnu jesen i zimu građanima i poduzetnicima, kao i neprofitnom sektoru, što se tiče energenata i ogrjevnog drveta.

Ahmetović je rekla kao Ina u godinu dana ima dobit od oko milijardu kuna, a to je jedan čovjek uspio ukrasti u godinu dana.

"Nikome nije čudno što partner na istoj stvari zarađuje pet puta više nego ti i to nikome nije čudo. To što ste, ministre, na moje pitanje jeste li razgovarali sa Škugorom odgovorili time da ništa nije nađeno na računu vaše majke meni dovoljno govori", rekla mu je. Dodala je i da Vlada mora tužiti bivše članove Uprave za nadoknadu štete jer bi u suprotnom oni mogli tužiti državu zbog neisplate otpremine u situciji kad nisu napravili ništa pogrešno.

Govoreći u rafineriji u Rijeci, Ahmetović je rekla kako se nigdje u svijetu rafinerije ne zatvaraju u potpunosti zbog modernizacije, eventualno zbog generalnog remonta, ali da on traje mjesec do dva dana. Pitala je zašto se ne dogovori sa strateškim partnerom Molom da nabavi rusko ulje, jer oni nisu prihvatili sankcije, i onda mogu to ulje preprodati Ini.

Filipović je odgovorio kako je remont rafinerije u Rijeci palniran i kako je to ulaganje u njenu budućnost. Nakon remonta moći će obraditi količinu nafte koja je dovoljna da se zadovolje potrebe Hrvatske, Slovenije i Bosne i Hercegovine.

U tijeku je i revizija koju je zatražio u Ini, a što se tiče otpremnine bivšim članovima Uprave, Vlada je pronašla valjan razlog da se ona ne isplati, rekao je Filipović.

Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo