Ili Ljubljanska banka u Hrvatskoj ili opet blokada

Bruxelles je s olakšanjem primio ishod referenduma, ali oduševljenje je bilo kratkog vijeka. Već se proširila priča da je Ljubljana postavila novi zahtjev Zagrebu.

7.6.2010.
22:24
VOYO logo

Iako je granični spor i službeno prepušten arbitražnom sudu, Slovenija bi još mogla postavljati prepreke Hrvatskoj u procesu pregovaranja o pristupu u EU, iako ne više zbog graničnih pitanja.

Naime, u diplomatskim krugovima EU već sada se čuje kako bi Slovenija mogla blokirati zatvaranje poglavlja o slobodi kretanja kapitala zbog Ljubljanske banke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S obzirom da je riječ o pitanju privatnih kompanija, a ne odnosu između država ili poštovanja zakonodavstva EU, neki diplomati u EU smatraju da Sloveniju u ovom slučaju nitko ne bi podržao.

Ipak, glavna je prepreka za završetak hrvatskih pristupnih pregovora to što poglavlje o pravosuđu još nije otvoreno. Zato nitko u Bruxellesu ne želi predviđati kada bi se mogli zaključiti pristupni pregovori.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europska komisija je u ponedjeljak pozdravlja odluku Slovenaca na referendumu kao korak naprijed, ističući da je još prerano reći kada će točno Hrvatska završiti pregovore.

"Jasno je da je odluka slovenskog naroda korak naprijed i mi to pozdravljamo. Kada će Hrvatska završiti pregovore pitanje je uglavnom za Hrvatsku. Da vas podsjetim, od 35 poglavlja, 30 ih je otvoreno, a samo 18 privremeno zatvoreno, preostalo je još neka poglavlja otvoriti i stoga mislim da je prerano reći hoće li Hrvatska moći završiti pregovore ove ili sljedeće godine", rekla je Angela Filote, glasnogovornica povjerenika za proširenje Štefana Fuelea.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pozitivan rezultat slovenskog referenduma pozdravio je i predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso odmah nakon što su bili poznati rezultati.

"Rješenje bilateralnog pitanja je važna stvar za cijelu regiju i za odnose između Slovenije i Hrvatske", napisao je u svom priopćenju Barroso. Kada je u ljeto 2000. Istarska banka zapala u probleme, kao jedan od najizglednijih strateških partnera za njeno preuzimanje pojavila se Nova ljubljanska banka (NLB). No, Hrvatska narodna banka (HNB) i Ministarstvo financija na čijem je čelu bio Mato Crkvenac odbili su ponudu “spasitelja” iz Ljubljane, pa je Istarska banka na kraju završila u rukama mađarske OTP banke, a NLB je otišla nedovršena posla.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlasti u Zagrebu ostale su čvrste u davanju odbijenice NLB-u sve dok se ne riješi problem dugovanja Ljubljanske banke prema hrvatskim štedišama., piše Jutarnji list.

Prethodni članci:

arti-201006070310006 arti-201006070018006 arti-201006060303006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brave
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Molitva prije zore
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Barbapapa
Brak na prvu Australija
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo