HRVATSKO ZDRAVSTVO PUCA PO ŠAVOVIMA: / U mnoštvu gorućih problema liječnici upozoravaju na tri najveća

Image
Foto: Ilustracija: Pixsell

Hrvatsko zdravstvo iz godine u godinu suočava se sa sve većim problemima, a tri ponajveća su odlazak liječnika i medicinskih sestara u inozemstvo,

4.2.2019.
7:12
Ilustracija: Pixsell
VOYO logo

Proteklih tjedana bilježi se porast broja slučajeva napada i nasilja nad liječnicima i medicinskim sestrama, a to je ujedno i jedan od triju najvećih problema u hrvatskom zdravstvu o kojima se govori u prilogu RTL-a.

Prije desetak dana u zagrebačkoj Klinici za plućne bolesti na Jordanovcu morala je intervenirati policija jer se članovi obitelji jednog pacijenta preminulog u terminalnoj fazi maligne bolesti nisu mogli pomiriti s time pa su napali liječnike i medicinske sestre te razbijali inventar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
DRAMA NA JORDANOVCU: /

Obitelj preminulog pacijenta porazbijala pola odjela, javio se liječnik i objasnio zašto su podivljali

Image
DRAMA NA JORDANOVCU: /

Obitelj preminulog pacijenta porazbijala pola odjela, javio se liječnik i objasnio zašto su podivljali

"Nasrnuli su i na mene, gađali me čašom koju sam izbjegao i napali razbijenim staklom", kazao je Marko Jakopović, pročelnik Zavoda za tumore pluća KBC-a Zagreb.

Oko 80 posto liečnika i sestara doživjelo neku vrstu nasilja

Epilog tog incidenta bile su ozljede jednog policajca i dviju medicinskih sestara od kojih je jedna bila podvrgnuta i pregledu CT uređajem. Potom je uslijedio i napad na liječnike u bjelovarskoj bolnici nakon kojeg su Hrvatski liječnički sindikat, Hrvatska liječnička komora te Udruga poslodavaca u zdravstvu zatražili od premijera i Vlade da poduzmu nešto kako bi se stalo na kraj takvim incidentima u bolnicama. Procjenjuje se da je oko 80 posto liječnika i medicinskih sestara doživjelo neki oblik napada i nasilja na poslu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U hitnu službu često puta dolaze mladi pacijenti koji su pod utjecajem droge ili alkohola. Sestre rade u jako teškim uvjetima. Znamo da je manjak i one rade jako puno poslova, više nego što bi trebale. Znamo da postoji iscrpljenost. S druge strane znamo i razumijemo pacijente koji su bolesni i imaju svoje potrebe. Država treba donijeti zakonske mjere da se sve sankcionira", kazao je za RTL Adriano Friganović, predsjednik Europske organizacije medicinskih sestara specijalista.

"U hitnu službu često puta dolaze mladi pacijenti koji su pod utjecajem droge ili alkohola. Često puta preko vikenda i mogu uzrokovati takve napade koje je teško prije toga predvidjeti", ističe i Srećko Marušić, ravnatelj KB Dubrava u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Image

25.01.2019., Klinika za plucne bolest Jordanovac, Zagreb - Danas, oko 10.15 sati temeljem dojave iz bolnice na Jordanovcu da vise osoba stvara nered i napada medicinsko osoblje, na mjesto dogadjaja upuceni su policijski sluzbenici. Dolaskom policijskih sluzbenika u prostor bolnice, s ciljem smirivanja situacije i sprjecavanja daljnjih protupravnih ponasanja na stetu strucnog osoblja bolnice, policijski su sluzbenici uporabili sredstva prisile nad nekoliko tamo zatecenih osoba. Photo: Matija Habljak/PIXSELL

Pacijenti umiru zbog grešaka liječnika i propusta u sustavu

Drugi problem, usko vezan s prvim jest (ne)odgovornost sustava zbog čega se dijelom i događa porast nezadovoljstva pacijenata. Kulminiralo je to smrću devetogodišnjeg dječaka u Metkoviću koji je umro od sepse nakon što u tamošnjoj Hitnoj pomoći nisu pravodobno reagirali. Potom se dogodio i slučaj blizanaca u Klinici za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" u Zagrebu čija je majka pretjerano uzbunila javnost tvrdeći da su joj mališani ondje bili zanemareni.

U slučaju smrti dječaka u Metkoviću inspekcije Ministarstva zdravstva i Hrvatske liječničke komore zaključile su da je bilo propusta i da bolest dječaka nije prepoznata na vrijeme, a najveći teret pao je na liječnicu dr. Kseniju Kaleb koja je dječaku htjela pomoći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Obitelj mi je na drugom mjestu, a medicina na prvom. Ovo je strašna uvreda, ja samo tražim da pravda na kraju pobjedi. Hvala vam na podršci, hvala vam puno", poručivala je prozvana liječnica na čiju su stranu stali i Metkovljani te velik dio javnosti. Također, prošloga je ljeta u Zaprešiću na ulici preminuo mladić dok se čekao dolazak Hitne pomoći.

"Ljudi su ogorčeni, ja sam ogorčen sustavom. Tko je kriv? Ja vas molim samo da netko odgovara za to", kazao je kasnije otac preminulog mladića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obdukcijski nalaz pokazao je da je umro od neprepoznate srčane mane, a nakon njegove smrti Zagrebačka županija zaposlila je dva dodatna liječnika u Hitnoj pomoći u Zaprešiću, piše RTL.

Image
Foto: PIXSELL
Image
Foto: PIXSELL

Više od 660 liječnika napustilo Hrvatsku, a bit će ih još

Treći gorući problem hrvatskog zdravstva je odlazak liječnika i sestara u inozemstvo. Od ulaska u EU Hrvatsku je napustilo više od 660 liječnika, dok je njih gotovo 1700 zatražilo dokumentaciju za odlazak. S obzirom na odrađene prekovremene sate, procjenjuje se da u Hrvatskoj nedostaje oko 2000 liječnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Tako se stvara jedan začarani krug između doktora koji ne stignu sve i pacijenata koji nisu dobili pažnje koliko su željeli. Problem će postajati sve veći ako se ne donesu mjere na državnoj razini koje će stimulirati ostanak liječnika i medicinskih sestara", kazala je za RTL predsjednica Hrvatske udruge bolničkih liječnika Ada Barić Grgurević.

Toma
hABAZIN VS. mAGYAR
Versailles
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Još jedna runda
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Nado
Otok iskušenja
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo